Erkeklerde Meme Büyümesi

Erkeklerde Meme büyümesi sorununun tıbbi adı jinekomasti olup ciddi şikayet konusu olmaktadır. Meme büyümesinden muzdarip bir çok erkek bulunmakta. Erkekte meme büyümesi yani jinekomasti, son olarak ünlü bir şarkıcının Bodrumda çekilen fotoğraflarıyla gündeme gelmişti.
Twitter ve Facebook gibi sosyal medyada ve magazin yayınlarında, Murat Boz’la ince ince alay edilse de de meme büyümesi sorunu birçok erkeği yakından ilgilendiriyor. Erkekler çok fazla dile getirmiyorlar ancak jinekomasti ülkemizde önemli bir sorun.
Erkeklerde meme büyümesinin tedavisi var mıdır? Meme büyümesi devam eder mi? Meme büyümesinden kalıcı olarak kurtulmak mümkün müdür gibi soruları çok sık duyarız Kimisi, ünlü şarkıcıyla ilgili haberlerden sonra rahatlamış görünse de sorundan hemen kurtulmak isteyenler çoğunlukta. Erkeklerde Meme büyümesi sorunu dar giyeceklerde özellikle tişört giyerken ve denize girerken rahatsızlık veriyor. Jinekomasti sorunu yaşayan erkekler, yaz aylarında psikolojik problem yaşayabiliyor. Havuza ve denize girmiyor, çok sevdiği gömleği ya da tişörtü giyemiyor.

Erkeklerde Meme büyümesi Neden Oluyor?

Sorunun birinci nedeni olarak vücut geliştirme için kullanılan bazı ilaçlar gösteriliyor. Vücut geliştirme için ilaçların kullanırken bu etki göz önünde bulundurulması gerekiyor. Erkeklerde meme büyümesi yani jinekomasti sorunundan kurtulmak için vücut geliştirmekte kullanılan bazı ilaçlardan uzak durmak gerekir. Bu önlemlerin yanında beslenmeye dikkat etmek, düzenli spor yapmak gerekli.
Bir diğer etken de bazı kronik hastalıkların tedavisi için kullanılan ilaçlar. Bu ilaçlarda erkeklerde meme büyümesine neden oluyor. Bir diğer neden de hormonsal bozukluklar.

Erkeklerde Meme büyümesi Ameliyatı

Bir çok erkeğin ciddi sorunu olan , psikolojisini etkileyen bu sorundan tamamen kurtulmak mümkün. Meme büyümesinden kurtulmak için basit bir operasyon gerekli. Jjinekomasti operasyonu hastanede kalma gerektirmiyor.  Hasta, ameliyattan sonra birkaç saat içinde  eve dönebilmekte.

Jinekomasti operasyonu Nasıl yapılıyor?

Jinekomasti operasyonunda iki farklı yol var. Birincisi liposuction yöntemiyle (yağ alma). Bu yöntemde  Jinekomasti ameliyatı en fazla yarım saat sürer.  Bu operasyon, hastanede kalmayı gerektirmez, operasyondan birkaç saat sonra da hasta eve gidilebilir; ertesi gün normal iş yaşantısına dönülebilir.  Operasyondan sonra ayrıca eskiye dönüş olmaz, yani Jinekomasti operasyonu sonuçları kalıcıdır.

Meme Dokusunun Cerrahi Olarak Çıkarılması

Meme dokusunda belirgin bir büyüme söz konusu ise liposuction tek başına yeterli olmayabilir. Bu durumda meme dokusunun cerrahi bir müdahale ile çıkarılması gerekir.  Operasyon, meme başının çevresindeki siyahlıktan girilerek gerçekleştirilir.  Bu işlem sadece operasyonu süresini biraz daha uzatır diğer iyileşme süreçleri hemen hemen aynı zamanlarda gerçekleşir.

Yorum Yazın