HACI MURAT

Evet halk arasında adı hacı murat olan bu otomobil bir zamanların Türkiye’deki gözde otomobillerinden biriydi şimdi ise otomobil sektörünün kendini güncellemesiyle ve gelişmesiyle bu otmobillerin artık pek rağbet görmediği otomobil klasikleri arasında yer alıyor. Şimdi sizlere hacı muratla ilgili bilgi vereceğim umarım yazımı beğenirsiniz otomobil severlerin ilgisini çecektir şimdiden teşekkürler.

HACI MURAT
Türk Otomobil Fabrikaları (TOFAŞ), İtalyan Fiat Şirketi, Makine Kimya Endüstrisi, İş Bankası ve özel şahısların ortaklığıyla 2 Mayıs 1968’de çıkarılan bir kararnameyle kuruldu. Koç Holding ve İtalyan Fiat firması ortaklığıyla 12 Şubat 1971 tarihinde Bursa’da üretime başlayan TOFAŞ, kuruluşunda “124” modeli ile seri üretime başladı. 1971’den 1976 yılına kadar “Murat 124” adıyla üretilen ve halk arasında “Hacı Murat” olarak adlandırılan bu otmobiller dünyanın en çok satan otomobilleri arasında yer alırken Türkiye’de üretilen ilk çelik gövdeli (fiberglas Anadollardan sonra) otomobil olarak da döneme damgasını vurdu. Daha sonraları TOFAŞ, Murat 124’e benzeyen “Serçe” modelini çıkardıysa da Serçe’nin başarısı Hacı Murat’ın yanına bile yaklaşamadı.
Yıllar sonra, otomobil piyasaını canlandırmak amacıyla çıkarılan, yeni otomobil alırken takas indirimi uygulamsıyla çoğu çalışır ve sağlam durumda olan Hacı Murat’lar dökümhanelerin yolunu tuttu.
Ancak elde kalan Hacı Murat’lardan biri, Opet’in reklam filminde başrolü Cem YILMAZ ile paylaşınca, 30 yıl sonra yeniden moda oldu. Hala elinde Murat 124’ü olan onlarca kişi, Oto Sanayileri’ne giderek, Hacı Murat’larını GİTT’e (Güzel İnsan Taşıma Taşıtı) benzetmeye çalıştı.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir