ERKEK GİYSİLERİNDE DÜĞMELER NEDEN SAĞ TARAFTADIR

Bu dikkatten kaçan ve hatta fazla önemsemediğimiz bu durum çok fazla kişinin aklına gelmemiştir. Bu yazımızda bu konu ile ilgili biraz bilgi vermek istedik umarım yazıyı beğenirisiniz.
Bilgidemeti…

ERKEK GİYSİLERİNDE DÜĞMELER NEDEN SAĞ TARAFTADIR
Niçin erkeklerin tüm giysilerinde düğmeler sağda, ilikler solda iken kadın giysilerinde tam tersidir? İşte, insanların daha çok sağ ellerini kullanmalarından dolayı yerleşen bir alışkanlık daha. Sağ elini kullanan bir insan için, sağdaki bir düğmeyi, soldaki bir iliğe geçirmek daha kolaydır. Bu nedenle de erkeklerin düğmeleri daima sağdadır. Peki kadınların giysilerinin düğmeleri niçin soldadır? Kadınların çoğunluğu da, daha çok sağ ellerini kullanmıyor mu ?
Giysilerde düğmelerin kullanılmaya başlandığı ilk zamanlarda, düğmeler hem açbuk kırılabiliyordu, hemde herkesin alamayacağı kadar pahalı idi. Düğme alabilecek zengin kadınlar da, uzun elbiselerini ancak hizmetçilerinin yardımı ile giyebiliyorlardı.

Hizmetçiler ise yanlarında çalıştıkları kadınların düğmelerini, sağ ellerini kullanarak daha rahat ve daha hızlı ilikleyebiliyorlardı. Bu nedenlerle, terziler düğmeleri hizmetçinin sağına, kadınların ise soluna gelecek şekilde diker oldular. Günümüzde her kadın, kendi kendine giyinip soyunmasına rağmen nedendir bilinmez, bu adet değişmedi.
Bilgidemeti…

Yorum Yazın