Elmanın Yararları ve Elmanın Zararları

ELMANIN FAYDALARI VE ZARARLARI
Elma ve elma suyu detox etkisiyle vücudu toksinlerden ve virüslerden temizleyen mükemmel bir sağlık mucizesidir. İçerdiği antioksidanlar ve flavonoidler ile vücudu mikroplardan, serbest radikallerin zararlarından korur. Fakat yararları sadece bunlardan ibaret değil. Buyrun elmanın faydalarını ve elmanın zararlarını birlikte okumaya devam edelim.

Son yıllarda yapılan araştırmalarda elmanın sağlık için ne kadar faydalı bir meyve olduğu daha çok anlaşılıyor. Elma sadece günümüzde değil 5000 yıl önce de insanlar tarafından toplanan ekmek yerine kullanılan bir meyveydi. Bunu gösteren fosil kalıntıları mevcut.
ELMANIN FAYDALARI
Kemikleri Korur
Fransız araştırmacılar elmada bulunan ve bir flavonoid olan phloridzin maddesinin kemik yoğunluğunu artırarak özellikle menopoz dönemine girmiş kadınlarda görülen ostereopoz yani kemik erimesi sorununa faydalı olduğunu vurguluyorlar.
Astım Tedavisi
Yapılan bir araştırmada hergün elma suyu içen astım hastası çocuklarda, ayda bir elma suyu içen astım hastası çocuklara göre daha az hırıltılı nefes alıp verme görüldüğü açıklandı. Başka bir çalışmada gebelik sırasında hergün elma yiyen kadınların doğan çocuğunun astımlı olma ihtimalinin daha düşük olduğu ileri sürüldü.
Alzheimer
Cornell Üniversitesinde fareler üzerinde yapılan bir araştırmada elmada bulunan quercetin maddesinin Alzheimer hastalığına yol açan serbest radikallerden beyin hücrelerini koruduğu anlaşıldı.
Kolesterol
Elmadaki pektin madesinin kötü kolesterolü (LDL) düşürdüğü bulundu. Günde 2 elma yemek kötü kolesterolü % 10-16 oranında düşürüyor.
Akciğer Kanseri
Çok elma yiyen 10000 kişi üzerinde yapılan incelemede bu kişilerin akciğer kanserine % 50 daha az yakalandığı görüldü. Araştırmacılar bunun sebebini elma içinde quercetin ve naringin adlı flavonoidlerin yüksek oranda bulunmasına bağlıyor.
Meme Kanseri
Cornell Üniversitesinde fareler üzerinde yapılan araştırmada günde 1 elma yemenin % 17, 3 elma yemenin % 39, 6 elma yemenin % 44 oranında meme kanserinden koruduğu görüldü.
Kolon Kanseri
Fareler üzerinde yapılan bir deneyde elma kabuğuyla beslenen farelerin % 43 daha az kolon kanserine yakalandığı görüldü. Elmadaki pektin maddesi kolon kanserine yakalanma riskini azaltıyor ve sindirim sistemini koruyor.
Karaciğer Kanseri
Aynı deneyde elma kabuğuyla beslenen farelerin % 57 daha az karaciğer kanserine yakalandığı görüldü.
Diyabet Tedavisi
Elmadaki pektin maddesi vücudun insülün üretimi için ihtiyaç duyduğu galacturonic asit maddesini temin ederek ihtiyacı azaltıyor.
Kilo Vermek İçin
Brezilya’da yapılan bir araştırmada diyet yapan ve günde 3 elma yiyen kadınların, diyet yapan fakat hiç elma yemeyen kadınlara göre daha iyi kilo verdiği görüldü.
Bütün bu faydalarına ek olarak elmanın şu yararları da var:
Yapılan bir araştırmada günde 100 gr elma yemek günde 1500 mg C vitamini alınmasıyla aynı antioksidan etkiyi gösteriyor.
Sindirime yardımcı olur, kabızlığı giderir. Mide bağırsak rahatsızlıkları olanların yemeklerden önce bir elma yemesi faydalı olur.
Büyük bir elma yemekle günlük alınması gereken lif miktarının % 30’unu almış olursunuz.
Gut ve romatizma hastalarının şifa için düzenli olarak elma yemeleri tavsiye ediliyor.
İshal sorununuz varsa rendelenmiş elmayı yoğurtla karıştırıp yerseniz yararlı olabilir.
Günde 3 defa içeceğiniz 1 bardak elma suyu bağışıklık sisteminizi güçlendirir, mikropları öldürür.
ELMANIN ZARARLARI
* Elmanın tohumları eğer çok miktarda yenirse toksik (zehir) etki yapabilir.
* Elmayı kabuğuyla yemek çok faydalıdır fakat ne yazıkki elma, ilaçlamada kullanılan zararlı maddeleri (pestisit) en çok barındıran meyvelerden biridir. Elma ilaçlandığında bu zararlı maddeler elma tarafından emilebilir ve en çok da kabukta birikir. Bunun için kabuğunu soymak isteyebilirsiniz.
* Satın alacağınız elmalar sert olmalıdır. Parmağınızla üzerine bastırarak göçük olup olmadığını kontrol edin. Kolayca göçüyorsa satın almayın.
* Elmaları buzdolabında saklayın çünkü elma çok çabuk çürüyen bir meyvedir.

2 Yorum

  1. namık canik
  2. cansu

Yorum Yazın