Evlilikte İlk İlişki Sorunu

Evlilikte İlk İlişki Sorunu Çözümsüz Değildir

Evlilik aslında birbirinden farklı iki insanın paylaşmaya başladığı yeni bir hayat dönemi olarak değerlendirilir. İnsan hayatındaki her değişim strese sebep olur ancak evlilik gibi köklü değişimlerin yeri daha bir farklı olmaktadır.
Şöyle düşünün kültürel olarak aile yaşantısı olarak birbirinden farklı iki kişinin aynı evi aynı zaman ve mekanı paylaşmaya başlamaları hayatınızda ne kadar radikal bir değişimdir. Hele birde eşinizle öncesinde tam tanışmadığınızı düşünün. Belki de hep güzel saatleri paylaştınız ve birbirinize göstermek istediğiniz yüzünüzü gösterdiniz. Gülünecek neşeli anları paylaştınız. Ancak artık evlisiniz ve iki kişilik düşünmek zorundasınız. Bu durumda kendinizi kısıtlanmış gibi hissetmeniz gayet doğaldır. Karşı tarafın da aynı duyguları paylaştığını unutmayın. Bunu böyle düşündüğünüzde karşılıklı anlayışla bazı sorunların üstesinden gelebilirsiniz.
Yeni yaşamınızda değişen bir şeyde artık düzenli bir cinsel yaşamın başlaması. Özellikle toplumumuzda insanların büyük bir çoğunluğu ilk cinsel deneyimlerini eşleri ile yaşamaktadırlar. Erkeklerin % 40 ı ilk deneyimlerini kendi eşleri ile gerçekleştirmektedirler. Bu oran kadınlarda daha da yüksek çıkmaktadır. Dolayısıyla tecrübesiz iki insanın bir araya gelmesi üstelikte bir çok şeyi yanlış bilmeleri nedeniyle bazı cinsel sorunlar karşılarına çıkmaktadır.
En sık yaşanan sorun, evliliğin ilk günlerinde cinsel birleşmeyi başaramama korkusudur. Bunun temelinde bazı törelerin de etkisi vardır. Kapıda birileri sizden haber beklerken sınavdaki bir genç gibi performans kaygısı yaşayan ve cinsel organında sertleşme sorunu yaşayıp ilişkiye giremeyen erkekler bu durumdan aşırı etkilenmektedirler.
Bazen de cinsel ilişkide sorun yaşayacağını sandığı için kendini aşırı kasan ve bu nedenle ilişkiyi başaramayan genç kızlarda durumdan etkilenmektedirler. İlişkiye müsaade etmeyecek kadar vajina kaslarında kasılma ile giden duruma ise vaginismus denmektedir.
Tüm bu durumlar bazen kendiliğinden çözülebilir ancak bazen de çözümlenemeyen basit sorunlar ayrılmaya varacak nahoş durumlarla karşımıza çıkmaktadır. Eğer bir iletişim sorununu kendiniz çözemeyecekseniz sorunun çözümü için bir profesyonele başvurmaktan çekinmemelisiniz.
Sağlıklı bir evlilik kurumu için sorunlarınızı büyümeden çözme yoluna gitmek ve destek almaktan çekinmemek gerekir.

Yorum Yazın