Her Başarı Mutluluk Getirir mi?

Tüm canlıların ortak özelliklerinden olan hareket yani devinim hedef odaklı fiziksel bir olaydır. Hareketin hedefindeki şey ise büyük veya küçük başarılardır. Hareketin ilk başladığı yerden itibaren etkisi ve kapsamı başarının boyutunu gösterir. Mutluluk ise en kısa, en kestirme tanımıyla insan ruhunun tam bir doygunluk halidir. Her başarı mutluluk getirir mi? sorusunun yanıtını bu çerçevede aradığımızda başarılı olmanın her zaman tek başına insanı mutlu etmeye yetmediğini anlarız. Hatta bazı durumlarda mutlu olmak bir tarafa elde edilen başarının sonunda mutsuzluk tablosuyla karşılaşmak mümkündür.
Her başarı mutluluk getirmez düşüncesinin gerçekliği, başarının insan ruhunu doyurmak için tek başına yeterli olamayacağının sonucuyla oluşmaktadır. Nitekim çok başarılı sporcu, şarkıcı, yazar hatta bilim insanlarının mutluluk içinde yüzüdüklerini söyleyemeyiz. Zaten insanın mutlu olabilmesi için çok sayıda etken arasında bazıları karmaşık ve anlaşılmaz olabilmektedir.
Başarılı olmak elbette ki her insanın hedefidir. Her insan yaptığı işte, çalıştığı uğraşta başarıyı yakalamak ister. Yine aynı şekilde başarıyı yakalamak istemesinin kökeninde de mutluluk arayışları baskın çıkar. Çalışıp çabalayıp, büyük bir emek göstererek elde etmek istediği başarı, onun için mutluluğun anahtarıdır sanki. Bazı insanlar hem başarılı olur hem de mutlu. Bazı insanlar sadece başarılı olurken mutluluk onların kapısını hiç çalmaz. Bazı insanlar da girdiği her işte başarısız olurlar ancak bu tabloda mutluluk onlara hep gülümser.
İnsandan insana değişen bir şeydir mutlu olmak. Kimi insan sıradan sevinçler bulur, balık tutmak, bisiklet sürmek mutlu eder onu. Kimi insan için sıradan sevinçler yetersiz kalır, büyük sevinçler arar, mutluluk daha zor erişilendir onun için. Her nasıl olursa olsun mutluluk için olmazsa olmaz olgulara ihtiyaç vardır. Bunlardan biri sağlık, diğeri aile ve çevredir. Toplumsal bir varlık olarak insan, çevresi olmadan anlamlı değildir. Sosyal ilişkiler, üretim gibi temel insani kavramlarla beslenen insanın mutluluk arayışını belirleyen en önemli unsur, onun üreten ve düşünen bir varlık olarak toplumsal ilişkileridir.
Kaynak: bilgidemeti.com/her-basari-mutluluk-getirir-mi

Yorum Yazın