GRİP

Grip çağımızın hastalığı diyebiliriz her yıl bu hastalığa yakalanan kişi sayısı oldukça fazla bu yazımızda bu hastalıkla ilgili siz bilgidemeti okurlarımızı grip hakkında bilgilendirmek umarım yazımızı beğenirsiniz.

GRİP
Grip, bulaşıcı bir solunum yolu hastalığıdır. Her yıl dünya nüfusunun %10-%20’si gribe yakalanıyor. Bunların 3-5 milyonu gribi ağır geçiyor ve her yıl gribe bağlı olarak 250-500 bin kişi hayatını kaybediyor. Grip en sık Aralık ile Mart ayları arasında salgın yapıyor. Yaklaşık her 20-30 senede bir virüsün genetik yapısında büyük evrimsel değişiklik oluyor ve yepyeni bir virüs ortaya çıkıyor.
Bu değişiklik de dünya çapında büyük bir salgına neden oluyor. Grip aşısının etkinliği, vücuda giren virüs tipleri ile uyumuna, yaşa ve aşılanan kişinin sağlık durumuna göre değişmekle birlikte %70-%90 arasında değişiyor. Grip aşısının uygulanması için en uygun zamanlar Eylül- Ekim- Kasım aylarıdır. Grip aşısından sonra kesin koruyuculuğun başlaması için en az 10-14 günlük bir sürenin geçmesi gerekiyor. Grip aşısını, 65 yaşından büyük kişilere, şeker, astım, akciğer ve kalp hastalarına öneriliyor. Bağışıklık sistemi baskılanmış olan kişilere de grip aşısının yapılması gerekiyor. Huzur evlerindeki yaşlılara, sağlık personeline ve sık seyahat eden kişilere de aşı öneriliyor. Grip aşısını, 6 aylıktan küçük çocuklara ve hamileliğinin ilk 3 ayının içinde bulunanlara önerilmiyor. Grip aşısı sonrası %15-%20 oranında aşı yerinde ağrı, kızarıklık, şişlik oluşabiliyor. Ateş, halsizlik kas ağrısı gibi yan etkiler ise %1’in altında görülüyor ve 1-2 gün içinde kendiliğin den geçiyor. Her ilaçta olduğu gibi grip aşısı sonrasında da alerjik reaksiyon görülebiliyor. Aşının tam teşekküllü sağlık merkezlerinde veya hekim kontrolünde uygulanması gerekiyor.

Bir Yanıt

  1. hasta adam

Yorum Yazın