Doğru Makyaj Teknikleri ile Dikkatleri Toplayın

Doğru makyaj yapmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken temel etken, doğru makyaj malzemeleri ile bu malzemelerin uygulanma şeklidir.  Doğru bir şekilde uygulanmamış olan makyaj malzemeleri, yorgun, solgun hatta yaşlı bir görünüm almanıza neden olacaktır. Yazımızda sizlere makyaj malzemelerinin doğru kullanımı ile ilgili birkaç teknikleri sizlere aktaracağız.

İçindekiler:

 • Doğru Makyaj İçin Püf Noktalar
 • Doğru Makyaj İçin Püf Noktalar
 • Doğru Ten Ürünleri Tercihi
 • Pudra Tercihi
 • Göz Kalemi
 • Far ve Eyeliner
 • Dudak Makyajı

Doğru Makyaj İçin Püf Noktalar

Doğru makyajı elde etmek için doğru ürünleri tercih etmek ve bu ürünleri doğru bir şekilde uygulamak gerekmektedir. Yaptığınız makyaj ile solgun, olduğunuzdan daha büyük veya yorgun bir görünüm elde ediyorsanız, sizin için aşağıda yer verdiğimiz birkaç püf noktasına dikkat etmenizle birlikte istediğiniz görünüme ulaşacak ve dikkatleri üzerinize toplayacaksınız.

 • Doğru Ten Ürünleri Tercihi

Doğru makyaj yapmanın temel adımı, kullanacağınız ürünlerin doğru ten ürünleri olması gerektiğidir. Fondöten seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken nokta, fondötenin cildinizde daha açık veya daha koyu bir tonda durmaması gerekir. Ten renginiz ile benzerlik gösteren ve yüzünüzle uyum içerisinde olan fondöten rengini tercih etmeniz, sizin için daha uygun olacaktır.
Doğru fondöten tercihini nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız, gün ışığından faydalanmanız gerektiğini belirtmemizde fayda var. Yüzünüze fondöteni uygularken ellerinle değil, uygun bir sünger veya fırça kullanmanız gerekmektedir. Fondöteni doğru bir şekilde uygulamak istiyorsanız, direkt olarak yaymamalı, tampon hareketlerle cildinize yedirmelisiniz. Fondötenin tek bir noktaya toplanmasını engelleyerek, yüzün her yerine eşit bir şekilde yaymanız gerekmektedir.

 • Pudra Tercihi

Pudra tercihi ve kullanımı da doğru makyaja ulaşabilmek için oldukça önemlidir. Pudrayı, fondötensiz bir şekilde kullanacaksanız renkli bir tercih yapmanız gerekir ancak fondöten ile birlikte kullanacaksanız şeffaf tonlar içeren bir pudra tercihi yapmanız gerekmektedir. Transparan pudralar ince bir tabaka olacak şekilde uygulanmalıdır. Aksi halde un kurabiyesi türünde bir görünümde olmanız kaçınılmaz olacaktır. Doğru pudra uygulaması için ise pudra fırçası kullanmanız gerekmektedir.
 

 • Göz Kalemi

Göz kalemleri, göz makyajının vazgeçilmezleri arasında olsa da birçok kişi göz kalemini tercih etmeyebilir. Göz kalemini tercih edenler için doğru göz kalemi kullanımda dikkat edilmesi gereken temek faktör, göz kaleminin göz çukurundan taşmamasıdır. Bununla birlikte göz kalemi çok fazla uygulanmamalı, aşırıya kaçılmamalıdır.

 • Far ve Eyeliner

Farlar ve eyelinerlar, göz kalemlerinden daha sık tercih edilen bir göz makyajı uygulamasıdır. Far ve eyelinerlarda dikkat edilmesi gereken fazladan birkaç etken daha vardır. Gözler, makyajda daha etkiyi daha çok ortaya çıkarır ve doğru makyajı yakalamak için göz makyajına oldukça dikkat etmek gerekmektedir.
Göz makyajınızda far kullanmak istiyorsanız, far uygulamasını göz kapağı çizginize değin yapmalısınız. Simli farlar tercih edecekseniz, kaş altına kadar uygulanması oldukça abartı bir görünüm yaratacak ve doğal bir görünümden uzak olmanıza neden olacaktır. Kaş altına kadar uzanması gereken farlar, genelde açık renge sahip olan farlardır. Açık renk farları kaş altına kadar uyguladığınız takdirde kaşlarınız daha kalkık bir görünüme sahip olacaktır.
Eyeliner uygulamasını da far uygulamasının üzerine yapmanız gerekmektedir. Aksi halde far, eyeliner uygulamasının sönük kalmasına neden olurken ve sürdüğünüz eyeliner ise belli belirsiz olacak ve soluk kalacaktır.
 

 • Dudak Makyajı

Dudak makyajı için en doğru uygulama şekli nemlendirici tercih edilerek yapılacak uygulama şeklidir. Dudak makyajında yer alan uygulama sırası; nemlendirici, dudak kalemi, parlatıcı veya ruj şeklinde yapılmalıdır. Rujunuzun kalıcı olmasını istiyorsanız üzerine bir parça pudra sürmeniz gerekmektedir
Dudak makyajında görülen en büyük hata, dudak kenarlarını göz ardı etmektir. Uygulayacağınız ruju yalnızca dudağınızın orta kısmına değil, kenarlara da uygulamanız gerekmektedir.
Bilgi Demeti.com
bilgidemeti.com/dogru-makyaj-teknikleri-ile-dikkatleri-toplayin

Yorum Yazın