İstiklal Marşımızın Kabulü

Milletlerin tarihinde özgürlük ve bağımsızlık mücadeleleri silinmez bir öneme sahiptir. Bir halkın özgürlük tutkusu, bağımsızlığı için verdiği savaşlarda, şehitlerin ülkeleri için canlarını hiç düşünmeden vermeleri paha biçilmez duygulardır. İstiklal Marşımızın kabulü hakkında bir kompozisyon yazmak hepsinden daha önemli ve değerli. Bu ülkenin bir insanı, bu milletin bir evladı olarak, birlik ve beraberliğin yükseltilmesi için yapılan her çabaya coşkuyla katılırız. İstiklal Marşımız bu coşkunun sevgi ve saygıyla dışavurumudur.

Mustafa Kemal’in 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkışıyla başlayan varoluş ve özgürlük yürüyüşü zafere kadar sürecekti. Kurtuluş Savaşı zafere ulaşmadan durmak olmazdı. Tüm millet kenetlenmiş, kadın erkek, yaşlı genç demeden düşmanla çarpışmaya girmişti. Bu coşkunun, zafer inancına dönüşmesi için 1921’de bir güfte yarışması düzenledi. Bu yarışmaya çok sayıda şiir katıldı. Mehmet Akif Ersoy, Maarif Vekili Hamdullah Suphi’nin isteğiyle yarışmaya katılmaya karar verdi. Milli şairimiz, Ankara’daki Taceddin Dergahı’ndaki odasında, kaleme aldığı şiiri bakanlığa teslim etti. Şiir, önce cephedeki askerler tarafından dinlendi ve çok beğenildi. 12 Mart 1921’de Mustafa Kemal’in başkanlığını yaptığı meclis oturumunda okunan şiir büyük bir coşkuyla karşılandı ve Türk Milletinin milli marşı olarak kabul edildi.

İstiklal Marşımızın kabulü sonrasında bestelenmesi, savaş nedeniyle 2 yıl ertelendi. 1924 yılından, 1930’a kadar Ali Rıfat Çağatay’ın bestesi ile söylendi. 1930 yılında değiştirildi ve Osman Zeki Üngör’ün 1922’de hazırladığı bugünkü beste yürürlüğe kondu. İstiklal Marşı, ilk yazıldığından ve okunmaya başlandığı andan itibaren Türk Milleti tarafından büyük bir saygıyla dinlenir. Bu gün gurur ve coşkuyla dinleyip söylediğimiz milli marşımızı yazan Mehmet Akif Ersoy’u ve, bestesini yapan Osman Zeki Üngör’ü saygıyla anıyoruz.

Aktif link: bilgidemeti.com/istiklal-marsimizin-kabulu/

Bakınız: İstiklal Marşı’nın Kabul Edilmesi bilgidemeti.com/istiklal-marsinin-kabul-edilmesi/

Yorum Yazın