İş Görüşmesinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

İş görüşmesinde uyulması gereken bir çok kuralı bilmeyen yoktur. Uygun şekilde yapılmış olan iş müracaatları sonrasında müracaatınız değerlendirilecek ve mülakata yani görüşmeye çağrılacaksınız. Mülakat işi kapmanın en önemli aşamasıdır. İş yeri sahibi veya yetkilisi sizin kendilerine en uygun eleman olup olmadığınızı belirlemek için bir mülakat yapacaktır. Ön mülakat sırasında ya da ilk iş görüşmesinde nelere dikkat edilmelidir?

İş görüşmesinde nelere dikkat edilmelidir? İş görüşmesi öncesi, görüşme sırası ve sonrasında dikkat edilmesi gereken hususlar

 1. Mülakat ya da İş Görüşmesi Sırasında Kendiniz Olun.

  İnsanlar farklı karakter ve kişilik özelliklerine sahiptir. Başkasına ait olan bir ceket size çoğunlukla yakışmayabilir. En iyisi doğal yapınızı korumaktır.  Mülakat (görüşme) sırasında başkasını taklit etmek, başkasına ait ses tonu, duruş vb. sergilemek soğukluğa ve iticiliğe neden olacaktır. Kısacası iş görüşmelerine giderken mutlaka kendiniz olun.

 2. Çalışmak İstediğiniz İş yeri Hakkında Bilginiz Olsun!

  İş görüşmesine gitmeden önce şirket ve yaptığı iş hakkında bilgi edinin. Yapacağınız iş hakkında yeterli bilginiz yoksa bu iş hayali olur. Şirketi tanımadan yaptığınız başvurunun ciddiyeti olmayacak ya da sizin bu işi ciddi olarak düşünmediğiniz anlamı çıkartılacaktır.
  Bu işe talibim, bu işi istiyorum tavrı sizin işveren gözünde güvenilir kılacaktır.

 3. Mülakat ya da İş Görüşmesine Zamanında Gidiniz!

  Randevu aldığınız saatten kısa bir süre önce ve dinlenmiş bir halde görüşmeye gidiniz. Heyecandan uyuyamamış, geç yatmış ve yorgun kişiler bir de görüşmeye koşarak gitmişsse epey avantaj kaybedecektir.  Yorgun, uykulu, terlemiş bir de nefes nefese iş görüşmesine gitmek peşinen işi kaçırmak anlamına gelecektir. Bu nedenle daha önce görüşme yerini iyi bilmeli, olası zaman kayıplarını da dikkate alarak erken çıkılmalıdır.

 4. İş Görüşmesi İçin Nasıl Giyinmeli?

  Evet önemli bir nokta daha.. Mülakata giderken ne giyilir? Kişiler, kendilerini rahat hissettikleri klasik ve rahat kıyafetleri tercih etmelidir. Kendi uyumlu giyim ve imajınızı korumanızda yarar vardır. Yeni alınmış ve henüz alışılmamış kıyafetler yerine temiz, ütülü ve vücudunuza uyumlu kıyafetlerinizi giymeniz yerinde olur. Ağır parfüm kokusu, aşırı makyaj itici olacaktır. Kısacası bakımlı, şık ve yabancı olmayacağınız tarzda kıyafetleri tercih ediniz.

 5. Mülakat Stresini Yenmek!

  İş hayatınız için belki de bir başlangıç olacak. elbetteki biraz heyecan duymak normal ancak bunu stres boyutuna getirmemek için hazırlık yapmanız gerekecektir. Stres (gerilim) yok edici  hazırlıklar yapmak gereklidir. Bunun için mülakat teknikleri hakkında bilgi edinmekle başlayın. Olanağınız varsa bu konulardaki seminerlere katılın. Kısacası müstakbel işiniz için hazırlıklı olun, bu işi isteyin ve istediğinizden de emin olun.  Müstakbel işinizi ve işyerinizi tanıyarak gidin. Bu işe uygun yanlarınızı uygun şekilde açığa çıkaracak şekilde davranın. Stresinizi yumuşatın, kontrol edin. Bunun için verilen sorulara mümkün olduğu kadar açık, doğru ve net yanıtlar verin.
 6. Doğru işe Doğru Kişi Olduğunuz Belli Olsun!

  Bu işe uygun vasıflara sahip olduğunuzu, CV’nizde ve mülakat görüşmesinde açıklamış olmalısınız. Aldığınız eğitimi, deneyimlerinizi, yeteneklerinizi vurgulayın. Daha önceki başarılarınız konusunda da bilgi verebilirsiniz.
 7. Kurum Kültürü, Uyum ve İş Sadakati

  İş başvurusunda bulunduğunuz iş yerini tanıdıktan sonra iş yerinin kurum kültürü ile patronlar  hakkında yeteri kadar bilginiz olsun.  Çalışan olarak sizin değerlerinizle çatışmayan bir kültüre sahip olduğunu bilmeli ve bu işin sizin “iç çatışma” yaşamayacağınız bir iş olduğunu açıklamalısınız. Bu, sizin kurumda uzun süreli çalışabileceğinizi de gösterir.
 8. Kilit Sorular ve Ücret Konusu

  İşverenler, kendileriyle birlikte çalışacakları seçerken iş yerinde kalıcı olmanızı test ederler. Bunu yaparken de kilit sorular ya da tuzak sorular denilen mülakat tekniklerinden yararlanırlar. Örnek olarak neden bu kadar süre işsiz kaldınız? İşinize son verilmiş, neden? Ücret beklentizin de son derece tutarlı ve gerçekçi olması gereklidir. O iş yerinde çalışacağınız unvana ne ücret verildiğini daha önceden öğrenirseniz işiniz kolaylaşır. Ücret belirlerken, çok düşük rakam söylersiniz  işi bildiğinizle ilgili kuşkuya neden olursunuz.  Bununla birlikte yüksek bir rakam belirttiğinizde ise bu rakamı veremeyecekleri için tekrar düşünelim gibi bir ifade kullanırlar. Görüşmelerde genel olarak pazarlık genellikle yapılmaz.

 9. Görüşmede Rahat Olun ama Laubali Değil!

  Sizinle mülakatı İnsan Kaynakları Müdürü ya da ilgili birim amiri veyahut ta heyet yapılabilir. Rahat olun, nasılsa gerçek olmayan bir ifadeyi kullanmayacaksınız. Oraya hazır gittiniz,  yapacağınız işi biliyorsunuz şirket sahipleri hakkında bilginiz var ve de en önemlisi kendinizi iyi tanıyorsunuz.

 10. Stres Yok!

  Size yöneltilen soruları anlayarak  yanıtlayın. Anlayamadığınız bir şey olursa, nezaketle sorun. Her soruyu da tekrarlatmayın. Jest, mimik ve sözlerinizde aşırılıktan kaçının.  Gereksiz senli benli olma durumundan kaçının. Mülakat heyetinin patron değil çalışan aradığını unutmayın.

 11. Yanıtlarınız Sıkıcılıktan Uzak ve Kısa olsun!

  Mülakat sırasında kısa sürede işe uygun olup olmadığınız  araştırıldığı için bu husus özen gösterilmesi gereken noktayı belirtir. Her soruya net, kısa ve açık yanıtlar verin.  Konuştuklarınız gerekli olan bilgileri veren nitelikte olmalıdır. Ne kadar hikaye anlatırsanız o kadar hata yapma ve gereksiz ifade kullanmış olursunuz. Sizin fazladan anlattıklarınızla tuzak sorular yöneltilebilir. Kısaca gerektiği kadar konuşun. Ne az ne de fazla.  Tarih, isim, yer ve olay anlatırken cümleleriniz düzgün ve 5N 1K’ya tam cevap verir şekilde olmalıdır. “28 Ekim  2012 de ilk kez Ankara’da Bilgi Demeti’nde işe başladım” şeklinde olmalıdır.  Sanırım Kasım 2002’de ilk işime başladım” demek iş heyecanınızın az olduğunu gösterir.

 12. Beden Dili, Ses tonu, jest ve mimikler

  Konuya girişiniz, anlatımınız ses tonu ve  hareketleriniz sıcak ve doğal olmalı. Yapmacık hareketlerden, kısık ve yüksek ses tonundan sakının. Heyet mülakatlarında oturduğunuz yer biraz uzak olabilir, sesinizi biraz arttırmanız gerekebilir. Çok gülme, çok somurtma, sinirli görünme gibi duruşlar ile jest ve mimikleri abartma, sürekli el-kol, ağız-göz hareketleri yapmak itici ve soğuk olduğundan olumsuz etki yaratır.

 13. Analitik Düşünce

  Sonuç almaya odaklı düşünme tarzınızı anlamak için mülakatlarda bazen küçük matematiksel sorular sorulabilir.  
  Bu odaya kaç futbol topu sığar? Sorusuna vereceğiniz yanıt bilemiyorum, hiç düşünmemiştim gibi bir ifade olmamalıdır. Yine  “Bu salonun alanı nedir? – Futbol topunun çapı nedir?  gibi sorulara karşı  örneğin 100 futbol topu sığar,  salon 30 m² gibi yanıtlar vermek mümkün. Buradaki yanıtlar,  yakın tahmin, ihtimalli tahmin, sonuca yönelik, hesaplı, isabetli, doğru kararı verme ve sonuca odaklı kişi profili çizen yanıtlar olmalıdır.

 14. İş Görüşmesi Sırasında

  İş görüşmesi sırasında oturduğunuz koltuğu sevmeli ancak yapışıp kalmamalısınız. Dikkatli ve usturuplu biçimde oturarak yanlış anlaşılmayı önlemelisiniz. Cep telefonunuzu kapatmış olun. Size yapılacak ikramları eğer konum çok uygunsa kabul edebilirsiniz. Ortamda sürekli görüşme olacağı için bir şeyler yeyip içerek yanıt verilmesi güç olacaktır.  Çanta, palto, şemsiye, cüzdan, tespih vs. mülakat sırasında sizi meşgul etmeyecek yerde olmalıdır.

Kaynak: bilgidemeti.com/is-gorusmesinde-nelere-dikkat-edilmelidir/

Yorum Yazın