Gözlük Korona Virüse Karşı Korur mu?

Çin’de yapılan bir araştırma ve istatistiklere göre gözlük kullanan kişilerin Korona Virüsten 5 te 1 oranında daha az etkilendiği tespit edilmiş. Bu araştırma sonuçları ve virüsün gözden ve gözyaşından da girdiği tespitlerinden yola çıkarak günlük gözlük kullanan kişilerin korona virüsten daha az etkilendiği sonucunu çıkarmak mümkün. Ancak gözlük korona virüse karşı korur mu sorusuna “evet” demek mümkün değil. Bununla birlikte teorik olarak gözlük sadece gözlerden girecek virsü tehlikesine karşı siperlik görevi de üstlenebilir.
Gözlük kullanan kişilerin korona virüse yakalanma riskinin daha çok olduğunun duyulması üzerine dinlendirici amaçlı, sıfır numara veya kozmetik gözlüklere ilgi artmış durumda. Ancak Covid-19 orjinli pandemi sürecinde tüketici yönelimini artırmaya yönelik onlarca haber yapılmış durumda. Bunlar arasında vitamin hapları, bal, sarımsak gibi yiyecekler, tonik gibi içecekler yoğun talep görmüş durumda. Herbirinin zaten farklı hikayesi bulunan söz konusu takviyelerin kişiden kişiye farklı reaksiyonları, farklı sağlık ve bağışıklık sistemi nedeniyle çok daha büyük bir soruna davetiye çıkarabileceği asla unutulmamalı. İştye tam da bu gerçekle gtözlük kullanmaya yönlendirilen kişilerin dikkatli olmasında fayda var. Sağlıklı gözlerin bozulması riskine karşı uzman görüşü belirleyici olmalı.
Gözlük Korona Virüse Karşı Korur mu?
Gözlük korona virüse karşı koruyucu olabilir mi? Bu mümkün olabilir ancak gözlük kullanımının da dikkat gerektirdiğini unutmamak gerekir. Şayet gözlük gerçekten virüslere bariyer oluyorsa camlarında yapışıp kalması mümkün. Özellikle yakın temasla birlikte maske ve gözlük kullanan kişilerin kulandıkları maskeleri doğru şekilde çıkarmaları ve imha etmeleri gerekir. Yine kullanılan gözlüklerin dikkatlice dezenfektan ya da alkol oranı yüksek kolonya ile temizlenmesi gerekir.
Korona virüsün insandan insan geçtiği, havada asılı olarak veya yüzeylerde belli bir süre kaldığı gerçeğiyle yapılacak işlemler şimdilik maske, mesafe, temizlik üçlüsünden ibaret. Virüsün bulunduğu ortam ve kişilerden uzak olmak ilk şarttır. Bunund ışında insanların şu an için en güvenli alanı ise yaşam alanlarıdır. Bu alanlardan çıkmak zorunda olduğumuza göre insanlara fiziklsel uyzaklığımız mutlaka 2 metre civarında olmalıdır. Havada asılı olarak bulunan virüsler içinde maske takmak gerekir. İşte bu noktada gözlük de gözler açsından koruyucu işlev görebilir.

Kaynak:Gözlük Korona Virüse Karşı Korur mu?

Yorum Yazın