İstiklal Marşı Niçin ve Nasıl Yazılmıştır?

İstiklal Marşı

Bir memleketin Milli Marşı,  bağımsızlığının en önemli sembolü olan bayrağıyla birlikte hayati önem taşır. Bizim ülkemizin marşının adı İstiklal Marşı’dır. “İstiklal Marşı niçin ve nasıl yazılmıştır” sorusunun en kısa yanıtı: Milletimizin hürriyeti, varlığını koruması için hep bir ağızdan haykıracağımız bir marşa ihtiyaç duymamızdır. İstiklal Marşı’mızın nasıl yazıldığı sorusunun net yanıtı ise Mehmet Akif Ersoy’un kalemindeki sırdır. Aşağıda bu konuya kısaca değineceğiz.
Bu gün özgür ve bağımsız bir ülkeysek, bunu milletimizin varlığının tehdit altında olduğu dönemleri, destansı bir mücadele sonucunda atlatıp Türkiye Cumhuriyetini kuran atalarımıza borçluyuz.
İstiklal Marşı demek özgür ve bağımsız bir ülkenin milli marşı demek.  Türkiye Cumhuriyeti’nin milli marşı İstiklal Marşı’dır. İstiklal Marşımızın sözleri, milli kurtuluş savaşımızın özüyle uyumludur ve gerçekleri dile getirir. İstiklal Marşını oluşturan tüm sözcüklerin yeri ve anlamı vardır. Tek bir sözcüğü çıkarmak bile mümkün değildir. Böylesine mükemmel bir marşa sahip olduğumuz için gurur duyuyoruz.
Her sene 12 Mart günü, İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü olarak kutlanmaktadır. Milletimiz tarafından her zaman coşkuyla söylenen İstiklal Marşımızın şairi Mehmet Akif Ersoy’dur. 12 Mart günü okullarımızda ve Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı tüm teşkilatlarda törenler düzenlenir.

İstiklal Marşının Kabulü İle İlgili Konuşma

Sayın Müdürüm, değerli öğretmen arkadaşlarım ve sevgili öğrenciler,
Bu yıl, İstiklal Marşımızın kabulünün 99. yıl dönümünü kutluyoruz. Hepimizin bildiği gibi bu gün, bağımsızlığımızın tescili ve kalıcı ifadesi olan İstiklal Marşımız, yurdumuzun düşman işgaline uğradığı felaket günlerinde hazırlandı.
Emperyalist güçlerin işgallerine karşı Anadolu’da gelişen özgürlük ve bağımsızlık ruhunu koruyacak; vatan sevgisini ve inancı canlı tutacak bir marşın hazırlanması düşüncesi, ilk defa Genel Kurmay Başkanı İsmet (İnönü) Paşa dan geldi. İsmet İnönü böyle bir marşın Fransız ordusunda mevcut olduğunu ve bizim ordumuz için de faydalı olacağını Milli Eğitim Bakanlığına iletti.
Milli Eğitim Bakanlığı da bu düşünceyi benimseyip bir yarışma düzenledi. Beğenilen güfte için 500 lira ödül verilecekti. Yarışma için 734 şiir gönderildi. Bir kurulca bunlar titizlikle incelenip 6 tanesi ayrıldı. Ancak hiçbiri marş olacak nitelikte görülmedi. O zaman Burdur Milletvekili olan Mehmet Akif’in para ödülünden rahatsızlık duyduğu için yarışmaya katılmadığı öğrenildi. Ancak daha sonra Mehmet Akif’in bu konuda rahatsızlığını giderecek bir çözüm bulundu ve böylece İstiklal Marşı’nın yazım süreci başlamış oldu.
Mehmet Akif Ersoy’un yazdığı eser, ilk önce cephede asker tarafından dinlendi ve çok beğenildi. Milli Marşımız, 12 Mart 1921’de TBMM’de büyük bir coşkuyla İstiklal Marşı olarak kabul edildi.
Bütün resmi kurumlarımızda, okullarımızda, toplantılarda hatta maçlarda okuduğumuz İstiklal Marşı bir özgürlük destanının meyvesidir. Bizlere atalarımızdan kalan bir armağandır.
İstiklal Marşımız, yurt severliğimizin, özgürlük aşkı ve çağdaşlığımızın sembolüdür.
Evet sevgili öğrenciler, ülkemizin geleceği olan sizlere büyük önder Atatürk tarafından emanet edilen Cumhuriyetimizin bütün bu yapı taşlarını korumak ve kollamak sizlere düşüyor. Aranızdan Mehmet Akif gibi örnek şairler, yazarlar, bilim insanı ve sporcular çıkacaktır. Yeter ki insandan, bilimden ve özgürlükten yana olan kişileri kendinize örnek alın. Özgürlük ve bağımsızlık tutkusunu Kurtuluş savaşımızın zaferiyle taçlandırmıştır. Bunun haklı gururunu bize yaşatan başta şehit ve gazilerimiz olmak üzere herkese bir kez daha şükranlarımı sunarım. Sevgi ve saygılarımla.
İstiklal Marşı Niçin ve Nasıl Yazılmıştır? Konulu kompozisyonu beğendiyseniz, yorumlarınızla bize destek olabilirsiniz. Diğer arkadaşlarınızında faydalanması için paylaşabilirsiniz. Unutulmamalı ki İstiklal Marşı Niçin ve Nasıl Yazılmıştır? Konulu kompozisyon bir örnektir ve bilgidemeti.com okurları tarafından yazılıp bize gönderilmiştir. Siz de her konuda yazdığınız kompozisyon örneklerini bizimle paylaşabilirsiniz. Dilerseniz yazdığınız kompozisyon kendi isminizle sitemizde yer alacaktır. E-posta adresimiz: beyazegt@gmail.com

3 Yorum

  1. cemre
  2. emire
  3. boş ver

Yorum Yazın