Erdal Alantar Kimdir? Kısaca Resim Anlayışı

Erdal Alantar

Erdal Alantar, 29 Ocak 1932 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Soyut resmin duayen isimlerindendir. Türk Resim sanatında, Paris ekolü ‘nün son temsilcileri arasında gösterilen Erdal Alaner, 9 Ocak 2014 tarihinde İstanbul’da vefat etmiştir.
İstanbul doğumlu olan sanatçı, 1956 yılında İstanbul devlet Güzel Sanatlar Akademisi’ni bitirmiştir. Daha sonra eğitimini Floransa da sürdürmüş olan sanatçı, 1959 yılından beri Paris’te yaşamaktadır. Sanatçı, 1960’lardan başlayarak soyut dışavurumculuktan etkilenmiştir. Eserlerini müzik eşliğinde yapmayı tercih eden Erdal Alantar; Wagner, Mozart, Beethoven eşliğinde büyük boyutlu ve aynı zamanda müziğin görsel yansımalarını taşıyan eserler vermiştir. İçgüdüsel fırça hareketleriyle geleneksel hat sanatımızın kıvrımlarını kaynak alan “Barok yuvarlıklar”, her biri kendi içinde değerlendirilen senfonik görünümler oluşturur.
Erdal Alantar Tablo
Yağlı boyanın yanı sıra guvaş ve desen de yapan Erdal Alantar’ın yapıtlarında, izleyiciyi tuvalin içine çeken bir canlılık göze çarpar. Müziğin etken olduğu anlık fırça vuruşları ve kaligrafik, ritmik renk kuşakları, sanatçının aynı zamanda Osmanlı tuğraları ve hat sanatından aldığı çizgilere eşlik eder.
Hazırlayan
Nazlı ŞAHİN

Yorum Yazın