GELECEĞİN GÖZDE MESLEKLERİ NELER

Geleceğin Gözde Meslekleri: Daha Çok Hangi Sektörde, Hangi Pozisyon İçin Eleman Aranıyor?

Meslek seçimininin günümüzde yeteneklerimize uygunluğu yanında geçerliliği ve tercih edilebilirlik dercesi de çok önemli. Bir işi çok iyi yapabilirsiniz ama o alanda sektörel bir gelişme olmadığı için işsiz kalabilirsiniz. Bölüm ve meslek seçiminde en önemli kriterlerden biri de talep gören ve gelecekte talep görme olasılığı yüksek olan meslekleri seçmektir.
Sağlık-tıp: “İşsizliğin en az olduğu sektör” olarak nitelendirilen sağlık – tıp alanında hemşire ihtiyacının bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de geçerli olduğu görülüyor. En çok aranan diğer uzmanlık alanları ise yoğun bakım hemşiresi, yenidoğan yoğun bakım hemşiresi, dahiliye uzmanı, radyoloji teknikeri, anestezi teknikeri, hasta danışmanı ve acil tıp teknikeri olarak sıralanıyor.
Yapı-inşaat: Yurtdışı (özellikle kuzey ve Arap ülkeleri) işlerin artması, yurtiçinde yeni projeler istihdam piyasasını hareketlendiriyor. Bu nedenle mimar, inşaat mühendisi, teknik ofis uzmanı, ihale uzmanı, şantiye şefi, saha mühendisi, işçi sağlığı ve iş güvenliği uzmanı (mühendisi) pozisyonlarındaki istihdam açığı devam ediyor.
Perakendecilik-toptancılık ve mağazacılık: Yabancı yatırımcıların ilgisi nedeniyle rekabetin daha da arttığı bu sektörde yerli oyuncuların Türkiye geneline yayılmasının yanı sıra yeni açılan AVM’ler de istihdama olumlu katkıda bulunuyor. Bu sektörde ihtiyaç duyulan uzmanlık alanlarının başında kasiyer, satış danışmanı, mağaza müdürü ve görsel düzenleme uzmanı geliyor.
Bilişim: İstihdam açığının hızla arttığı bilişim sektöründe en çok arananlar veritabanı yöneticisi, yazılım geliştirme uzmanı, sistem ve ağ uzmanı, java uygulamaları uzmanı, iş analisti ve web master.

Yükselen iş dalları ve geleceğin meslekleri

Küreselleşme ve Türkiye pazarına giren yabancı şirketlerin sayılarının giderek artması nedeniyle İngilizceye hakim mali işler uzman ve yöneticileri, özellikle uluslararası hukuk, Avrupa Birliği ve Dünya Ticaret Örgütü mevzuatına hakim hukukçular, yönetici asistanları ve pazarlama ile ilgili tüm pozisyonlarda nitelikli iş gücüne duyulan gereksinim günden güne artıyor.

Son dönemde yükselen iş dallarının bazıları şunlar:

 • Sosyal medya uzmanlığı
 • SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) uzmanlığı
 • Konsept yaratıcılığı
 • Tasarım
 • AR-GE ve teknoloji

Gelecekte ön planda olacağı tahmin edilen mesleklerden bazıları şunlar:

 • Genetik mühendisliği
 • Moleküler biyoloji
 • Uluslararası hukuk müşavirliği
 • Modern hayvancılık
 • Organik tarım nedeniyle gıda ve ziraatle ilgili meslekler

İşletmelerin iyi satışçılara duyduğu ihtiyaç sürekliliğini koruyor
Üç aylık “Yenibiriş İstihdam Rapor”larıyla istihdam alanında yaşanan değişiklikleri göz önüne seren Yenibiris.com’da nisan, mayıs ve haziran aylarında yayınlanan ilanlara göre ise en çok eleman aranan pozisyonlar şöyle sıralanıyor:

 • Satış ile ilgili pozisyonlar
 • Muhasebe ile ilgili pozisyonlar
 • Yönetici asistanı – Sekreter
 • Eğitim danışmanı – eğitim sorumlusu
 • Müşteri temsilcisi

Ne okunduğunun yanı sıra, ne derece uzman olunduğu da önemli

Meslek dalı veya bölümün yanı sıra, kişinin edinmek istediği mesleğin hangi alanında uzmanlaşacağının önemli olduğu da herkes tarafından biliniyor. Örneğin bilgi teknolojileri alanında uzmanlaşmak isteyen bir gencin, okul yıllarında alanını seçmesi ve kendisini o yönde geliştirmesi gerekiyor. Tüm sektörler için geçerli olan bir başka konu da, okurken sektörü takip etmek gerektiği. Bir başka deyişle gençlerin daha okul yıllarında, hangi yeniliklerin olduğu, hangi alanların öne çıktığı ve nerelerde istihdam ihtiyacının oluşacağı gibi konulardan haberdar olmaları büyük önem taşıyor.
Kaynak: bilgidemeti.com/gelecegin-gozde-meslekleri-neler/