Türkiye’de İlk Televizyon Yayını Ne Zaman Yapıldı?

Türkiye’nin ilk televizyon yayınını TRT’nin yaptığını çoğumuz biliriz. TRT bu yayını yaparken Türkiye’de televizyonu olan insan sayısı çok azdı. Günümüzde ise genel olarak her evde bir tanede olsa televizyon vardır. Şimdi Türkiye’de ilk televizyon yayını adlı yazımızda bu ilk televizyon yayını ile ilgili size bilgiler vereceğim umarım yazıyı beğenirsiniz.
İLK TELEVİZYON YAYINI
31 Ocak 1968 günü Ankara Mithatpaşa’dan TRT, Türkiye’deki ilk TV yayınını gerçekleştirdi. Saat 18:30’da test gösterimi başladı. Televizyonu olanların sayısı o kadar azdı ki televizyonu olan evler, ilk yayını izlemek isteyenlerle tıklım tıklım dolmuştur. 19:15’de TRT harfleri, 19:25’de de sol üst köşede Ankara Televizyonu yazısı olduğu halde ortada Atatürk heykeli belirir. 19:30’da spiker Nuran ERMEN’in açılışının ardından TV Müdürü Tali ÖNGÖREN “Başlarken” konuşmasını yapar. 19:35’de Prof Dr. Afet İNAN ve öğrencileri “Türk Devrim Tarihi” adlı kısa belgeseli sunarlar.
Saatler 20:00 gösterdiğinde ise ekranın sağ üst köşesinde ise ” İlk Tv Haberi ” yazısı belirir ve ilk TV haber spikeri Zafer CİLASUN on dakikalık haberlerin ardından hava raporu okunur. Saat 20:15’i gösterdiğinde bir çizgi film ” Kötü Adam – İnatçı Çiçek ” gösterime girer. 20:40’da yine bir belgesel ” Antalya Ormanları ” ve nihayet 20:50’de açılışı yapan spiker Nuran ERMEN yayını kapatır. Anonsun ardından önce Türk Bayrağı dalgalanır ardından İstiklal Marşı okunur.
Tüm bu yayın akışı esnasında ik kez de arıza yaşandı. Bu arızalarda o yılların TV izleyicilerinin hatırlayabileceği ” Arıza Diası ” devreye girdi. Bu görüntü, trafik sinyal lambasının yanında omuz hizasına kadar kaldırdığı eliyle ” Dur ” işareti yapan yapan bir polisti. Sağ elinde de düdüğü vardı. Baloncuk içerisinde ise “Lütfen Bekleyiniz” yazıyordu.
Bu ilk televizyon yayını, 30 kilometrekare bir alana ( Ankara’da ) ulaştı. O dönem yayınlar, haftada üç gün üçer saat, Alman Devleti’nin hediyesi olan 5 kilovatlık vericiyle yapılıyordu.
Kaynak Link: https://www.bilgidemeti.com/ilk-televizyon-yayini.htmI

2 Yorum

Yorum Yazın