Grip Aşısı Zamanında Yapılmalı?

Grip aşısı Zamanında Yapılırsa Bağışıklık Sistemini Güçlendiriyor

Covid-19’la birlikte sağlıklı yaşama önlemleri ve çabaları da değişti. Genel sağlık problemlerine karşı alınacak önlemler aksamakta. Bununla birlikte grip gibi mevsimsel olarak artış eğilimi gösteren hastalıklar için özellikle aşı önemli. Kronik rahatsızlıkları bulunan, bağışıklık sistemi zayıf kişiler için Grip aşısı önemli.  Sonbaharın başlangıcından itibaren, grip mevsimine  de girilmiş oluyor. Gripten korunmanın en etkili yolu ise aşı olmaktır. Grip aşısı, zamanında yaptırıldığı takdirde bağışıklık sistemini daha da güçlendirerek hastalıklara karşı koruma sağlıyor.
Uzmanlar Grip ile Kovid-19’un aynı anda olabileceği konusunda uyarıyor. Bu da aslında Kovid-19’un daha ağır seyre neden oluyor. Grip ve Kovid-19’u aynı anda alma olasılığını azaltmak için grip aşısı önerilmekte. Kovid aşılarını önerilen şekilde tamamlayanlar için grip aşısı yaptırmak bu durumda şart. Aynı zamanda zatürre aşının da yapılmış olması gerekli.

Grip Aşısının Zamanı

Uzmanlara göre Grip aşısı olmak için geç kalınmamalı. Çünkü Grip, çoğunlukla sonbahar ve kış aylarında görülmekte. Hastalığı taşıyan kişilerin öksürmesi ya da hapşırması ile havaya yayılan damlacıklarla ve doğrudan temasla bulaşmaktadır. Covid-19 önlemleri kapsamında maske ve hijyene verilen önem nedeniyle grip vakalarında azalma görüldü. Bununla birlikte önümüzdeki dönemde grip virüslerinin de farklı varyantlara sahip olmasına karşı dikkatli olmak gerekli. Kapı kolları, bilgisayar klavyeleri, telefonlar gibi ortak kullanılabilecek eşyalar bulaşmaya neden olabilir. Belirtileri arasında ateş, boğaz ağrısı, burun akıntısı, hapşırık, öksürük, baş ağrısı, kaslarda ve eklemlerde ağrı ve halsizlik yer almaktadır. Genellikle 1–2 hafta içinde iyileşme görülür. Ancak yaşlılarda, diyabetlilerde, altta yatan böbreğe, kalbe ya da solunum sistemine ait kronik hastalığı olan kişilerde daha ağır seyredebilir. Bunun yanında zatürree gibi hastalıklara da zemin hazırlayabilir.

Grip Aşısının Özelliği

Bir virüs hastalığı olan Grip, aşısı gribe karşı koruma sağlamakta.  Antibiyotik tedavisine yanıt vermez. Hastalara bol sıvı almaları, yatak istirahati ve belirtilere yönelik ilaçlar önerilir. Virüse yönelik ilaçlar erken dönemde faydalıdır. Gripten korunmak için gripli kişilerle temastan kaçınılması, ellerin sık sık yıkanması, kapalı, kalabalık ortamlardan kaçınılması ve grip aşısı önerilir. Grip virüsü sürekli tip değiştiren bir virüs olduğundan Dünya Sağlık Örgütü her yıl o sene sık görülen virüs tiplerini belirler ve aşı buna göre hazırlanır. Aşı, 3 tip ölü virüs içerir. Uygulandıktan sonra etkisinin ortaya çıkması 10-15 gün kadar bir süre alır. Bu nedenle sonbahar başlarında yapılması önerilir. Tüm kış boyunca yapılmasının bir sakıncası yoktur, erken yapılmasının nedeni, bağışıklığın bir an önce başlamasının sağlanmasıdır. Bu arada, çoğunlukla koruyucu olsa da grip aşısı yapılması, kişinin o yıl asla grip olmayacağı anlamına gelmez. Aşının koruyuculuğu, yüzde 60-80 arasında değişmektedir.

Grip Aşısı Yaptırması Gereken Risk Grupları

65 yaşın üzerindekiler, bazı akciğer hastalığı olanlar (astım, kronik bronşit gibi), kronik kalp ve damar hastaları, şeker hastaları, han hastalığı olanlar, bağışıklığı baskılanmış kişiler (uzun süreli kortizon kullanımı, AIDS, kanser tedavisi görenler gibi), bakım/huzur evlerinde kalanlar ve burada çalışan personel, sağlık personeli, hamileler kendi doktorları önerirse gebeliğin 2. veya 3. haftası grip aşısı yaptırabilir.
Grip Aşısı ve Aş randevularınız için (e-Nabız) tıklayınız…

Grip Aşısının Yan Etkileri

Grip aşısı canlı olmayan virüs içerdiğinden aşıya bağlı olarak grip geçirmek mümkün değildir.” Diyen Karagözoğlu, “Aşı yapılan bölgede ağrı, kızarıklık ya da şişme, kas ağrıları, kırgınlık hissi, hafif ateş yan etkileri arasında sayılabilir.
İlk Yayınlanma tarihi: 18 Eki 2012, 13:24
Kaynak Link: https://www.bilgidemeti.com/grip-asisi-zamaninda-yapilmali.htm

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir