Doğal Yöntemlerle Makyaj Temizleme

Doğal yöntemlerle makyaj temizleme tercihi sağlık açsından önemli. Makyajlar, kadınların olmazsa olmazı ve vazgeçilmezleri arasında yer alsa da gün sonunda çıkarması bir hayli zor ve uğraştırıcı bir hal alabiliyor. Makyaj temizleme (çıkarma) adına temizleme mendillerinden toniklere kadar birçok kimyasal maddeleri kullanırız ancak bunları kullanırken kimyasal içerikler taşıdığını ve aynı zamanda cildimize zarar verdiğini unuturuz. Yüzümüze kendi ellerimizde uyguladığımız bu hasarı en aza indirmek için ara ara doğal yöntemler kullanarak makyajımızı temizlememizde fayda var. Doğal Yöntemlerle Makyaj Temizleme  yöntemlerinin neler olduğunu bu yazımızda sizlere aktaracağız.
Doğal Yöntemlerle Makyaj Temizleme

Doğal Yöntemlerle Makyaj Temizleme: Doğal Yöntemlerle Yüzünüzü Kimyasallardan Uzaklaştırın

Evimizde birçok ihtiyacımıza hitap eden ve her alanda kullanabileceğimiz doğal yöntemler oldukça fazlalık gösterir. Yeri geldiğinde ağrılarımızı dindirmek için evimizde bulunan bitkilere başvururuz. Kimi zaman saçımız kimi zamansa cildimiz için mutfağımızda bulunan bir besin bizim için kurtarıcı olabilir. Makyaj çıkarırken de bu doğal yollardan faydalanabilmek mümkün. Bazı doğal besinler ile yapılacak karışımlar sonucunda yüzümüzü kimyasallardan biraz da olsa uzak tutabilir ve bu doğal yöntemleri kullanarak cildimizi hem besleyerek hem de kimyasalların vermiş olduğu zarardan koruyarak temizleyebiliriz. Aşağıda verdiğimiz yöntemleri kullanarak siz de makyajınızı temizlemeye yarayacak doğal yöntemleri kolaylıkla uygulayabilirsiniz.

Yoğurt Yardımı ile Makyaj Çıkarma

Bahsettiğimiz yöntemlerden ilki yoğurt yardımı ile makyaj çıkarma yöntemidir. Yoğurdu bir kat olacak şekilde cildinize sürün ve 10 ila 15 dakika süre ile bekletin. Sonrasında ıslak bir pamuk veya kağıt havlu yardımı ile cildinizdeki makyajı temizleyin.

Süt Yardımı ile Makyaj Çıkarma

Bir başka yöntem ise süt yardımı ile makyaj çıkarma yöntemidir. Yüzünüze yeteceğini düşüneceğiniz kadar sütü ısıtarak pamuk veya kağıt havlı yardımı ile cildinize yavaş bir şekilde uygulayın. Ancak dikkat emeniz bir nokta var; uygulayacağınız süt çok sıcak veya çok soğuk olmamalıdır. Soğuk bir şekilde uygulayacağınız süt, makyaj çıkarmada işe yaramayacak, bununla birlikte sıcak süt de cildinizi tahriş edecektir.

Bitkisel Yağlar Yardımı ile Makyaj Çıkarma

Bitkisel yağlar yardımı ile birçok makyaj çıkarma yöntemi bulunmaktadır. Bunlardan bazıları aşağıdaki gibidir.

  • Zeytinyağı Yardımı ile Makyaj Çıkarma

Makyaj temizlerken bitkisel yağları da tercih edebilirsiniz. Tercih edeceğiniz bu yağların başında zeytinyağı bulunmaktadır. Zeytinyağı, özellikle kuru bir cilde sahip kişiler için oldukça faydalı bir seçenektir. Zeytinyağını, cildinize oval hareketlerle yapacağınız masajlar eşliğinde iyice yedirin. Ardından ıslak bir pamuk veya kağıt havlu yardımı ile yavaş bir şekilde makyajınızı temizleyin. Makyajınızı tamamen çıkardıktan sonra cildinizde fazla miktarda yağ kaldıysa sabun ile durulayın.

  • Papatya Yağı Yardımı ile Makyaj Çıkarma

Zeytinyağı dışında makyaj çıkarmada yardımcı olan diğer bitkisel yağlar ise papatya yağı, badem yağı, hindistan cevizi yağı ve jojoba yağıdır.
Papatya yağı yalnız başına kullanılmaz, zeytinyağı ile birlikte kullanılmalıdır. Papatya yağını kaynatarak soğumasını bekleyin ve ardından birkaç damla zeytinyağı ekleyerek bir pamuğa dökün. Göz ve çevresindeki bölgelerde oldukça etkili bir makyaj temizleyici olan bu karışım birçok kişi tarafından tercih edilmektedir.

  • Badem Yağı Yardımı ile Makyaj Çıkarma

Bir başka bitkisel yağ olan badem yağı ise yağlı bir cilde sahip olan kişiler için oldukça faydalıdır. Badem yağı, diğer bitkisel yağlara benzer bir şekilde yağını fazla bırakmaz, aksine ciltte meydana gelen fazla yağı alır. Badem yağı, yüz ve göz bölgelerindeki makyajlar için oldukça iyi bir temizleyicidir.

  • Hindistan Cevizi Yardımı ile Makyaj Çıkarma

Hindistan cevizi yağı da göz makyajında tercih edilebilecek bir yağ türüdür. Şişe içerisinde beklerken donabildiği için sıcak suda akışkan kıvamını almasını sağlayarak kullanabilirsiniz.

  • Jojoba Yağı Yardımı ile Makyaj Çıkarma

Jojoba yağı da tıpkı papatya yağı gibi yalnız başına kullanılamaz. 2 yemek kaşığı su ile birkaç damla jojoba yağını karıştırmanız halinde iyi bir makyaj temizleme kürü elde etmiş olursunuz.
Doğal Yöntemlerle Makyaj Temizleme
bilgidemeti.com/dogal-yontemlerle-makyaj-temizleme

Yorum Yazın