Bizimle iletişime geçin

Rehberlik

ENGELLİ RAPORUYLA, ÖTV MUAF ARAÇ ALIM SATIM İŞLEMLERİ 2021

ZİHİNSEL ENGELLİ VEYA OTİZMLİ BİREYLER İÇİN RAPORLA, VASİ/VELAYETLE ARAÇ ALIM İŞLEMLERİ

2021 Yılı için güncel uygulamalar doğrultusunda engelliler için raporla araç alma işlemlerini adım adım anlatıyoruz.
Engellilerin ÖTV Muaf araç alımı, engelli raporunda belirtilen engel oranına göre iki şekilde olmaktadır. Bu oran yüzde 40-89 arasında ise engellinin kendisi kullanmak üzere ve H sınıfı sürücü ehliyetine sahip olmalıdır. Böylelikle öTV Muafiyetli araç alabilir. Buradaki önemli bir diğer husus ise, aracı engelli rapor sahibi üzerien olmakta ve sadece kendisi kullanabilmeketdir. Bu araçlara engel türüne göre ek aksam takılmaktadır. %90 üzeri raporu olan bireyler için vasi /velayet tayin edilir ve bu kişinin mutlaka ehliyetinin olması gerekmektedir. Bu işlem için bulunulan ildeki Sulh Hukuk Mahkemesine başvurmak gerekir.

Bu yazıda sadece engel oranı %90 üzeri olan zihinsel engelli veya otizmli bireyler için ötv muafiyetli araç alımı ve satımı süreçleri anlatılacaktır.

 

Raporla Alınan 2020 Model Renault Kadjar

Raporla Alınanbilen  2020 Model Renault Kadjar (C – SUV)

ÖTV Muaf Araç Satın almak İçin Gerekli evraklar

1. Rapor: İki türlü rapor vardır.
a) 18 yaşından küçükler için Çocuklar İçin Özel Gereksinim Raporu (ÇÖZGER) – e-Rapor. Şayet rapor önceden alınmış ve e-devlet üzerinden görülmüyorsa, raporu veren hastaneden e-devlete işletiniz. Raporda belirtilen engel oranı %90 üzeri olmalıdır.

b) 18 yaşından büyükler için e-İmzalı Erişkinler için Engellilik Sağlık Kurulu Raporu. Yine rapordan belirtilmiş engel oranının %90 üzeri olması şart.

2. Sulh Hukuk Mahkemesinin vasi Kararı

a) Vasi anne babadan biri veya her ikisi ise

Bu durumda, rapor ve vasi kararı ile birlikte otomobil bayisine gitmek yeterlidir. Ek karara gerek kalmaz. Çünkü vasi/velayet kararında bu hüküm açık olarak belirtilmektedir. Bazı acemi otomobil satış temsilcileri mutlaka ek karar isterler ancak bu durum sadece işinizi zora sokar ve satış sürecinde de ek işlemler gerektirir. Araç alımı için çocuğunuzun üzerine bir e-devlet şifresi almayı unutmayınız. Bu ekranın görüntüsü, rapor ve vasi kararı ile birlikte satış temsilcisinin vergi dairesine gitmesi yeterlidir.

Satış temsilcisinin hazırladığı dosya ile birlikte ilk önce trafik sigortasını yaptırırsınız. Satış temsilcisinin size verdiği dosyayla birlikte araç ruhsatı almak için notere gidersiniz. Noterdeki işleminiz yaklaşık 30 dakika sürmektedir. Noter sizden taahhütname için 120TL (Aslında gerekmiyor, mahkeme kararında var bu ama bazı noterler istiyor), 230TL de Araç ruhsatı için ödüyorsunuz. Bu rakalmlar 2021 Nisan ayı için güncel tutarlardır. Noter tarafından size verilen ruhsatta artık plakanız belirtilmektedir. Son bir işlem ise bulunduğunuz ildeki plaka basım merkezine gidip, 40 dakika içinde plakayı bastırmanız. Bunun fiyatı da 60 TL dir. Plakayı alıp, aracı satın aldığınız yere götürdüğünüzde onlar montajı yapar. Dilerseniz bu işemler için otomobil satış temsilcisine vekalet verebilirsiniz ama bizce buna gerek yok. Boşu boşuna 250TL civarında ek masraf yapmayınız.

b) Vasi anne baba değil

Bu durumda vasi kararını veren Sulh Hukuk Mahkemesinden Ek karar almak gerekmektedir. Ek kararın çıkma süresi ise mahkemenin iş yüküne göre 1-2 hafta sürebilmektedir. Bu durumda mahkemeye verilen talep dilekçesinde aracın parasının kısıtlıdan değil, vasiden olacağını ve bu satın almadan kısıtlının yararının gözetileceğine dair bir içerik şarttır. Mahkemeye bu dilekçenin ekiyle birlikte kimlik fotokopsisi ve araç satış temsilcisinin vereceği proforma fatura da eklenmektedir. Ek karar çıktıktan sonra işlemler yukarıdaki gibi yapılmaktadır.

Raporla alınan araçların 5 yıl sonra satılması

Araç alımında ek karar alınmadıysa yani vasi anne/baba ise satış işlemi normal prosedür işler. Satış işlemi için noterin, satış şerhini kaldırması gerekir (30 tl). Diğer masrafları aracı satın alan kişi öder. Ek kararla alınan araçlar için prosedur yine bu kararı veren mahkemeye talep dilekçesi vermekle başlar. Mahkemenin verdiği kararla birlikte şerh kaldırılır. Diğer işlemler yukarıdaki gibi yapılır.

Tamamını Oku
33 Yorum

33 Comments

 1. Erol

  16 Nisan 2021 at 18:33

  Nihayet aklı başında bir şeyler yazan çıktı. Allah razı olsun kardeşim. Oğlum üstüne aldığım aracı 5 yıl dolduğu halde satmaya korkuyordum. Şimdi aracımı satışa koydum. Bakalım inşallah daha geniş bir araba sahibi olacağız. Çektiğimiz sıkıntı bir nebze azalır işte.

 2. Aydın Kuşçubaşı

  19 Nisan 2021 at 13:57

  Mahkeme kararıyla vasi tayin edilen ağır otizm ve zihin engelli bireylerin anne babaların; kısıtlı adına aldığı ÖTV muaf otomobili, 5 yılı doldurduğu için satıp; tüm ücretinin vasi tarafından ödeneceği ÖTV muaf yeni sıfır araç alabilmek bazen sıkıntı olabiliyor. Yazınız bu bağlamda çok açıklayıcı olmuş. Mahkemeye başvuru yapmak, bedel belirlemek ve mahkemeye sunulan alış ve satış opsiyonları zaman aşımı nedeniyle zaten geçersiz oluyor.

  Mahkemenin kararında “Velinin velayet hükümleri uyarınca hesap vermesine yer olmadığına, Velinin, velayeti altındaki kimseleri temsil, sevk ve yönetiminin denetim dışı olması sebebiyle TMK’n 327. ve 336. maddeleri ayrık olmak üzere velinin, kısıtlı ile ilgili yapacağı işlerde hakim iznine gerek bulunmadığına ve izinli sayılmasına” şeklinde bir ibare olması kesinlikle yeterlidir.

  Para harcama veya kazanma yeteneği olmayan bireyler için vasi olarak atanan öz baba veya annesinin kısıtlı adına alınan araçların alım ve satım sürecinin sadeleştirilmesi ortaya çıkan mağduriyetlerin giderilmesi açsından önemlidir. Bu hakkı bulunan anne babanın, kısıtlı adına alacağı ÖTV indirimli araçlar için EK Karar, Satış İzni istenmemesi gerekir. Uygulama da bu şekildedir.
  Farklı açıklamalara itibar edilmemelidir.

  • Fatih

   13 Haziran 2021 at 23:04

   Emin misiniz?”Zihinsel engeli” olanların vasileri,araç satışı yapılması için dilekçeyle sulh hukuk mahkemesine ek karar için başvuru yapıyor uygun görülürse makina mühendisleri odasından bilir kişi tayin edilip aracın değeri tespit ediliyor ve satış öyle gerçekleştiriliyor diye biliyorum.

   • BeyazEgitim

    20 Haziran 2021 at 11:48

    Yazıda anlatıldığı gibi bu durum vasinin aynı zamanda anne veya baba olması durumunda geçerli. Yani velayet davasıyla çocuğun vasisi olan kişiler için. Karmaşa yaşamayın. İşlemler aynen yazıda anlatıldığı gibi. Sağda solda yazıldığı gibi gereksiz işlemlerle mağdur olmayınız. Makine mühendisleriyle ilgili durum sadece “özel tertibat gerektiren” yani kişinin kendisi için kullanacağı araç alımlarında geçerli.
    Zihinsel engelli veya otizmli kişinin makine mühendisleri odasyla hiç bir işi yok.

    • Hayat

     8 Aralık 2021 at 23:51

     Ben yanımda kalan bi yaşlı teyzeye bakıyorum 100 de 92 özrğ var ona vasilikte yapıyorum araç alırsak vefatından sonra miras olarK kardaşlerine kalırmı ğçretin ben ödeyip alacam ama bu yüzden tedirginim miras olarak kaardeşlerine kalırmı lütfen beni bilğilendirin teşekür ederim

   • Ömer DEMİRKOL

    8 Ağustos 2021 at 23:08

    Evet yazdığınız şekilde oluyor. Ben şu an tam da o aşamadayım.

    • Hakan Koşal

     19 Ekim 2021 at 23:36

     Ömer demirkol bey sizinle iletişime geçmem gerekiyor size nasıl ulaşabilirim.

    • Mustafa SAVAŞ

     29 Kasım 2021 at 12:39

     ömer bey sizinle nasıl iletişime geçebiliriz.telefonum 0533 706 73 44 ararmısınız

    • Bediriye köçer

     14 Mart 2022 at 01:28

     Mrh ömer bey ek kararın cikmasi nekadar sürüyor acaba

  • M

   9 Kasım 2021 at 23:30

   Zihinsel Engelli %60 2 ablam var vasisi babam ötvsiz araç alabilirmiyiz

   • Anonim

    29 Aralık 2021 at 23:39

    Mrb babam vasi ruhsatta ismim yok ne yapmam gerekiyor ruhsata sadece abim ismi var acil cevap verir misiniz

  • Şahin

   22 Şubat 2022 at 17:37

   Merhaba bir konu hakkında bilgi verebilcek arkadaşlar varmı ben enistemizin kardeşi otizmli vasisi eniştem araç alacaktık biraz araştırdım ve 5 yıl sonra satışta mahkeme paraya bloke koyuyor size nakit olarak vermiyor sadece hasta adına tekrar faturalı bir mal alınması şartı koyuyormus bu konuda bilgisi olan yardımcı olabilirmi

 3. Mustafa

  13 Eylül 2021 at 11:30

  Merhabalar;
  18 yaşından büyük (33 yaşında) engelli çocuğum üzerine araç alımı yapmak istiyorum. Çocuğun velayet/vesayeti benim üzerimde (velisi olarak atandım) bu durumda araç alımı için mahkemeden ek karar çıkartmama gerek var mıdır?

  • BeyazEgitim

   14 Eylül 2021 at 21:22

   Mahkemenin vasi/velayet kararı yeterli Gerisini noter hallediyor. Araç satışı için kısıt konuluyor. Bunu da zaten noter yapıyor.

   • Gülay sönmez

    18 Aralık 2021 at 00:38

    Merhabalar sizinle iletişime geçmem mümkünmüü 0543 659 73 60

    • Anonim

     10 Mart 2022 at 23:27

     Selam siz bilgimi almak istersin yoksa yardımcı olmak istersin bende isterim biri beni bilgilendirdi

   • basak

    10 Ocak 2022 at 20:48

    engelli aracı alınırsa verilen maaslar kesilirmi ve satarken yerine araba alınmazsa ve bunu 2. ve 3.derece akrabası para konusunu ne yapabilir

 4. Metehan

  23 Eylül 2021 at 15:03

  Merhabalar; Abim adına 2016 yılının Kasım ayında Engelli aracı aldım. Abimin %99 Engelli raporu mevcut ve Vasisi benim. Aracı Bu yıl Kasım ayında abimin içine sığmadığı için satmayı düşünüyoruz ve daha büyük bir araç alacağız inşallah. Ancak yaptığım araştırmaya göre;
  1-Sulh Ceza Mahkemesine Başvuru yapıp,
  2-Mahkeme Mühendis atıyıp araca değer biçiyor ve üç kişi mahkemeye teklif veriyor.
  3-Engellinin adına olan hesaba teklifi yüksek veren parayı yatırıyor.
  4-Ardından tekrardan Mahkeme başvuru yapmak gerekiyor.
  Bu şekilde yazılar gördüm ve işlemler olumlu olsa 3-4 ay sürüyormuş. Sizce bu şekilde mi oluyor işlemler? Lütfen yardımcı olun.

  • Sibel tan

   1 Ocak 2022 at 23:30

   Merhaba en son neden mahkeme ye başvurulur para yattıktan sonra yani

 5. Erol

  23 Eylül 2021 at 21:29

  Yazıyı iyi okuyun. Abiniz ortepedik engelli değilse, özel tertibat gerekmiyorsa yani zihinsel engellli veya otizmli ise bu yazıda anlatılanlar aynen geçerli.

  • Scream

   12 Ekim 2021 at 14:52

   Yazıda eksik olan kısım, 18 yaşından büyük mahkeme kararı ile vasi ataması yapılmış zihinsel engelli kişiler için ayrıca durumun ele alınmamış olması. Sulh Hukuk başvurusu, aracın fiyatının bilirkişi ile belirlenmesi ve mahkeme tarafından ilan edilmesi yolu ile satış mümkün. Bilirkişi fiyatının altında kalmamak şartı ile pazarlık usulüde mümkün olabiliyor….

 6. TAMER DEDE

  23 Kasım 2021 at 15:52

  Arkadaşlar hayırlı günler, ben vasisi olduğum %95 engelli (zihinsel dahil) annem adına 2016 aralık ayında araç satın aldım. Yaklaşık bir ay sonra 5 yıllık zamanı doluyor. Ben bu aracı vasi kararıyla noterden satışını yapabilir miyim?

  • Gökhan

   12 Aralık 2021 at 13:59

   Tamer bey bende aynı durumdayım bu sorunuza cevap alabildiniz mi?

 7. Mustafa SAVAŞ

  29 Kasım 2021 at 12:08

  sizlerden bilginiz olduğu konuda yardımlarınızı yazmanızı rica ederim.
  2014 yılında eşim zihinsel engelli abisinin üzerinden araç satın aldı vasisi zihinsel engelli abisinin annesidir.
  2014 yılında satın aldığı aracı biz nasıl satarız. bu konuda yardımcı olursanız çok seviniriz.

 8. Abdulhamit sürmüş

  12 Aralık 2021 at 23:47

  İyi günler benim 18 yaşından büyük zihinsel engelli kızkardeşim var vasisi ablasıdır biz bu aracı 5 yıl dolmadan sataşını yapmak istiyoruz.kendisine ev alacağız mahkemeden ek karar almalımıyız satış yapmak için. Engelli olmayan kişiye satmak istiyoruz. Nasıl bir yol izlemeliyiz.

 9. ismail

  27 Aralık 2021 at 09:28

  Scream ma katılıyorum durum anlatığı gibi oluyor 18 yaşını dolduran engelli vasileri için

 10. Fethi

  27 Aralık 2021 at 21:22

  Aparatsız araçın engellide engelliye satışında (93)Adana’dan Afyonkarahisar a götüreceğim aracın trafikten çekilmesi gerekirmi?

 11. dadas

  17 Ocak 2022 at 16:42

  Wallah vasili araç alacağınıza gidin paranızla sıfır alın daha iyi. Bende vasi olarak annem adına araç aldım ve daha adliyeye gide gele perişan oldum. Evrak işleri daha usandırdı ben: Anne babası abisi ablasına zihinsel engelinden dolayı vasi olan arkadaşlar öncelikle vasi karasınızı yenilemek için adliyeye bir dilekçe verin eski içine dosya/karar noyu yazmayı unutmayın eski vasi karar noyu. vasi kararı çıktıktan sonra yine gideceksiniz birde aracınızı bilir kişi/ makine mühendisi değerlendirip fiyat biçmesi için bir dilekçe daha vereceksiniz. Vezneye gidip bin TL ye kadar para yatıracaksınız bu iş için. daha sonra gün verecekler mühendis hakim katip vs gelip araca bakacaklar daha doğrusu siz aracı adliyeye götüreceksiniz artık nere derlerse. ondan sonra mühendis araştırıp bi fiyat belirleyecek aracınıza hakim ona bakacak onaylayacak. sonra tekrar gidip birde satış izni için dilekçe vereceksiniz ona vasi kararınızı engelli kişinin ve sizin kimlik bilgilerinizi de ekleyin. oda sonuçlandığında gidip alacaksınız ve sizden tekrar bi dilekçe vermenizi isteyecekler aracımı satmak istiyorum diye. ondan sonra ilgili birim kime satacaksın diye sana soracak sende bi müşteri bulacaksın formalite 2 tanede ihale ile almak isteyen arkadaşını götür en yüksek fiyatı o alacak arkadaş verecek. daha sonra bu işlemlerde bitti mi alıcı arkadaş engelli adına bankaya para yatıracak o paraya banka bloke koyacak sonra ona da bi yazı yazacaksınız ki bloke kalksın da kullanabilesiniz. Yani kendi paranızla alın daha iyi 🙁

 12. Hasan

  18 Ocak 2022 at 20:33

  Selamın aleyküm.kayinbabamin üzerine geçen yıl engelli aracı aldım.fiziksel engelli kendisi.akil sağlığı ve konuşmasında bir sorun yok.vasi olarak kayınvalidem atandı
  Geçen ay ÖTV sini ödeyip hak mahrumiyetini kaldırdım.uzerime almak istiyorum.ama olmuyormuş,sadece satın alabiliyormusum sulh hukuk mahkemesi yoluyla.
  Bu konuda bilginiz var mı acaba

 13. yeşim kara

  17 Şubat 2022 at 10:23

  Merhabalar ben babam için mahkeme kararı ile vasi oldum. Ama Hakim ben şahsım üzerine araç olduğu için babam adına araç almamı red etti. Bu konuda bilgi sahibi olan varmı ..

  • BeyazEgitim

   17 Şubat 2022 at 20:09

   Olması gereken karar. Araç alımında engelliler için tanınan ötv muafiyetinin amacı engellilerin ulaşımıdır. Kısaca siz vasi olarak ÖTV muafiyetinden faydalanmak için araç sahibi olmamalısınız.

 14. Erdi

  14 Nisan 2022 at 12:07

  Merhaba bir sorum olacak. 6 yıl önce abimin adına araba aldık %92 zihinsel engelli o süreçte mahkemeden izin almadan aracı satın aldık. Vasi si annemdi annemde rahmetli oldu şu an vasisi ablam. Arac satışında mahkemeden izin almamıza gerek varmı.

 15. Meltem

  15 Nisan 2022 at 01:00

  Zihinsel engelli kardeşin adına araç aldım. Parayı da ben verdim şimdi araç satışında paranın blokeli hesaba yatacagi söyleniyor. Ben ev aldım geri kalanı da bu para ile kapatacaktiklm. Şimdi o parayı nasıl alabilirim

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Rehberlik

En Çok Kazandıran 11 Meslek

Dünyaca ünlü dergi Forbes’e göre en çok kazandıran 11 meslek listesi pek şaşırtıcı değil. İlk sıradaki meslek yıllık  299 bin 600 dolar ile cerrahlık. Cerrahları yaklaşık 291 bin dolar gelirle anestezi uzmanları izliyor. Forbes, yıllı 18 k kazanç bazında yaptığı sıralamada üçüncü sıraya jinekologları yerleştirmiş. En çok kazandıran 11 meslek meslek üyesi listesinde Anestezi Uzmanını takip eden jinekologların yıllık kazançları ise yaklaşık 203 bin dolar olarak belirtilmiş. Forbes’in sıralamasına göre cerrahların yıllık 300 bin dolarlık gelirleri ile ilk sırada yer alması cerrahlığa olan ilgiyi daha da artıracak gibi. Listede 4.sırada bulunan dahiliye uzmanlığı ise yıllardır popülaritesini sürdürüyor. Forbos, en çok kazandıran meslekler hangisi sorusuna yanıt bulmak için yaptığı araştırmada en çok kazandıran 25 mesleği seçmiş ve dahiliye uzmanları da bu listenin 4.sırasında yer almış. Dergiye göre dahiliye uzmanlarının yıllık gelirleri 193 bin dolar.

 

Yine çağımızın en popüler mesleklerinde olan psikiyatri uzmanlığı ise dahiliye uzmanlarını takip ediyor. Forbos’e göre psikiyatristler yılda yine yaklaşık 192 bin dolar kazGöz Doktoru 101 bin dolar kazanıyoranıyorlar.

Aile Hekimleri Ne Kadar Kazanıyor?

Ülkemizde son dönemde uygulanan aile hekimliği gelişmiş ülkelerde yıllık kazancıyla en öne çıkan mesleklerden birisi. En çok kazandıran meslekler sıralamasında 6.sırada bulunan aile hekimliği mesleğini yapan kişilerin yıllık gelirleri yaklaşık olarak 165 bin dolar. Listede çocuk doları 145 bin dolarla 7. liğe yerleşirken, yıllık 130 bin dolarlık kazancıyla diş hekimliği 8. sırada yer almış.

 

Genel Müdür Ne Kadar Kazanıyor?

Forbose’e göre en çok kazandıran meslekler sıralamasının ilk 7 sırası tıp alanında. Listede genel müdür yıllık geliri ise 125 bin dolar olarak gösterilirken 8.sıradaki genel müdürlük mesleğinin kazanç aralığının daha açık olduğunu düşünüyoruz. Listede bu meslekleri sırasıyla eczacı, göz doktoru ve fizikçi izliyor. Söz konusu mesleği yapan kişilerin yıllık kazançlarının 100 bin doların üstünde olduğunu belirtelim..

En Çok Kazandıran 11 Meslek

En Çok Kazandıran 11 Meslek

 1. Cerrahlık
 2. Anestezi Uzmanı
 3. Jinekolog
 4. Dahiliye Uzmanı
 5. Psikiyatrist
 6. Aile Hekimliği
 7. Diş Hekimliği
 8. Genel Müdür
 9. Eczacı
 10. Göz Doktoru
 11. Fizikçi

Kaynak: www.forbes.com

Tamamını Oku

Rehberlik

Uzman Öğretmenlik İçin Gerekli Tüm Şartlar

Öğretmenlik Meslek Kanunu Teklifi kabul edildi. 3 Şubat 2022’de kabul edilen yasa tasarısı öğretmenlerin beklentisini karşılamak bir tarafa, yeni mağduriyetlere yol açacak gibi. Yaşayıp göreceğimiz uygulamalardan biri olarak eğitim tarihimizde yer alacak.  Tıpkı 2004 yılında getirilen uzman öğretmenlik uygulaması gibi. Kabul edilen yasaya göre öğretmenlikte 10 yılını tamamlayan  öğretmenlere, uzman öğretmen olabilme şansı doğuyor. Bu şansın ne olduğu henüz muğlak. Bir eğitim programı var, bazı eğitim çalışmaları var ve bunun sonunda bir sınav olacak, sınavda da 70 ve üzeri alan kişi uzman öğretmen olacak. Uzman öğretmen olarak 10 yıl çalışan öğretmenin Başöğretmen olması için yine bir eğitim, henüz bilinmeyen bir çalışma programı ve sınav…

Uzman Öğretmenlik Sınavı Ne Zaman Yapılacak?

Uzman öğretmenlik sınavının ne zaman olacağı konusunda farklı sesler var. Bilgidemeti olarak bakanlığın bu konuda şeffaf olmasını, süreçle ilgili takvimin biran önce anda duyurulmasını bekliyoruz.  Uzman öğretmen olmak isteyen öğretmenlerin hangi mesleki çalışmaları yapması gerektiği, bakanlık merkez ve taşra teşkilatlarında görevlendirme ile çalışan öğretmenlerin durumlarının ne olacağını açıklaması gerekli.  Kadrosu öğretmen olup da yöneticilik yapanlar, okul sağlığı, mebbis görevlisi, bilişim ve iş güvenliği uzamanı olarak görevlendirilenlerin de mağdur edilememesi gerekli.

Başöğretmenlik Sınavı Ne Zaman?

Öğretmenlik Meslek Kanununu Resmi Gazete ‘de yayımlandıktan sonra yürürlüğe girecek. O zaman kanunun esaslarına göre durum netleşecek. Ancak anlaşılan o ki 2033 yılına kadar, eskiden Uzman Öğretmen olanların dışında kimse başöğretmen olamayacak. Çünkü başöğretmen olabilmek için 10 yıl uzman öğretmen olarak görev yapılması şartı var. Buna göre 10-15 yıllık kıdemi olan öğretmenin başöğretmen olabilmesi için emeklilik yaşını epeyce ötelemesi lazım.

Özetlemek gerekirsek; Yasaya göre 10 yılını doldurmuş öğretmenler 180 saatlik bir kurstan sonra sınava girip,  en az 70 almak koşuluyla  uzman öğretmen olacak. 10 yıllık uzman öğretmenler 240 saatlik kursa tabi tutulacak, sınav yapılacak ve başarılı olanlar başöğretmen yapılacak. Ayrıca Birinci derecedeki öğretmenlerin faydalanacağı 3600 Ek Gösterge ise bu kanunla beraber yürürlüğe girmiyor. Çünkü geçerli olacağı tarih 1 Ocak 2023.

Gelişmeleri izliyoruz. Bu konu hakkında güncel bilgi ve yorumlar geldikçe yazımız güncellenecektir.

Uzman öğretmenlik,  başöğretmenlik uygulama süreci hakkında yorumlarınızı bekliyoruz.

Bu yazı çıktıktan sonra mevzu bir hayli değişikliğe uğradı. Bunca zorluk arasında Uzman Öğretmenlik Şart mıydı” sorusunu sorarken bir de karmaşa başladı.

Uzman Öğretmenlik Maaşları Ne Kadar Olacak

Uzman Öğretmenlik Uygulamasına Eleştirel Bakış

 1. Bu sorunun yanıtını vermemek daha iyi olacak. Yeni eklemeler ortaya çıkacak. Öğretmenlik Meslek Kanunu yönetmeliğinde yapılan düzenlemeler hangi aşamada bilmiyoruz. Bakanlığın konuyu resmi sitesinden duyurması çok mu zor?
 2. Bakanlığın daha önce, tüm itirazlara rağmen uyguladığı ve sayısız hak mahrumiyetine neden olduğu bilinmiyor mu?
 3. Daha önceki vasat sınavdan sonra uzman öğretmen unvanı verilen öğretmenlerin, uzman öğretmeyen öğretmenlerden farklı olarak hangi işleri yaptığı açıklanabilir mi?
 4. Sınava katılacaklarda aranan 6 yıl şartı nedeniyle sınavı 3-4 günle kaçıran öğretmenlerin mağduriyeti çok mu önemsiz?
 5. Bu uygulamaya “he” diyen öğretmen sendikasının yetkililerinin vicdanları rahat mı?
 6. Uzman öğretmen unvanı alan öğretmenlerin emeklilik haklarına yansıyan iyileştirme varsa, yakın zamanda emekli olan öğretmenlerin durumu düşünüldü mü?
 7. Toplu sözleşmeyi ilk yapan sendikanın, o zaman öğretmene verilen maaşın dolar üzerinden karşılığı hakkında bilgisi var mı?
 8. Uzman öğretmenlerin, uzman olmayan öğretmenlere göre sorumluluk ve görev tanımlarında değişiklik olacak mı?
 9. Eğitim Sendikaları öğretmenlerin ekonomik ve özlük hakları için de çalışacak mı?

Öğretmenler 3’e Ayrılıyor 

Öğretmenlik Meslek Kanunu doğrultusunda hazırlanan Aday Öğretmenlik Ve Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yönetmeliği Taslağı son aşamada. Basına yansıyan haberlere göre  adaylık döneminden sonra öğretmen, uzman öğretmen ve başöğretmen olmak üzere üç kariyer basamağı söz konusu.

Uzman Öğretmen Unvanlı Öğretmen Sayısı

Milli Eğitim Bakanlığında, yaklaşık 75 bin öğretmen daha önce yapılan uzmanlık sınavından sonra Uzman Öğretmen unvanına sahip.  Yine şu anda bakanlık bünyesinde çalışan baş öğretmen unvanlı öğretmen sayısı da 80. Bu öğretmenler kanun yürürlüğe girdikten sonra otomatik olarak uzman öğretmenlik ile başöğretmenliğe geçiş yaptı.

Takvimin açıklanması ile birlikte Milli Eğitim Bakanlığının yanı sıra özel kurumlar ile diğer kamu kurumlarında çalışan öğretmenler için kariyer basamakları süreci başlatılmış olacak.

Uzman Öğretmenlik Ücret Farkı

Uzman öğretmenler şu an için 1342 lira bir ek ödeme alacak.  Bunun için ilk aşamada öğretmenlikte 10 yılını dolduran çalışanlara 180 saatlik kurs verilecek. Kurs sonu sınavında başarılı olanlara uzman öğretmenlik kariyer basamağı ve derece artışı verilecek.  Ekonomik katkısı ise 1342 liralık ek ödeme olacak.

Şu anki verilere göre Uzman Öğretmenlik için başvuracakların sayısı 496 bin 288. Bu öğretmenlerin tamamı, herhangi bir kontenjan kısıtlaması olmadan uzman öğretmenlik eğitimlerine ve daha sonra sınavına katılma hakkı elde edecek.

Baş Öğretmenlik Ücret Farkı

Uzmanlıkta 10 yılını dolduran öğretmenlere de 240 saatlik bir kurs ve yapılacak ve sınavla başöğretmenlik kariyer basamağı ile ayrıca bir derece daha ve maaşlarında da yine bugünün şartlarında 2684 lira artış sağlanacak. Bu kapsamda 20 yılını tamamlayan mevcut 75 bin 669 uzman öğretmen, başöğretmenliğe başvuru hakkı kazanmış olacak. Bu öğretmenler için de eğitimler ve sınav için herhangi bir kontenjan kısıtı bulunmuyor.

Öte yandan öğretmen maaşlarına kariyerlerine göre yansıyacak artışlar, memura verilecek her iyileştirmeden etkilenecek şekilde 15 Ocak 2023 tarihinde yürürlüğe girecek.

Bu uygulamaya göre zorunlu emekliliğine 10 yıldan az süre kalan Uzman öğretmenlerin Baş Öğretmen Unvanı kazanmaları mümkün görünmüyor.

Yazılı Sınavdan Kimler Muaf  Olacak?

Yasaya göre, lisansüstü eğitimini tamamlayan öğretmenler, uzman öğretmen unvanı için öngörülen, doktora eğitimini tamamlayan uzman öğretmenler ise başöğretmen unvanı için öngörülen yazılı sınavdan muaf tutulacak.

Yayımlanacak yeni yönetmelikte de bu konudaki detaylara yer verilecek. Halen Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde 2 bin 234 doktorasını yapmış, 115 bin 257 yüksek lisansını tamamlamış öğretmen görev yapıyor.

Sınav Tarihi 6 Ay Önceden Duyurulacak

Taslakta, yazılı sınavlara ilişkin duyurunun sınav tarihinden en az 6 ay önce Bakanlığın internet sitesinde ilan edileceği yer alıyor.

Duyuruda, sınava başvuru tarihi, sınavların yapılacağı tarih, sınav konularının ağırlıkları, sorulacak soru sayısı ve puan değeri ile Merkez Sınav Komisyonunca belirlenecek diğer hususlara yer verilecek.

Özel öğretim kurumları ile diğer kamu kurumlarında öğretmen olarak görev yapanlardan uzman öğretmen veya başöğretmen unvanını aldıktan sonra Bakanlık kadrolarına öğretmen olarak atananların, uzman öğretmen veya başöğretmen unvanları için öngörülen haklardan yararlanması da öngörülüyor.

Kaynak Linkler:
https://www.bilgidemeti.com/uzman-ogretmenlik-icin-gerekli-tum-sartlar/

ÖĞRETMENLİK MESLEK KANUNU YÖNETMELİK TASLAĞI’NIN DETAYLARI (meb.gov.tr)

 

Tamamını Oku

Rehberlik

Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı Hakkında

Mustafa Kemal ve 19 Mayıs Hakkında ne biliyoruz? Bu kısa dosyamız da Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı hakkında. ”Genç fikirli demek, doğruyu gören ve anlayan gerçek fikirli demektir.” Mustafa Kemal Atatürk’ün gençliğe armağan ettiği ve “Gençlik ve Spor Bayramı” olarak kutlanan 19 Mayıs tarihinin önemini ne kadar farkındayız?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı herkes, her genç 19 Mayıs tarihini saygıyla anar. Bu topraklarda en çok konuşulan tarihlerden biridir. Ulusal kurtuluş savaşımızın zaferiyle sonuçlanan sürecii öncesi ve sonrasını iyi bilmeliyiz. Ancak bu şekilde “Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı hakkında konuşulanlar az bile” deriz. “Tam bağımsız Türkiye” diyen, “Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir” diyen bir lideri daha iyi anlarız.

Atatürk’ün 16-19 Mayıs 1919 tarihleri arasında gerçekleştirdiği İstanbul-Samsun yolculuğunu hatırlayalım…Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihindeki önemli olaylardan biri Atatürk’ün Samsun’a ayak basışıdır. Türk Milleti Birinci Dünya Savaşı sonrasında kötüleşen koşullar içinde kurtuluş çareleri ararken büyük bir lider Mustafa Kemal Atatürk ortaya çıktı ve Samsun’a ayak basarak “Kurtuluş” yolunu açtı. Dolayısıyla Atatürk’ün 16-19 Mayıs 1919 İstanbul’dan başlayan yolculuğu bir kurtuluş dönemini simgeler.

Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı ve Samsun

Samsun işgal kuvvetleri için önemli noktalardan biriydi. Çünkü stratejik bakımdan büyük öneme sahipti. Samsun, Karadeniz’den Orta Anadolu’ya açılan en rahat ve güvenilir bir kapıydı. İngilizler 9 Mart 1919 tarihinde Samsun’a askerî birlik çıkarmışlardı. Buna tepki olarak Türk Makinalı Tüfek birliğinden Hamdi teğmenin askerlerini alarak dağa çıkması dikkatleri bu bölgeye çekti. İngiliz Yüksek Komiserliği’nin Türk halkının silâhlandığı konusunda şikayette bulundu. Bunun üzerine bölgeye güvenilir bir kumandanın olağanüstü yetkilerle gönderilmesine karar verildi. Bu kumandan Mustafa Kemal Atatürk’tü. Atatürk uzun zamandan beri ülkenin içinde bulunduğu bu umutsuz duruma üzülüyordu. Bir şeyler yapmak için Anadolu’ya geçmek istiyordu. İşte bu durum bulunmaz fırsattı.

Mustafa Kemal Paşa, 16 Mayıs 1919 Cuma günü öğleden sonra beraberindeki kişilerle “Bandırma” adlı vapurla yola çıktı.  Tarihe geçecek vapur, eski ancak gayet iyi çalışıyordu. Galata rıhtımından ayrılan geminin kaptanı İsmail Kaptan Karadeniz’i avucunun içi gibi bilmekteydi. Mustafa Kemal Paşa, İstanbul’dan başlayan ve Samsun’da sona eren yolculuk esnasında görevli bir askerdi.  Bu nedenle askeri kıyafet giymişti. Ancak Samsun’a ayak bastığı günden birkaç gün sonra asker değil, sivil olarak hareket edecekti.

Atatürk’ün Samsun’a çıkışında gördüğü manzara kötüydü.  Halk, İngiliz işgal kuvvetlerine karşı kendisini koruyamayacak durumdaydı. Atatürk bugün müze haline getirilen Hıntıka Palas’ta kaldıkları süre içinde hep bu sorunları düşündü. Yolculukta geçirdiği uykusuz geceler sona ermemişti; şimdi de burada uykusuz geceler başlıyordu.  Bu yolculuk Türk Milleti için bir dönüm noktası oldu ve kurtuluşun başlangıcıydı.

Atatürk, çok sevdiği milletinin gençliğine güveniyor ve iyi yetişmesi için her şeyi yapmıştır. Bu nedenle 19 Mayıs’ı Türk gençliğine armağan etti.  Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı coşkusu hiç  eksilmeyen Gençlik de atasını çok sevdi. “Beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek değildir. Benim fikirlerimi benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız, bu kâfidir” sözü ile gençliğe önemli bir mesaj bıraktı.

Atatürk’ü anlamak, yaşadıklarını ve fikirlerini bilmekle mümkündür. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasında yaşanan zorlukları her zaman göz önünde tutarak, 19 Mayısları Atatürk’ün emanetine daima sahip çıkarak kutlamalıyız. Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı bu nedenle en büyük coşkuyu hak eder.

19 Mayıs Günü Atatürk’le Birlikte Samsun’a Çıkanlar

Albay Refet Bele Kurmay Başkanı Albay Kazım Dirik Kurmay Başkan Yardımcısı Yarbay Ayıcı Arif Kurmay Binbaşı Hüsrev Gerede Sağlık Başkanı ve yardımcısı Albay İbrahim Tali Öngören Dr. Refik Saydam Binbaşı Kemal Doğan Emir Subayı Teğmen Hayati Başyaver Cevat Abbas Gürer Yüzbaşı Mümtaz Kamil Erdem.

Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı hakkında: 19 Mayıs Günü Atatürk’le Birlikte Samsun’a Çıkanlar

Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı

Türkiye Cumhuriyeti tarihinde kuruluşu doğrudan etkileyen olayların yaşandığı günler bayram olarak kutlanmaktadır.  Milli bayramlarımız Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı, Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkıp da Kurtuluş Savaşımızı başlattığı yıldır.  23 Nisan Ulusal egemenlik ve Çocuk Bayramını, TBMM’nin kurulduğu tarihten dolayı kutlarız( 23 Nisan 1920)  Kurtuluş Savaşımızın kazanıldığının tescil edildiği tarih 30 Ağustos 1922’dir. Cumhuriyetimiz 29 ekim 1923’te kurulmuştur.

Yukarıdaki tarihsel olaylar ve  kronolojik sıralamadan da anlaşılacağı gibi 19 Mayıs’ın anlam ve önemi Cumhuriyetimizin kuruluşunun temel taşlarının döşenmesiyle açıklanabilir.

Kaynak Link:
https://www.bilgidemeti.com/ataturku-anma-ve-genclik-ve-spor-bayrami-hakkinda.htm

MustafaKemâlim – Atatürk’e Dair Görsel Ve Yazılı Arşiv (mustafakemalim.com)

 

Tamamını Oku

Öne Çıkanlar