DÜNYANIN DÖNDÜĞÜNÜ NEDEN FARKETMEYİZ

Vallahi bugün havamda değilim arkadaşlar pek bir açıklama yapmıyacağım zaten bu konu hakkında azda olsa bir bilgi birikimine sahipsinizdir. Okul da, çevreden, arkadaşlarınızdan duyduğunuz bilgiler yeter az çok herkes bilir bu konu hakkında bende bir şeyler yazacağım umarım beğenirsiniz alışıla gelmiş bilgilerin dışına çıkıp kabataslak bilgileri bir kenara bırakıp daha bilimsel bir yazı yazacam umarım beğenirsiz.

DÜNYANIN DÖNDÜĞÜNÜ NEDEN FARKETMEYİZ
Bir kaç yüzyıl öncesine kadar insanlar, dünyanın hareketsiz olduğunu ve güneşin, ayın ve diğier yıldızların onun çevresinde döndüğünü düşünüyorlardı.
Böyle düşünmelerinin nedeni, yeryüzünün hareket ettiğini farketmememizdi. Ama bugün, dünyanın hem güneşin çevresinde hem de kendi etrafında döndüğünü biliyoruz. Bizim bu hareketi farketmememizin nedeni, biz dahil yeryüzündeki her şeyin bu hareketin bir parçası olması, dünya ile birlikte hareket etmesidir. Bizi ve yeryüzündeki her şeyi yerli yerinde tutan güç, dünyanın çekim kuvvetidir.

Dünyanın kendi etrafında döndüğünü, gündüz ve gecenin oluşmasından anlayabiliyoruz. Dünya kendi etrafında dönmüyor olsaydı, güneşe bakan tarafı hep gündüz, güneşe bakmayan tarafı ise hep gece olurdu. Oysa 24 saat boyunca bunların yer değiştirdiğini görebiliyoruz. Dünyanın güneşin çevresinde döndüğünü gösteren olay ise mevsimlerin oluşumudur. 365 gün süren bu dönüş sırsında dünyanın ekseninin eğik olması nedeniyle güneş ışınlarını dik alan bölgeler yaz mevsimini yaşarken güneş ışınlarını eğik açıyla alan bölgeler ise kış mevsimini yaşar.

Yorum Yazın