İkinci El Araç Almanın Püf Noktaları

İkinci El Araba Alacaklara Öneriler

İkinci el otomobil pazarında dönemsel faktörlerin yanında, sıfır otomobil kampanyaları ve ötv indirimleri de etkili oluyor. İkinci el otomobil satıcılarına göre, en fazla satılan ve talep gören araçları ”Az yakıt tüketen” araçlar… Akaryakıt fiyatlarındaki hızlı yükselişler, tüketicileri az yakıt harcayan araçlara yönlendiriyor. İkinci el otomobil satıcıları, kış ayları ve son kar yağışı sırasında durma noktasına gelen ikinci el otomobil piyasasının, bahar döneminin başlaması ve sıcak havaların yüzünü göstermesiyle birlikte kıpırdadığını belirtiyorlar.
2. el otomobil satışı, galeriler, otomobil pazarları yanından hatırı sayılır miktarda da İnternet üzerinden gerçekleşiyor. Geçmişte piyasanın hareketli olup olmadığının, sadece otomobil pazarına gelen ziyaretçi sayısıyla ölçüldüğünü dile getiren galeri sahipleri, artık ticaretin, en azından bir bölümünün sanal ortama kaymasıyla birlikte, kriterlerin de değiştiğini belirtiyorlar.

Düşük Yakıt Tüketimine Sahip Araçlar  

Son aylarda akaryakıt fiyatlarındaki hızlı bir yükseliş nedeniyle, en fazla ”Az yakıt tüketen” araçları tercih edilmekte. Küçük sınıf (B segmenti) ve düşük motor gücüne sahip araçlar, ikinci el piyasasında daha gözde araçlar. Araç seçiminde öncelikle yakıt tüketimi ön plana çıkarken daha sonraki kriter ise sonra aracın servis ve yedek parçasının ucuzluğu, vergisinin düşük ve çok satılan model olup olmaması.

2. el otomobil fiyatları kaç liradan başlıyor?

Bu sorunun yanıtı her geçen zamanla birlikte değişiyor. İkinci el otomobil sitelerinde sahibi tarafından, bin liraya satılan araç olduğu gibi milyon liralara kadar araçlar da var. Belli fiyat aralıklarında bütçe ve zevke göre araç seçmek mümkün.

Yakıt Tüketimi, Tüketici Tercihlerinde Belirleyici

Dizel, benzinli veya LPG’li araçlar deposu, büyüklüklerine göre 250-450 TL arasında bir tutara dolmakta.  2. el otomobil için 10-15 bin lira arası bir bütçe ayıran alıcıların kafasındaki düşünce araç deposunu  300 liranın aldınta bir tutarla doldurabilme.
2. El otomobil piyasasını iyi bilen kişilere göre bu yıl;
Toyota, Honda, Peugeot, Renault Clio, Fiat Palio, Opel Corsa ve Volkswagen Polo gibi küçük sınıf araçlar daha çok tercih ediliyor. İkinci el otomobil piyasası genel olarak ilkbaharda Nisan ve Mayıs aylarında hareketleniyor.