Jojoba Yağının Cilde Faydaları

Cilt bakımı için kullanılan bitkisel yağlardan biri olan Jojoba Yağının cilde faydaları, besleyici ve onarıcı özellikleriyle oldukça fazladır.

Uzun yıllardır cilt bakımının vazgeçilmez bitkisel yağları arasındaki Jojoba Yağının düzenli kullanılması, erken yaşlılık belirtileri, cilt kırışıklıkları, cilt lekelerinin önlenmesi gibi farklı birçok fayda sağlamaktadır.

Jojoba Yağının Cilde Faydaları

Sivilce Oluşumunu Engeller

Yabancı bilim insanları tarafından yapılan araştırmalar neticesinde, Jojoba Yağının ciltte sivilce oluşumunu engellemekte oldukça faydalı olduğu kanıtlanmıştır.
Doğrudan uygulanabileceği gibi doğal cilt bakım maskelerinin içeriğinde de kullanılabilecek Jojoba Yağı, cilt gözenekleri altındaki yağ birikintisi ve kirleri çözerek sivilce oluşumunu önlemektedir.

Cilt Mantarlarına Karşı Faydalıdır

Cilt yüzeyinde özellikle enfeksiyonlara bağlı olarak ortaya çıkacak mantarların, Jojoba Yağı ile en aza indirilmesi ve hatta önlenmesi mümkün olmaktadır.
Mevcut mantarları tedavi edici etkileri de bulunan Jojoba Yağının, bu gibi durumlarda doğrudan cilt mantarı üzerine uygulanması sakıncalı olabileceği için mantar çevresine uygulanması gerekir.

Makyaj Kalıntılarını Temizlemede Oldukça Etkilidir

Erken yaşlılık belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olan makyaj kalıntılarını temizlemesi de, Jojoba Yağının cilde faydaları arasındadır.
Cilt gözeneklerine nüfuz ederek makyaj birikintilerini ve kiri temizleyici etkisi, Jojoba Yağının cilt temizlik ürünlerinde sıklıkla tercih edilmesini sağlamaktadır.

Yaşlanma Karşıtı Etkileri Vardır

Bitkisel yağın cilt üzerindeki en önemli faydalarından biri, cildin yaşlanmasını geciktirici etkiye sahip olmasıdır. Özellikle erken yaşlılık belirtilerinin görülmesinde önleyici olan bitkisel yağ, düzenli bir şekilde kullanılmalıdır.

Cilde Nem Kazandırır

Cildin nemli olması, daha canlı bir cilt için önemlidir. Jojoba Yağının doğal nemlendirici özelliği, cildin canlı görünmesini sağlamaktadır.

Dudaklar İçin Doğal Bir Peeling Özelliğine Sahiptir

Dudaklar üzerinde peeling etkisi göstermesi sayesinde, dudak yüzeyindeki ölü hücrelerin arınmasını sağlar. Bu sayede özellikle kış aylarında daha sık görülen dudak uçuklarına karşı, oldukça etkili olduğu bilinmektedir.

Jojoba Yağı Nasıl Kullanılır?

Kullanımı oldukça basit olan Jojoba Yağını bir tutam pamuğun üzerine dökerek cilde uygulayabileceğiniz gibi, doğrudan cilde masaj yapar şekilde parmaklar yardımıyla da uygulanabilir.
Yağın içerisine biraz süt ve birkaç damla limon eklenmesi, Jojoba Yağının cilde faydalı etkisini daha da artıracaktır.
Bilgi Demeti
bilgidemeti.com.tr/jojoba-yaginin-cilde-faydalari

Yorum Yazın