Kitap Sevgisi: İyi Kitaplar En Gerçek Arkadaşlardır

İyi bir arkadaş, karşılıksız ve gerçek sevgi yüklüdür. İhtiyaç duyduğunuzda yardımınıza koşar. Gün gelir hastalanırsınız, ona koşarsınız siz de ona dostsanız çare olmaktan kaçınmaz. Bazen içinize işler, kalbinizdedir, beyninizde sağlam bir yer edinmiştir ve hazırdır hep sizin için. İyi kitaplar en gerçek arkadaştır çünkü. Aradığınız her an, hemen her yerde bulabileceğiniz bir dosttur kitaplar.

Kitaplar sadece yardımınız koşan arkadaşlarımız değil, sırdaşımızdır. Hiç kimseye soramadıklarımızı onlara sorarız. Arkadaş canlısı, dost canlısı kitaplarımızı severiz, kapağını kaplarız, koruruz ve koklarız. Diğer insanlara önerir, övgüyle ve heyecanla bahsederiz. Bazen sevdiklerimiz için kısa bir notu saklarız yapraklarının arasında, bazen de dar günümüzde lazım olacak kağıt para. İşte her yerde ve zamanda yanımızdadır kitaplar.

Kitaplarla arkadaş olmak, kitabı alıp rafa koymak ve unutmak değildir. Kitaplar okunmak ve gerektiğinde tekrar okunmak için vardır. Tabi ki sadece doğrudan yani başvuru kaynağı olarak yazılmaz kitaplar. hafızamızı taze tutar, bakış açımız değişir, empati yeteneğimiz gelişir. Sosyal, psikolojik ve mental açıdan gelişir, kendimizle ve toplumla barışık oluruz. Kitaplar sayesinde pratik zeka sahibi olur, problemleri daha kolay çözebiliriz. İletişim yeteneğimizin geliştiğini fark ederiz, başkalarına yardımcı olur, toplumsal farkındalık noktasında donanımlı ve hazırlıklı oluruz.

Kitapların faydalarını anlatmak için kapsamlı başka bir kitap yazabiliriz. Yaşamın bütün alanlarında bir sadık dosttur kitaplar. Bunca karşılıksız bilgi ve dostluğa karşı bizim vermemiz gereken ise sadece saygı ve sevgi. Çünkü kitaplar gerçek arkadaşlarımızdır.

Kitap Sevgisi ile İlgili Yazı

Yorum Yazın