Girişimcilik Haftası Hakkında Yazı

Girişimcilik 

Her yıl mart ayının ilk haftasında kutalanan Girişimcilk Haftası, girişimciliğin önemi hakkında vatandaşları bilgilendirme amacı taşımaktadır. Hafta boyunca, girişimciliğin ne olduğu, çağdaş ve başarılı bir girişimcinin nasıl olması gerektiği konuları işlenmektedir. Haftada, “Gelişimin temeli girişimdir.” sözü vurgulanarak girişimciliğin önemi vurgulanmaya çalışılmaktadır.
Girişimci,  yeni iş kuran kişiye denilir. Girişimin süreklilik özelliği taşıması, başarı şansını artırmaktadır.  İyi bir girişimci kararlı ve sabırlı olduğu kadar yaratıcı fikirlere de sahip olmalıdır.  Hedeflediği başarı şansını yakalamak isteyen bir girişimci; varolan ve başkaları tarafından sıkça kullanılan üretim ve satış yöntemleri yerine, kendi özgün üretim ve pazarlama yöntemlerine sahip olmalıdır.
Montagine’nin dediği gibi, ” Gideceği yönü bilmeyen kaptana hiç bir rüzgarın faydası olmaz”  Başarılı bir girişimci olmanın ilk şartı, gerçekçi bir plana sahip olmaktır. Girişimci, hangi işi nasıl yapacağına baştan karar vermeli ve bunu uygulamalıdır. Yılmadan, yorulmadan, sabırla ve umutla işini yürüten girişimci için başarıyı yakalamak daha kolaydır.
Girişimcinin, yurt ve dünya koşullarını iyi tanıması ve yorumlaması gereklidir. Gelişen teknolojilere uygun, gelişen beğenilere göre şekillenmiş bir girişim modeli benimsemelidir.
Bir ülkenin girişimcilerinin çokluğu ve başarılı projeleri, o ülkenin ekonomik refahı açısından çok önemlidir.  Hangi seviyede olursa olsun projeleri başarılı olan her girişimci hem vergi hem de işsizliğin giderilmesi anlamında büyük rolü vardır. Bu da hem ekonomik hem sosyal açıdan bir devlet politikası gerektirir. Girişimciliği destekleyici önlemler alır, yasal mevzuatı düzenler ve günceller. Ayrıca girişimcilik dünyasını oluşturan taraflar, hem kendi üyelerine hem de topluma yönelik tanıtıcı bir takım sivil toplum faaliyetlerinde bulunur.
Girişimcilik Haftası bu nedenlerle çok önemlidir. Hafta boyunca girişimciliğin nitel ve nicel özellikleri tanıtılmalı, girişimciliğin ülkemiz ekonomisi için taşıdığı önem vatandaşlara benimsetilmelidir.

Girişimcilik Haftası ile ilgili şiir

Bakkal Amca
Bakkal amca biter bu iş
Yeni marketlere gidiş
Al önleminin dükkanı değiş
Geleceğin için çalış
Herkes çağa ayak uydu
Bakkalın yerini market aldı
Kredi kartı,  oldu ba yeni bakış
Geç olmadan işini değiş
Sevgi İnanç
6B Sınıfı
İstanbul