En Güzel Öğretmenler Günü Konuşması

Belirli Günler ve Haftalar için konuşma yapmak, törenler için olmazsa olmazı. Bir nevi zorunluluk. Bu günlerde yapılan konuşmaların hemen hepsi de neredeyse aynı cümlelerle başlayıp, aynı cümlelerle bitiyor. Her yılın 24 Kasım’ında kutlanan Öğretmenler Günü konuşmaları da pek farklı değil. Günün anlamı, öğretmenlere duyulan büyük sevgi ve saygı. Elbette ki bunlar çok önemli. Ancak bu anlatım ve sunum şekli zamanla sıradanlığa dönüşüyor. Yeni bir şey yok dedirten cinsten. En güzel Öğretmenler Günü konuşması, yeterince özgün yani konuşmacının kendi duyguları olmasıdır. Konuşmacı bu konuşmanın içeriğinde kendi yaşantısındaki öğretmenleriyle olan anılarını gözeterek yazmalıdır.

En Güzel Öğretmenler Günü Konuşması

Hayatın başlangıcından beri anne-baba ile çocuklar, usta-çırak ve öğretmen-öğrenci arasında bilgiye ve öğrenmeye dayalı bir etkileşim var. Bunlardan bilgiye ulaşma kapsamında rehberlik görevini üstlenen meslek sahibi kişi olan öğretmen bir sistem, bir program ve plan dahilinde çalışmaktadır. Öğretmenler Dünyanın her köşesinde öğrenciye bilgiye ulaşmanın en etkili yollarını gösteren, rehberlik eden uzman kişidir. Bu nedenle toplumun tüm kesimlerinden büyük bir saygı görür. İşte bizim ülkemizde de bu gerçeği vurgulamak, öğretmenlik mesleğini öne çıkarmak için 24 Kasım Öğretmenler Günü olarak kutlanır.
Dünyadaki tüm ülkelerde Öğretmenler Günü, öğretmenlik mesleğinin öenmine vurgu yapmak ve öğretmenleri onurlandırmak için yapılır. 5 Ekim günü UNESCO önerisiyle bir çok ülkede Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. Bununla birlikte bir çok ülke de farklı tarihleri seçmişlerdir. Bu ülkelerin farklı farklı gerekçeleri vardır. Türkiye’de ise her sene 24 Kasım günü Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. 24 Kasımın Öğretmenler Günü olarak kutlanmasının nedeni, ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün başöğretmen olduğu tarih olmasıdır.
Ülkemizde her yılın 24 Kasım Öğretmenler Günü olarak kutlanır. Etkinliklerde öğrencilerin hazırladığı programlar izlenir. Şiirler okunur, konuşmalar yapılır. Öğretmenlerimizin de mutlaka öğretmenleri olduğu gerçeği unutulmadan, tüm öğretmenlere saygı mesajları verilir. Tüm öğretmenlerimizin günü kutlu olsun.
Öğretmenler Günü İle İlgili Güzel Sözler, Mesajlar:
https://www.bilgidemeti.com/en-guzel-ogretmenler-gunu-mesajlari

2 Yorum

  1. Mert
  2. Emel

Yorum Yazın