İnşaat İşçiliği Kutsal Değil mi?

YENİ YAVŞAK VAKASINDA TARTIŞMA BİTMİYOR
Sanatçılar, diğer insanlarla kullandıkları üst dil ile ayrılırlar. Buradaki üst dil, olanakları zorlanmış, düşünmeye ve düşünce üretmeye yönelik bir anlam taşır. Sıradan bir magazin gazetesi bulmacası kadar bile insanı yoramayan bir ifadenin sahibi olmak sanatçıya yakışmaz. Hele de en alt düzeydeki dil argümanlarından küfür ya da dolaylamasız, ironisiz bir küfürle gündeme gelmek bence Kenan Birkan’a hayat veren ve dünyaca ünlü biri için pek yakışmadı. Tabiki bu ifade Fazıl say için de yakışık almamıştı.
Ezel dizisindeki Kenan Birkan rolüyle hayran kitleine hayran katan ünlü oyuncu, son dönemdeki bir söyleşi sırasında kullandığı “yavşak ” tabiriyle gündemden düşmüyor. ”Oyuncuların çoğu yavşak” sözleri nedeniyle tepkileri üstüne çeken ve tartışma yaratan Haluk Bilginer, kendisini eleştirenlere yanıt verdi: ”Bir mesleği kutsallaştırmak çabası nedendir acep? Oyunculuk kutsaldır da, inşaat işçiliği değil mi?”

Oyunculuk niçin kutsaldır da, inşaat işçiliği değil? …
Kendi suretini aynada görüp de aynayı kırmaya çalışana ne demeli? …
Haberi kaynağından okumadan, hatta haberin sahibine sormak gerekirken, nasıl bir gaza gelmektir bu?
Sansasyonel başlık atmak gazeteci refleksidir mutlaka..
Konuşma anında, öfkeyle, bir durumun altını çizmek adına sarfedilmiş sözleri alıp, içeriğinden bağımsız kullanmak yazanın tasarrufudur tabii ki.
O başlığın altındakini okumak zahmetinde bile bulunmadan, hangi bağlamda, kimler ve hangi durumlar kastedilerek sözün sarfedildiğini araştırma zahmetine katlanmadan nasıl bir saldırıdır bu? …
Nasıl ve ne sebeple bir nefret birikmiştir ki, o düğmeye basıldığı anda patlar?
Yıllardır söylüyorum söylediklerimin aynısını, tık yok!
Konunun içeriğine bakmadan, neler söylendiğine kulak asmadan, tartışmaya girmekten kaçınarak, sadece “YAVŞAK” la ilişkiye girip, salyalar akıtmak…
Alakalı, alakasız birsürü insan…