FOTOKOPİ MAKİNESİ

Bilgidemetinin bu yazısında fotokopi makinesinin doğuşu ve tarihi gelişimini kısaca özetlemek adına yayınlıyoruz. Aslında fotokopi makinesinin insanlık tarihinde büyük önemi olan icatlardan biridir.
Bu yazımızda fotokopi makinesi nasıl ve kim tarafından icat edildi, kısaca değineceğiz.
FOTOKOPİ MAKİNESİ
Önceleri bir belgeyi çoğaltmanın yolu ya yazmak ya da fotoğraflamaktan geçiyordu. Bir telif şirketinde kağıtların içinde çalışan ABD’li fizik mezunu Chester Carlson, 1938’de elektrik ışığına maruz kalan nesnelerin görüntülerini yansıttıklarını keşfetti ve bu buluşa daha sonra eski Yunancada kuru ve yazma anlamlarına gelen kelimelerin birleşiminden Xerografi adını verdi ve telifini aldı.
Ticari bir ürün olarak fotokopi makinesinin doğması ise 1961 yılında piyasaya sürülen Xerox firmasının 914 modeli ile oldu. Bu model siyah beyaz olarak saatte 136 kopya çıkarabiliyordu ve ağırlığı 294 kilogramdı.
İlk Fotokopi makinesinin mucidi Amerikalı fizikçi Chester Floyd Carlson (d. 8 Şubat 1906, Seattle, Washington – ö. 19 Eylül 1968, New York), elektrostatik kuru basım yöntemi olan kserografinin diğer bir deyişle fotokopiyi icat eden kişi olarak tarihe geçmiştir.
Kaynak Link: https://www.bilgidemeti.com/fotokopi-makinesi.htm

Yorum Yazın