Enerji Tasarrufu Niçin Önemlidir?

Enerji kaynakları hızla tükenen dünyamızı düşündüğümüzden de büyük bir tehlike beklemektedir.  Enerji kaynakları bitmez tükenmez kaynaklar değildir ve idareli kullanmak insanlık vazifesidir. Enerji tasarrufu niçin önemlidir sorusunun en sade yanıtı bu ifadedir. Küresel ısınma,iklimsel değişmeler nedeniyle kuraklık yani en önemli enerji kaynağımız olan suyun giderek azalmasına koşut olarak açlık tehlikesi…  Susuzluk ile birlikte bitki familyasındaki değişmeler, doğal dengenin giderek bozulması ve bir çok canlı için maalesef hayatın sonu.

Bu yazımızda enerji tasarrufu niçin önemlidir? Enerjinin canlılar için gerekliliği ve önemi ile enerji kaynakları gibi konulara kısaca değineceğiz.

Enerji Tasarrufu Niçin Önemlidir?

Tarihin her döneminde olduğu gibi şimdi de insanlığın en büyük hedefi enerji kaynaklarının sonsuz olması. Bunu şimdiye kadar mümkün kılan bir icat olmadı. İşte bu nedenle de enerji kaynakları devletler arasında hep çatışma konusu oldu. Büyük yıkımlara neden olan dünya savaşlarının nedeni dünya petrollerine olan ihtiyaçlardır.  Milyonlarca insanın ölümüne neden olan 1. ve 2. Dünya savaşlarının gerçek nedenin enerji kaynakları olduğu herkes tarafından bilinen gerçek. 

Yaşamın devamı, canlılığın sürmesi için mutlaka enerji gerekli. Enerji olmadan sadece canlılar değil, makineler de çalışmaz. Su, petrol, güneş, madenler ve akla gelebilecek bir çok enerji kaynağı vardır.  Fakat bu kaynakların kullanımı ile ilgili bir sınırsızlık bulunmamaktadır.

Enerji tasarrufu Haftası ile ilgili  daha önce hazırladığımız yazıyı bilgidemeti.com/enerji-tasarrufu-haftasi-hakkinda-kisa-yazi/ bağlantısını ziyaret ederek okuyabilirsiniz. 

Lütfen enerji kaynaklarını uygun kullanalım…
Muslukları açık bırakmayalım, elektrikleri gerekmiyorsa söndürelim,..