İngilizce Nasıl Öğrenilir?

İngilizce Öğrenmek

İngilizceyi acilen öğrenmem lazım deriz ama bir türlü nereden başlayacağımızı, ingilizce öğrenmek için nasıl bir yol izleyebileceğimizi bilemeyiz. Bir yabancı dil öğrenmeyi zorlaştıran en önemli şey kişinin bir yabancı dil öğrenebileceğine yeterince inancının olmayışıdır. Oysaki dünyanın en konuşulan dili olan İngilizce, günümüzde ortak dil olma yolunda ilerlemektedir.Peki ama İngilizce nasıl öğrenilir?
Asla unutmamamız gereken şeyin kolay olan bir şeyin kalıcı ve başarılı olmasının mümkün olmadığıdır. Önemli olan öğrenme teknik ve çabalarımızdan zevk almayı başarabilmemizdir. İngilizce öğrenme konusunda genel olarak bir takım yanlışlıklara kolay düşülür. “İlk yanılgı, “İngilizce öğrenmek istiyorum” talebindedir. Amacınızı bu derece genel bir çerçevede belirliyorsanız, o hedefe varmanız zor demektir. Belirlemeniz gereken hedef şudur: Ne amaçla, ne düzeyde ve nasıl bir İngilizce? O kadar çok İngilizce var ki, tezgahtarın ihtiyaç duyacağı İngilizce ile yabancı yayınlardan çeviri yapacak bir kimsenin gereksinimleri arasında pek az ortak nokta bulunacaktır. Örneğin, ÜDS’ den 65 alacak kadar veya yabancı dizileri izleyip anlayacak kadar veya tatilde turistlerle konuşacak kadar gibi hedefler doğru hedeflerdir. Yeter ki, ne amaçla, ne düzeyde, nasıl bir İngilizce öğrenmek istediğinizi belirlemiş olunuz.

İngilizce nasıl öğrenilir? İngilizce öğrenmenin püf noktaları nelerdir?

Korkusuzca konuşun, yanlış yapın

İngilizce nasıl öğrenilir sorusunun en geçerli yanıtı çalışmak ve başaracağına inanmaktır. Yeni bir dili öğrenirken çoğu insanın karşılaştığı problem kendi korkularıdır. Kelimeleri doğru söyleyemeyeceklerinden endişelenirler, hata yapmaktan korkarlar ve çoğunlukla konuşmazlar. Bu işi öğrenmenin en iyi yolu ise pratik yapmaktır. Zaten yabancı bir dili öğrenmek onu ana dilimiz gibi konuşmak değildir. Aksan bozuk olsa da duygu ve düşüncelerinizi ifade edebilmek, okuduğunu ve dinlediğini anlayabilmek yeterlidir. Bu yüzden kesinlikle “yanlış yapacağım” diyerek utanıp çekinmeyin. Bilmediğiniz kelimeler olsa da, konuşmaya çalışın. Unutmayın, ilk etapta derdinizi anlatmanız önemli.

Tekrar tekrar… doğru yapana kadar

Her şey gibi İngilizce öğrenmek de bunu gerektirir. Mutlaka öğrendiklerinizi belirli aralıklarla tekrar ediniz.

Bütün kaynaklarınızı kullanın

İngilizce’yi bir okulda öğreniyorsanız bu sizin dışarıda da İngilizce öğrenemeyeceğiniz anlamına gelmez. İngilizcenizi geliştirmek için çok değişik yollar vardır, kendinize limit koymayın. Örneğin internet neredeyse her şey için mükemmel bir kaynaktır.

İngilizce ile içli dışlı olun

İngilizce öğrenmek için en güzel yol kesinlikle İngilizce’yi sürekli kullanmaktır. Notlarınızı İngilizce olarak alın, odanıza İngilizce kitaplar yerleştirin, İngilizce haberleri izleyin, filimler ve televizyonu İngilizce olarak izleyin, arkadaşlarınızla istediğiniz zaman İngilizce konuşun. Etrafınızda ne kadar çok İngilizce materyal olursa o kadar çabuk öğrenirsiniz. Ve İngilizce olarak düşünmeye başlarsınız.
İngilizce film ve TV izleyin

Bu sadece eğlenceli bir yöntem olmakla kalmıyor aynı zamanda çok etkili de. İngilizce filmleri izleyerek (özellikle İngilizce altyazılı) kelime hazinenizi geliştirirsiniz ve aktörlerin telafuzlarını duyarsınız. Hata mümkünse aynı filmi birkaç kez izleyin. Ayrıca, dvd’ de film izlerken dilini seçme şansınız bile var!

İngilizce müzik dinleyin

Müzik İngilizce öğrenmede etkili bir yöntemdir. Aslında müzik kavramayı geliştirmek için sıkça kullanılır. En iyi öğrenme yolu ise şarki sözlerini yazılı olarak edinmek ve sanatçıyla beraber söylemektir. Internet’te şarkı sözlerini kolayca bulabileceğiniz siteler var. Bu yolla hem kulağınızı hem de okumanızı aynı anda geliştirebilirsiniz. Doğru düzgün bir şey anlayamıyor musunuz? Korkmayın, bu sorunu yaşayan yalnız siz değilsiniz! Zamanla kulağınız alışacak ve bir süre sonra pek çok şeyi anladığınızı fark edeceksiniz.

Kitaplardan alıştırma yapın

Çoğu insan alıştırmaların eğlenceli olmadığını düşünür ama bu yolla İngilizce’nizi geliştirebilirsiniz. Bunu yapmanın en güzel sebeplerinden bir tanesi de bir cevap anahtarının olması ve ne kadar yol kat ettiğinizi ölçmenizdir!

İngilizce dinleyin

Bununla anlatmak istediğimiz, telefonda konuşun ya da radyo dinleyin ya da İngilizce cd dinleyin. Bu tv ya da film izlemekten farklıdır çünkü konuşan insanı görmezsiniz. Çoğu İngilizce öğrenen insan telefonda konuşmanın en zor şeylerden biri olduğunu söylerler ve bunu geliştirmenin tek yolu pratik yapmak.

İngilizce Cümleler kurun

Öğreneceğiniz dilin bütün kelimelerini tabii ki ezberleyemezsiniz. Ama kelime hazinenizi geliştirmek için de elinizden geleni yapmalısınız. İlk adım, öğrendiğiniz yeni kelimelerle cümle kurmak.

Yaz, yaz, yaz

Öğrendiğiniz dilde günlük yazmak, okuduğunuz bir kitabın özetini çıkartmak veya seyrettiğiniz bir filmi yorumlayarak yazmak, dilinizi geliştirmenize yardımcı olacaktır.
Okumanızı geliştirin
Okuma becerini geliştirmek için, piyasada bol miktarda bulunan basitleştirilmiş hikaye kitapları ile başlanabilir. Bu kitapların seçiminde dikkat edilecek husus kişinin hali hazırdaki seviyesinin ne çok üstünde ne de çok altında olmasıdır. Bunun kabaca ölçüsü arada bir bilmedik kelimeler çıksa da bir kitabı sözlüğe bakmadan okuyabilmektir. Grameri geliştirmenin yolu grameri bilinçli olarak irdeleme değil, bol okuma ve dinleme yapmaktır. Okuduğunuz ve dinlediğiniz mesajları anladığınız müddetçe bu mesajların içerisindeki gramer kuralları sırası geldikçe birer birer bilinç altınıza inecektir.

Sürekli sözlük kullanmayın

Yabancı dilde seviyenize göre kitaplar okurken, bilmediğiniz kelimeler için her seferinde sözlük açmak yerine, cümlenin gidişatından ne demek olduğunu çıkarmaya çalışın. Sürekli sözlükten bulmaya çalışmak, kısa süre sonra canı sıkabileceği gibi keyifli bir okuma seansını da engelleyebilir.

Türkçe düşünmeyin

Nasıl Öğrenilir? sorusuna verilebilecek yanıtlardan biri de ana dilinizde değil, öğreneceğiniz dilde düşünmeye çalışmaktır. Çünkü bir dili öğrenmek için önce kendi dilinizi düşünüp sonra o dile uyarlayıp konuşmaya kalkarsanız o dili yeterince öğrenemezsiniz

Yabancı dil öğrenme konusunda başarılı olan kişilerin ortak özellikleri

Kendi anadillerini severler ve önemserler; kendi anadillerini düzgün okur, yazar, kullanır ve anlarlar. Bu konuda bir zaafları varsa bunu gidermek üzere de çalışırlar. O dili, farklı olduğu için garipsemezler, olduğu gibi kabul ederler. O dilin kültürünü de araştırırlar.
Olumluya odaklanırlar. Az da olsa her gün öğrenirler. Öğrendiklerine sevinirler. “Ya hep ya hiç” mantığıyla hareket etmezler. Belli bir çalışma programı takip ederler. Bu ilkeleri hemen bütünüyle uygulamak zor görünebilir, ama zaman içinde başarmak mümkündür. Hepsini birden bir anda uygulamak zorunda değilsiniz. En önemlisi İngilizceyi kendi kendinize de öğrenebilirsiniz. Bunun için hazırlanmış piyasada birçok Türkçe açıklamalı evde öğrenme setleri mevcut.
Kaynak: https://www.bilgidemeti.com/ingilizce-yi-nasil-ogrenmeli/

1 thought on “İngilizce Nasıl Öğrenilir?”

  1. Yaklaşık 2 ay önce arkadaşımın önerisiyle bir site buldum. Sistem Amerika’dan hocalardan, birebir ders alma imkanı sunuyor ve ücreti çok uygun geldi bana. Bir de kurslar kadar vaktimi de almıyor. 2 ay içerisinde çok iyi bir gelişme kaydettim ve konuşma konusunda özgüvenim geldi. Eğitmenlerin Amerikalı olması da aksan kazanmak açısından olumlu oluyor. Bu konuda yardımcı olacağını düşünüyorum. Sitenin adresi http://www.aloenglish.com, incelemeni tavsiye ederim.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir