Bizimle iletişime geçin

Kısa Bilgi

FOTOKOPİ MAKİNESİ

Bilgidemetinin bu yazısında fotokopi makinesinin doğuşu ve tarihi gelişimini kısaca özetlemek adına yayınlıyoruz. Aslında fotokopi makinesinin insanlık tarihinde büyük önemi olan icatlardan biridir.
Bu yazımızda fotokopi makinesi nasıl ve kim tarafından icat edildi, kısaca değineceğiz.

FOTOKOPİ MAKİNESİ

Önceleri bir belgeyi çoğaltmanın yolu ya yazmak ya da fotoğraflamaktan geçiyordu. Bir telif şirketinde kağıtların içinde çalışan ABD’li fizik mezunu Chester Carlson, 1938’de elektrik ışığına maruz kalan nesnelerin görüntülerini yansıttıklarını keşfetti ve bu buluşa daha sonra eski Yunancada kuru ve yazma anlamlarına gelen kelimelerin birleşiminden Xerografi adını verdi ve telifini aldı.

Ticari bir ürün olarak fotokopi makinesinin doğması ise 1961 yılında piyasaya sürülen Xerox firmasının 914 modeli ile oldu. Bu model siyah beyaz olarak saatte 136 kopya çıkarabiliyordu ve ağırlığı 294 kilogramdı.

İlk Fotokopi makinesinin mucidi Amerikalı fizikçi Chester Floyd Carlson (d. 8 Şubat 1906, Seattle, Washington – ö. 19 Eylül 1968, New York), elektrostatik kuru basım yöntemi olan kserografinin diğer bir deyişle fotokopiyi icat eden kişi olarak tarihe geçmiştir.

Kaynak Link: https://www.bilgidemeti.com/fotokopi-makinesi.htm

Tamamını Oku
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kısa Bilgi

Alkol Vücudu Isıtır mı?

Sağlığımızı tehdit eden, sağlığa zarar tıp dünyasınca bilimsel verilerle ispat edilmiş olan zararlı bir maddedir alkol. Bir çok konuya malzeme olmuş, tartışmalara, eksik ve yanlış bilgiler bir tarafa alkol, tıp dünyasında kullanım alanı bulmaktadır. Bununla birlikte alkol hakkında doğru bilinen bir çok yanlış vardır. Peki alkol vücudu ısıtır mı? Yaygın bir inanış olan alkolün vücut ısısını yükseltmesi aslında ne kadar yanlış bir bilgi olduğu ama halk tarafından benimsenen bir inanış haline geldiğidir. Bu yazımızda aslında vücut ısının yükselmediği aksine ısı kaybettiğini öğreneceğiz. Bakalım ısı kaybının alkol alındıktan sonra nasıl olduğu ve temel nedeninin ne olduğuna kısaca değinmek istiyoruz.

Alkol Vücudu Isıtır Mı ?

Bu tamamen yanlış bilinen bir bilgi ve inanıştır. Yine de filmlerde alkol, üşümenin çaresi olarak gösterilmeye ve insanlar, boyunlarında likör fıçısıyla gezen St. Bernard cinsi köpekleriyle ilgili efsaneye inanmaya devam ediyor. Oysa alkol aldığınızda vüxut ısınız düşer, çünkü alkol vücudun yüzeyine daha fazla kan ulaşmasını sağlar ve bu da vücutta ısı kaybına neden olur. Alkol aldıktan sonra hissedilen sıcaklık, kanın yüzeye doğru akışının cildi ve ciltteki sinir uçlarını ısıtması ve bunların beyne sıcaklık algısını iletmesi gerçeğiyle açıklanabilir.

https://www.bilgidemeti.com/alkol-vucudu-isitir-mi.htm

Tamamını Oku

Kısa Bilgi

Paslı Çivi Tetanos Yapar mı ?

Tetanosun bulaşma yolları nelerdir, bu hastalıktan nasıl korunular ve bu hastalığın tedavisinde nasıl bir yol izlenir?

Paslı Çivi Tetanos Yapar mı?

Halk arasında yaygın adı “Kazıklı Humma” olan ve kasların gevşemelerine zaman bırakmayacak kadar sık gelen uyarılarla kasların devamlı kasılması hali olarak tanımlanan tetanos, ölümle sonuçlanabilecek bir hastalıktır.

Tetanos mikrobu oksijen sevmez. Onun için havasız ortamlarda, toprakta, gübre yığınlarında kolayca yaşar. Derideki basit bir çizikten bile insana bulaşabilir. Çivi deriyi de delip çok derine batabildiğinden, paslı çivi daha çok toprakta bulunabileceğinden ve mikrobun yaşamasına uygun bir ortam olduğundan dolayı riski arttırır ama hastalığın tek nedeni değildir. Vücuda batan yara açan her şeyde potansiyel tetanos tehlikesi vardır.

Özellikle bahçe aleti kullananlarda risk fazladır. Hastalık hayvanlarda da görülür. Sığırlar, koyunlar, keçiler hastalığa duyarlıdır, domuzlar ve köpekler ise dayanıklıdır. Kuşlar bu hastalığa yakalanmaz.

Tetanostan çocukluk çağında başlatılan ve her beş yılda bir tekrarlanan aşılarla korunma imkanı vardır. Aşılanmamış kimselere ise tetanosun antitoksini verilerek geçici bağışıklık kazandırılır. Hastalığın ilk belirtisi çene kaslarında görüldüğünden bu hastalığa “Çene Kitleyen” de denir. Yüz kaslarının kasılması sonucu oluşan alaycı gülümseme ifadesi, tedavi olumlu olmazsa kalıcı olur.

Kaynak Link:
https://www.bilgidemeti.com/pasli-civi-tetanos-yapar-mi.htm

Tamamını Oku

Kısa Bilgi

Yağmurda Koşan Daha Çok Islanır mı?

Yağmurda koşan daha çok ıslanır mı sorusuna farklı cevaplar alırız. Kimilerine göre yağmura maruz kalma süresi kısalacağı için daha az ıslanır, kimilerine göre de yağmur damlalarına koşsa da aynı oranda maruz kalır. Peki gerçekte durum nedir?

Yağmur!, yağmurun bambaşka ve çeşit çeşit etkisi vardır insanlar üzerinde kimisi yağmur yağdığında aşkı hisseder, kimisi hüznü, kimisi karamsarlığı yani yağmurun insan ruhu üzerinde etkisi oldukça kendini belli eder. Yağmurda altında yürümek çok güzel be şey tabi herkes için geçerli değil kimimiz de ıslanmaktan nefret eder. Bu yazımızda halk arasında yaygın olarak bilinen “yağmurda yürüme daha çok ıslanır, yok olmaz yağmurda koşma daha çok ıslanırsın” gibi cümleler bir çoğumuz çevremizden duymuşuzdur. Bu yazımızın konusunda bu yağmurda koşulmalı mı? koşulmamalı mı? yoksa üstü kapalı bir yer bulup yağmurun yağması durana kadar beklemeli mi? biraz ona değineceğiz.

Yağmurda Koşan Daha Çok Islanır mı?

“Yağmurda yürüyünüz” diyenler, koşma durumunda yağmur damalılarının aynı sürede daha çok sayıda birikeceğini ve buharlaşmaları için daha az zaman olduğundan üzerimizin daha ıslak olacağını, aerodinamik tesirleri hesaba katarak, düz yürürken üzerimize düşmeyecek düşey damlaların, koşarak karşıdan gelecekleri için temas edeceklerini, yürürken başımıza düşen damla sayısının koştuğumuz sırada düşenden fazla olamayacağını ileri sürerek halk arasında bilinen “ahmak ıslatan” diye tabir edilen hafif yağışlarda yürümeyi öneriyorlar.

“Koşunuz” görüşüne göre ise, yağmurda koşmakla yürümek arasında, vücudumuza düşen yağmur tanesi miktarı açısından bir fark olmayabilir ama önemli olan başımıza düşen miktardır. Bu nedenle koşarsak süre kısalır ve başımıza düşen yağmur miktarı azalır.

Yapılan bir deneyde, yağmur karşıdan 45 derece açı ile yağıyorken, bir defter kağıdına aynı mesafe 7 saniyede koşulduğunda 131 damla, 20 saniyede yüründüğünde ise 216 damla isabet ettiği saptanmıştır. Buna göre yağmurda yürüyerek gitmek, koşmaya göre nerdeyse iki misli ıslanmak anlamına gelmektedir.

https://www.bilgidemeti.com/yagmurda-kosan-daha-cok-islanir-mi/

Tamamını Oku

Öne Çıkanlar