Hubble Uzay Teleskobu

Hubble uzay teleskobu, bilim insanlarının uzay ile ilgili yaptığı araştırmalarda önemli rol üstlendi. Hubble Uzay Teleskobu, NASA’nın Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve Uzay Teleskobu Bilim Enstitüsü (STScl)  tarafından gerçekletirilen ortak bir projedir.  1990 yılından itibaren dünya yörüngesinde uzay gözlemleri yapmaktadır. Söz konusu gözlemlerle birlikte Hubble Uzay Teleskobu bir çok veri toplayarak insanlığa ve bilime yardımcı oldu. Bundan sonra onun görevini üstlenecek olan James Webb Uzay Teleskobu insanlık için veriler toplayacak bir bakıma Hubble’ın bir üst versiyonu olarak sayabiliriz.  Bu yazımızda Hubble uzay teleskobu hakkında kısa bilgiler verceğiz.
Hubble Uzay Teleskobu

Hubble Uzay Teleskobu (HUT)

İsmini Amerikalı astronom Edwin Hubble’dan alan Hubble Uzay Teleskobu(HUT), 24 Nisan 1990’da uzay mekiği Discovery tarafından yörüngesine taşındı. HUT, fırlatılmasının ardından, astronomi tarihindeki en önemli unsurlardan biri haline geldi. Teleskop tarafından kaydedilmiş olan Hubble ultra derin alan adlı fotoğraf, bugüne kadar görünür ışık ile en uzak mesafeden alınmış detaylı görüntüdür. Bir çok Hubble gözlemi, en kesin biçimde hesaplanan evrenin genişleme oranı gibi astrofizik alanında bir çok çığır açıcı sonuç doğurmuştur.
Hubble Uzay Teleskobu, Dünya atmosferinin dışında konumlanması sayesinde, yeryüzündeki teleskoplara kıyasla pek çok avantaja sahiptir. Atmosferin olumsuz etkilerinden (Görüntüde bulanıklık ve havadaki partiküllerden yansıyan ışığın oluşturduğu arka-plan kirliliği vb) bağımsız görüntü elde edilmesinin yanında, Ozon tabakasınca tutulan mor ötesi ışığın gözlemlenmesi ancak bu şekilde mümkün olabilmektedir.
Dünya yörüngesinde 600 km yükseklikte bulunan HUT, bugüne dek dünya çevresinde 93 bin kez tur attı. Hubble Uzay Teleskobu, 24 binden fazla gök cisminin de fotoğrafını çekti.
Bugüne kadar 5 kez tamir gören HUT, 2009’da gerçekleşen son tamiri ile 2014’te uzaya gönderilmesi planlanan ve HUT’un ardılı olan James Webb Uzay Teleskopu (JWUT), çalışmaya başlayana kadar HUT’un görev yapması beklenmektedir. (JWUT) bir çok açıdan daha üstün astronomik araştırma programlarına sahip olacak ancak kızılötesi gözlem yapacağından dolayı Hubble’ın spektrum görünür ve ultraviyole ölçeğinde gözlem yapma yeteneğini (yerine geçmeyecek) tamamlayacak.
Kaymak Link: https://www.bilgidemeti.com/hubble-uzay-teleskobu.htm
Hubble Uzay Teleskobu İlk  yayınlanma tarihi: 7 Eki 2011, 12:40

Bir Yanıt

  1. Mehmet

Yorum Yazın