Impetigo Nedir?

İmpetigo genellikle yüzde ortaya çıkan sık görülen deri infeksiyonudur. Derinin herhangi bir sıyrığından veya böcek ısırığından giren satphylokokkus veya streptokokkus bakteriler nedeniyle başlar. Çok bulaşıcıdır ve temas halinde çok kolay bir şekilde yayılır.
İnfeksiyon kırmızı bir yara olarak daha sonra su toplama şekline dönüşür; birkaç gün sonra akar ve sert bir kabuk haline dönüşür. Kaşımak ve yaraya do­kunmak diğer insanlara ve vücudun diğer bölgelerine bulaştırıcılıkta rol oynar. impetigo küçük çocuklar arasında sıktır. Erişkinlerde dermatit gibi diğer cilt problemleri ile beraber görülebilir.

Impetigoyu ve yayılmasını önlemek için iyi bir hijyen şarttır. Sınırlı küçük bir in­feksiyon için şunları deneyiniz:

  • Yarayı ve etrafını temiz tutun.
  • Günde üç veya dört defa antibiyotikli krem kullanın. Her uygulamadan ön­ce deriyi yıkayın ve derinin üzerine vurarak kurutun.
  • Yara iyileşmeden gereksiz yere yarayı kaşımayın veya ellemeyin. Herhangi bir kontakt halinde mutlaka ellerinizi yıkayın. Çocukların tırnaklarını düzen­li bir şekilde kesin.
  • Havluları, giysileri ve tıraş bıçağını paylaşmayın. İç çamaşırlarınızı sık değiş­tirin.
  • İnfeksiyon yayılıyorsa sağlık danışmanınız size, oral antibiyotikler penisilin, eritromisin veya mupirosin merhemi (Bactroban) önerilebilir.

Yorum Yazın