GÜN BATIMININ GÜZELLİĞİ

Gün batımı; gün batımı deyince aklımıza ne mi geliyor? Kimileri için gün batımı belki sevinci, belki öfkeyi, belki aşkı anlatır. Kimilerinin aklına gençlik aşkı, kimilerinin aklına yalnızlığı, kimilerinin de fotoğrafçılık zamanları…  Gün batımı bana çocukluğumu hatırlatıyor. Güneşin batmasına yakın her zaman güneşin batışını izlediğim yere gider tepenin ardından, güneşin batışını seyre dalardım. Güneşin o kızıllığı sanki yeryüzünde olan bütün kötülüklere olan öfkesini anlatıyor gibiydi. Kim ve ne için neyi ifade ederse etsin güneşin o anki görkemliliği her şeye değer.
Gün Batımı Resimleri Şehir

GÜN BATIMI

Gün batımının güzel görünmesinde güneşin hiçbir rolü yoktur. İnsanı hayrete düşüren güzelliğin oluşmasında havadaki toz parçacıkları sorumludur. Gökyüzünün mavi renkte görünüp gün batımının kızıl rengi oluşturan bu tozlardır. Güneşin beyaz ışığı aslında gökkuşağındaki bütün renkleri, ışığın farklı dalga boyları olarak içerir. Bu dalga boyları arasında en kısa olanı mor, en uzun olanı ise kırmızıdır.
Gün batımı resimleri sahil
Gün batımına doğru güneş ufka yaklaştığı için, biz onu daha kalın bir toz tabakasının ardından görürüz. Bu toz tabakası, ışıktan gelen kısa dalga boylarının kırılmasını ve sadece kırmızıyı oluşturan daha uzun dalga boylarının gözlerimize ulaşmasını sağlar. Böylece mavi ve mor kırılıp dağılır ve biz güneşi kızıl görürüz. O sırada bulutların içindeki su damlacıkları da ışığı kırdığından, bulutlar da kırmızı gözükmeye başlar.

Gün Batımı Tasviri

Gün batımının güzelliği herkesi büyüler. Belki de bu büyü sadece doğanın muhteşem ışık düzeni değildir. Ertesi gün doğacak güneşi biliyor olmanın bilinçaltı mutluluğudur. Bu gün güneşin batışını değil de uykuya yatışını izledik. Yarınsa birlikte uyanacağız. Yaşıyor olmanın sevinci bu. Gün batımının güzelliği sadece gün batımını izlemek değil. Yaşamanın farkında olmaktır.
Sizler için gün batımının güzelliği üzerine kısa bir yazı hazırladım. Ancak bilinmelidir ki iki paragrafta gün batımı tasviri (betimlemesi) yapmak ressamların, şairlerin, usta romancıların işidir. Benim yazdıklarım olsa olsa gün batımını tasvir etmeye teşebbüstür.
İlk Yayınlanma tarihi: 11 Kas 2010, 16:42. Yazıdaki bazı dil hataları giderilerek, iki tane gün batımı resmi eklenmiştir.
Kaynak Link: https://www.bilgidemeti.com/gun-batiminin-guzelligi.htm

Bir Yanıt

  1. Sanannnne

Yorum Yazın