Islak Saçla Uyumanın 7 Zararı

Rüzgarlı ve soğuk havalarda ıslak saçla dışarıya çıkmak zararlı. Bunu hemen herkes biliyor. Peki ıslak saçla uyumak zararlı mı? Islak saçla uyumanın 7 zararı başlıklı yazımızda, saç kurutmanın önemine de kısaca değineceğiz. Hava sıcak veya soğuk olsun Islak saçla uyumak, sağlık açsından çeşitli risklere davetiye çıkarır. Bu yazımızın konusu, hemen herkesin yaptığı bir hata olan ıslak saçla uyumak ve bunun sonucunda ortaya çıkan genel sağlık sorunları.

İşte, ıslak saçla uyumanın 7 zararı

Soğuk Algınlığı

İnsanlar uyku sırasında biraz daha dış etkilerin zararlarına duyarlı olur. Bu nedenle atalarımız, “üstü açık uyuma” derler, üstü açık uyuyanın üzerine bir battaniye vb bırakırlar. Islak saçla uykuya dalmak ise biraz daha fazla sağlık problemine davetiye çıkarır.  Saçlar ise uyku sırasında her zaman açıkta kalmaktadır. Ayrıca yastıkla sürekli temas halinde olduğu için nemlenmeye hatta ıslaklığa neden olur. Bu da kafa bölgesinin daha çok ıslaklığa ve soğuğa maruz kalmasına neden olacaktır. Düşük sıcaklıklara uzun süre maruz kalmak bağışıklık sistemini zayıflatarak, virüslerin vücuda çok daha kolay girmesine zemin hazırlar. Nemli veya ıslak saçla uyumak, geceleri daha korumasız olan vücudu tehdit eder. Bunun sonucunda soğuk algınlığı ortaya çıkar.

Saç Dökülmesi

Saç dökülmesinin nedeni olarak, doğrudan ıslak saçla uyumak gösterilmez. Ancak saçların kurutulmadan uyunması sonucu ortaya çıkabilecek kaşıntı, mantar, saçların yıpranması nedeniyle dökülme oluşabilir. Yıpranmış ve dolaşmış saç telleri dökülmeyi de kolay hale getirmektedir. Bu nedenle ıslak saçların kurutulması önem arz eder.

Islak Saçla Uyumak ve Kepek Oluşumu

Saçlar için kepek, çözümü geçiktikçe tam bir kabusa dönüşebilir. Çünkü kepek oluşumunun tek bir nedeni olmaz. Bazı durumlarda kepeğin önüne geçmek için karmaşık tedaviler ve uzun süreçler bile gerekebilir. Saçlarda kepek oluşumun bir nedeni de ıslak saçlarla uyumaktır. Sıcak, soğuk havada, kışın veya yazın ıslak saçla yatmak hiç iyi fikir değil. Çünkü kafa derisinde zamanla nem birikebilir. Bu da PH’ın düşmesine ve ciltte bozulmanın öncüsü olabilir.
Islak saçlar kepek oluşumu için en uygun şartlardan biridir. Islak saçla uyuma nedeniyle kafa derisindeki eski hücreler birikir ve beyaz bir toz olarak yani kepek olarak düşer. Kepek oluşumun tek nedeni tabii ki sadece ıslak saçla uyumak veya saçları yeterince kurutmadan dışarıda dolaşmak değildir.

Saçlarda Yıpranma

Güçlü, gür yani sağlıklı saçlar herkesin istediği özellik. Yıpranmış, kuru ve güçsüz saç telleri ise hiç kimsenin istemeyeceği bir durum. Yıpranmış saçlar nedeniyle saç tellerinin dolaşması, daha doğrusu yetersiz saç bakımıdır. Saçların yıkandığı şampuanın bilindik, olması, bol suyla durulanması yanında uygun şekilde kurutulup taranması da önemlidir. Uzmanlar, ıslak saçla uyumanın, saçların yıpranmasına neden olduğu konusunda hemfikir.

Islak Saçla Uyumak Mantara Neden Olur

Islak saçla uyumanın bir diğer önemli zararı da mantar oluşma riskidir. Çünkü ıslak saç, deride mantar oluşmasına davetiye çıkarır. Bu durum sadece ıslak saç nedeniyle olmamakla birlikte nemli saçlar dahi mantar oluşumuna sebep olur. Mantar sorunu olan kişilerin, problem kaynağını araştırırken dikkate alması gereken bir konudur.

Islak Saçla Uyumak Baş Ağrısı Yapar

Baş ağrısının neden olan bir çok faktör vardır. Bunlardan ilk akla gelenler üşütme, stres ve başka hastalıkların belirtileridir. Baş ağısının bir nedeni de ıslak saçlarla uyumak olabilir. Nemli saçlar, insan vücudunun kendi savunma mekanizması üzerine etkili olur. Saç derisi, gece boyunca nemli saçlarla temas eder ve böylece buharlaşma meydana gelir. Bu durumun kaçınılmaz sonucu da dayanılmaz baş ağrıları olabilir.

Islak Saçla Uyumak Kaşıntıya Neden Olur mu?

Mantarın varlığı ve cildin uzun süre neme maruz kalması sonucunda deride kırışıklıklar oluşmaktadır. Cildin şişmesine neden olan aşırı hidrasyon sonucunda özellikle hassas ciltlerde yoğun kaşıntılara neden olur.
Islak saçla uyumanın 7 zararı başlıklı bu yazımızda, iyi kurutulmamış saçlarla uyumanın sonucunda ortaya çıkan sağlık sorunlarına değindik. Banyo ya da duş sonrası saç kurutma makinesi kullanmak hiç de zor değil. Ayrıca yağmurlu havalarda ıslanan saçlarla uzun süre dışarda bulunmak da zararlı. Sinüzite neden olabildiği gibi zaten kronik sinüzit problemiyle cebelleşenler için ek sorunlar demektir. Bu anlatılanlardan sonra ıslak saçlarla rüzgarlı havalarda bulunmanın zararlarını anlatmaya gerek kalmamaktadır.
Kaynak Link
https://www.bilgidemeti.com/islak-sacla-uyumanin-7-zarari/
Islak saçla uyumanın zararları – Sağlık Haberleri (milliyet.com.tr)

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir