En İyi Alternatif Tatil Fikirleri

Pandemi nedeniyle insanların yaşam şekli zorunlu olarak değişti. Eğitim, seyahat, sosyal hayat byük darbe aldı. Kovide-19i en çok  sosyal yaşamda zorunlu kısıtlamalara neden oldu.  Seyahat ve yolculuk, belli bazı durumlar hariç neredeyse bitme noktasına geldi. Gezi ve turizm faaliyetleri askıya alındı. Böylece çok önemli sosyal yaşam ve hobi deneyimlerinden mahrum kalmış olduk. Bu olağanüstü şartları zorlamak, yeni alternatifler geliştirmek,  azalma eylimi gösteren salgın hastalık sırasında gerekli önlemleri alarak gezmenin yollarını araştırıyoruz. En iyi alternatif tatil fikirleri arayışımıza uygun çok sayıda yeni ve farklı fikir bulmak mümkün. Ancak bu yıl kısıtlı imkanlara sahip seyahat severler olarak alternatif tatil seçenekleriniz epeyce azaltacağız. Pandemi sonrası için  henüz alternatif tatil fikirleri arayışına gerek yok. Salgın bitince insanların belli bir süre normal hayata geçişinde tereddütler olacağı kesin. Kimilerinin iddiaa ettiği gibi korona biter bitmez insanların sahillere, dağlara bayırlara koşmasını beklemiyoruz. Hatta yaşanan ekonomik sıkıntıların artacağı, üretimde bir süre daha gecikmeler yaşanacağı öngörüsü hakim.
Normal koşullarda yurtdışı-yurtiçi,  Ege Denizi – Ak Deniz veya yayla geizleri – köy gezileri gibi karşılaştırmalar yaparakçok sayıda alternatif gezi listeleri oluşturabilirdik. Hatta belli bölgelere göre, belli rotalara göre yurt içinden başlayıp, yurt dışına uzanan ve başlanılan yerde tamamlanılan bir tur programı da yapılabilirdi. Ancak alternatif tatil fikirleri listemizi dar ve sağlık önlemlerini üst düzeyde tutarak hazırlamak zorundayız.

En İyi Alternatif Tatil Fikirleri: Köy, Kasaba Gezileri

Köyden kente göçün yoğun olduğu ülkemizde, göçe rağmen köylerden kopuş tam bir ayrılık şeklinde değil. Yani köyünden göçen kişinin evleri, bahçeleri genelde duruyor. Bu dönemde insanların doğdukları yerlere giderek, bağ bahçe işleriyle uğraşması, köy evinin muhtemel tadilatlarını yapması çok faydalı olacktır. Kent yaşamının sıkıcılığına eklenen karantina günleri ve sokağa çıkma yasaklarının getirdiği hareketsizliği atlatmanın en iyi yollarından biri, sosyal mesafenin en iyi korunduğu açık havanın, bol oksijenin olduğu köylere gitmek ve yaz tatilini oralarda geçirmektir. Hem daha ekonomik hem de alternatif tatil fikri olarak cazip bir öneriolan köy-kasaba tatili ilk akla gelen ve en çok tercih edilen alternatif seyahat fikridir.

En İyi Alternatif Tatil Fikirleri Köy, Kasaba Gezileri

Köy, kasaba geizleri ruhsal ve fiziksel bir dingilik kaynağı olarak öne çıkıyor.

Yazlık evler ve kısa süreli doğa yürüyüşleri

Yazlık ev imkanı olanlar için güvenli tatil daha kolay. Denizin kalabalık omadığı saatlerde, şezlonglara ihtiyaç duymadan, denizde bir kaç saat kalarak yazlığa tekrar dönmeyi tercih edebilirsiniz. Mümkünse denize araçsız giderek keyifli anlar yaşayabilirsiniz. Sırt çantanızdaki su ve havlu size yetecektir.

Kısa Süreli Doğa Yürüyüşleri

Amaç doğada yürümek olunca seçenekler çok. Sahilde, patikada, ormanda hatta şehrin sakin sokaklarında yürümek, keyifli olacaktır. Gittiğiniz yerlerde bol bol fotoğraf çekmeyi unutmayınız.


Yazlık imkanı olmayanlar için önerimiz haftada bir gün günlük doğa yürüyüşü yapmaları. Bu yürüyüşü deneyimli bir toplulukla yapmak, en azından başlangıç için daha iyi olur.
Tatil sözcüğünün dilimizdeki karşılığı dinlence. Süresi, yeri ve niteliği kesin hatlarıyla belli değildir. Kişinin iş veya okul hayatına bir süre için ara vermesidir. Dinlenip döndüğü faaliyetlerine daha dinç bir başlangıç yapma şansı verir. Dinlence yani tatil kişinin zevklerine,olanaklarına göre planlandığı zaman amacına ulaşmış olur.
Bilgi Demeti
bilgidemeti.com/en-iyi-alternatif-tatil-fikirleri/

Yorum Yazın