Kaç Çeşit Gül Vardır?

Güller farklı anlamlar içerir derler ne kadar doğru derler kırmızı gül aşkı ve sevgiyi ifade eder, beyaz gül saflığı, masumiyeti ifade eder, sarı gül sevinci, mutluluğu ifade eder. Güllerin birden fazla rengi ve birden fazla anlamı var bu güllerin ne kadar nadide bir bitki olduğunu kanıtlıyor.
Güllerin birden fazla edebi türde yeri vardır yine ne kadar nadide bir bitki olduğunu kanıtlıyor ve birden fazla şiirlere konu olmuştur. Bence en önemlisi ise bülbülün güle olan aşkıdır. Bayağı bi gevezelik edip size kısaca bilgi versem de okumaya değer bir yazı yazıyorum hep beraber bakalım saygılarımla bilgin…

KAÇ ÇEŞİT GÜL VAR?

Güller tarih boyunca insanlar tarafından beğenilmiş ve şairler tarafından şiirlere konu edilmiştir. Kırmızı gül aşkın ve sevginin sembolü kabul edilmiştir. Gül tarihte de önemli bir rol oynamıştır.
İngiltere’de 15.yy York ve Lancaster aileleri arasında patlak veren iç savaşta ailelerden biri kırmızı gülü, öteki ise beyaz gülü arması olarak kabul etmiştir ve bu savaş “güllerin savaşı ” olarak tarihe geçmiştir.
Yüzyıllardan beri yetiştirildiğinden ve bugüne kadar pek çok farklı türü üretildiğinden kaç çeşit gül bulunduğunu söylemek çok zor. Yabangülü cins ve türleri oldukça fazladır ve bunları 40 kadarı Avrupalıdır. Yetiştirilen gül çeşitlerinin sayısı ise binleri aşar. Bitki yetiştiricilerinin her gün yeni bir cins elde ettikleri söylenebilir.

7 Yorum

  1. sinan gül
  2. ihdanur
  3. meryam bilgin
    • Sevgi
      • Suat
  4. samed kamil koyuncuoglu
  5. medine

Yorum Yazın