İngiltere’de Trafik Neden Soldan Akar?

Yazımızın bugün ki konusu başlığımızda da belirttiğimiz gibi İngiltere’de trafiğin neden soldan aktığıdır. Evet İngiltere’de trafik soldan akıyor ama neden işte bu yazımızda bunu irdeliyeceğiz umarız yazımızı beğenirsiniz…
Bilgidemeti…

İngiltere’de Trafik Neden Soldan Akar ?

Yolun solundan seyahat, ilk defa 1300 yılında Papa’nın Roma’ya gelecek hacıların yolda karmaşaya meydan vermemeleri için yolun solundan gitmelerini söylemesiyle resmileştive yüzyıllar boyu devam etti. 18. yüzyıl sonlarında ABD’debirçok atın çektiği posta arabalarında, sürücü koltuğu yoktu ve sürücü en arkada ve soldaki atın üstünde oturuyordu. Bu da yolun solundan gidildiğinde karşıdan geleni ve yolun kontrolünü zorlaştırıyordu. Çok geçmeden ABD’de trafik sağdan akmaya başladı.
Fransız ihtilali sırasında ihtilal liderlerinden Robespierre, büyük bir olasılıkla Katolik Kiliseye meydan okuyanlara jest olsun diye Parislilerden yolun sağından gitmelerini istedi. Bir süre sonra kendiside solak olan Napolyon ordularındaki ikmal arabalarının yolun sağından gitmeleri emrini verdi ve zapt ettiği her ülkede bu uygulamayı hayata geçirmiştir.
İngiltere Napolyon tarafından hiç bir zaman ele geçirilemediği için İngilizler yolun solundan gitme alışkanlığından vaz geçmediler.
Modern araba teknolojisinin gelişmesiyle bu gelişimin dünya öncüsü olan ABD’de sürücü koltuğu ve direksiyon arabanın sağdan gidişe uygun olacak şekilde arabanın sol tarafına konuldu ve dünyanın bir çok bölgesinde bu şekilde yaygınlaştı.
Kaynak Link: https://www.bilgidemeti.com/ingilterede-trafik-neden-soldan-akar.htm
Yayınlanma tarihi: 11 Eyl 2012, 12:21

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir