Kadın Beslenme Ürünleri

Kadın Beslenme Ürünleri
Vitamin, mineral, besinlerden oluşan ve kadınlar için formüle edilmiş kadın beslenme ürünleri eczanelerde ve doğal ürün marketlerinde giderek daha sık karşımıza çıkmaktadır. Kadınların ev hayatı dışına çıkıp iş hayatında da sorumluklar üstlenmesi, daha aktif ve yorucu bir tempoda yaşamlarını sürdürmeleri ile dengeli beslenme açısından oluşacabilecek yetersizliklerin kadın beslenme ürünleri ile tolere edilmesi amaçlanır.

Vitamin ve minerallere herkes ihtiyaç duymakla birlikte kadınların bazı durumlarda bunlara olan ihtiyacı daha fazladır. Menapoz, hamilelik dönemi, zayıflama diyetleri, regl dönemi, doğum kontrol haplarının kullanılması gibi durumlarda vitamin ve mineral takviyesine olan ihtiyaç artar.
Kadınların bu ihtiyaçlarını uygun şekilde karşılayan vitamin, mineral ve besinlerle formüle edilmiş kadın beslenme ürünleri bu konuda size yardımcı olabilir. Ancak bunlar piyasada o kadar çok bulunmaktadır ki, kadınlar hangi vitaminleri almaları gerektiğini nereden bilecekler?
Kadınlar İçin Vitamin ve Mineraller
Demir eksikliği: Kadınların belirli sağlık gereksinimleri bulunmakta olup, bunu karşılayacak vitamin ve mineral destekleri bulunmaktadır. Demir eksikliği kadınların daha fazla karşılaştığı bir sorundur. Genellikle kadınların demire gereksinimleri çoktur çünkü regl dönemi vücuttaki demir seviyesinin azaldığı bir dönemdir.
Kadınların demir mineraline olan ihtiyaçları erkeklerden daha fazladır ve bu yüzden demir eksikliği bazı sorunlara sebeb olabilir. Demir seviyesinin düşmesi ile vücutta oluşacak demir eksikliği kolay yaralanmalar ve enerji azlığı gibi sağlık problemlerini ortaya çıkarır.
Henüz kansızlık derecesine ulaşmamış demir eksikliği bile kadınların zihinsel kapasitesini olumsuz etkilediği yapılan bir araştırmada tespit edilmiştir. Yine hamilelik döneminde demir mineraline ihtiyaç vardır. Bunun için kadınların demir mineralini düzenli bir şekilde almaları lazımdır. Kadınlar için formüle edilmiş vitamin mineral takviyelerinde demir minerali de mutlaka yer alır.
Çay demirin vücut tarafından emilmesini engellediği için ikisi birlikte alınmamalıdır. C vitamini ise demirin emilimini artırdıgından birlikte alınması faydalıdır.
Hamilelikte beslenme ve vitaminler: Hamilelik döneminde çocuğun sağlıklı doğması için folik asite gerek vardır. B türü vitaminlerden biri olan folik asit desteğini doktorlar hamile kadınlara tüm gebelik dönemi boyunca almalarını önermektedirler. Hamilelikte vitamin kullanımı sağlıklı doğum için ihmal edilmemesi gereken bir durumdur.
Folik asit hamilelik dönemi için ilk akla gelen vitamindir. Folik asit kullanımı sadece hamilelik döneminde değil aynı zamanda hamilelik öncesi dönemden itibaren gerçekleşmelidir. Hamilelik öncesi folik asit kullanımı için tavsiye edilen süre hamile kalınmadan önceki 3 aylık süredir.
Hamilelik öncesi ve de hamileliğin ilk devrelerinden itibaren kullanılmaya başlanan folik asit bebekde oluşabilecek gelişim bozukluklarını engeller.
Kadınlar için yapılan en iyi multi vitaminler aynı zamanda doğuma karar verme zamanında doğumda oluşacak bozuklukları önlemeye yardımcı olan folik asit ve kalsiyum benzeri mineralleri de içerirler. Diğer bir deyişle, özellikle kadınlar için harmanlanmış bir karışıma gerçekten ihtiyaç vardır.
Doğum kontrol hapları ve vitaminler: Doğum kontrol hapları vücuttaki bazı vitamin ve minerallerin emilimini azaltarak bunların miktarlarının düşmesine neden olur ve bu eksiklik bazı sağlık sorunlarına davetiye çıkarabilir. Doğum kontrol hapları alan kadınların vitamin mineral takviyesine ihtiyaçları vardır.
Zayıflama diyet ve vitaminler: Zayıflama amacıyla uygulanan diyetlerle vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve minerallerin alımı da azaldığı için bu dönemde de vitamin mineral takviyesine gereksinim duyulur.
Menopoz, kalsiyum, kemik sağlığı :Menapoz döneminde oluşacak kemik kaybını en aza indirgeyebilmek için erken dönemlerden itibaren kalsiyum alımı yararlı olacaktır.
Menapoz nedir? Adet kanamalarının sona ermesiyle girilen menapoz dönemi kadın yaşamının doğal bir sürecidir. Kadınlık hormonu olarak da bilinen östrojen hormonu kemiklerin kalsiyumu tutmasında etkilidir. Menopoz döneminde bu hormonun azalmasıyla birlikte kemik kaybı başlar. Menopoz sonrası görülen kemik erimesi(Osteoproz) sonucu kemik kütlesi azalmaya başlar ve bu da kemiğin zayıflamasına sebeb olur.
Kemik kaybı en fazla menopozdaki kadınlarda görülse de kökeni erken yaşlara kadar dayanır. Çocuklarda kemik kütlesini en üst düzeye çıkarmak, yetişkinlerde kemik kütlesini korumak, menapoz döneminde de kemik kütlesindeki kaybı en aza indirgiyebilmek için dengeli beslenme egzersiz kalsiyum mineralinin alımı gereklidir.
Menapoz sonrası dönemde özellikle dikkat edilmesi gerekenler düzenli egzersiz ve kalsiyum alımının artırılmasıdır. Bu yüzden menapozda beslenme daha fazla önem taşır. Süt, peynir, yogurt günlük beslenmede daha fazla yer almalıdır.
Burada dikkat edilmesi gereken bir hususta sadece bazı vitamin ve mineralleri alarak ihtiyacın karşılanabileceğini düşünmemektir. Çünkü vitamin ve mineraller vücutta görevlerini yapabilmeleri için birbirlerine ihtiyaçlar duyarlar. Birbirleriyle etkileşim içinde olduklarından hepsinin bir arada formüle edildiği vitamin mineral takviyeleri kullanılmalıdır. Örneğin C vitamini demir mineralinin emilimini artırır, magnezyum kalsiyumun etkisini artırır. Bu yüzden tek tek almaktansa gerekli oranları içeren tüm vitamin ve mineralleri bir arada birleştirilen vitamin ve mineral takviyelerini almak gerekir.
Kadınların Günlük Vitaminleri-Doğru İçeriği Seçin
Kadın sağlığı için üretilmiş kadın beslenme ürünleri arasında seçim yaparken akılda tutulması gereken bazı hususlar vardır. İlk olarak, ürünün özellikle kadınlar için formüle edildiğinden emin olunmalıdır. Bu da, seçilen kadın beslenme ürününün kadın sağlığı için gerekli olan besinleri doğru oranlarda içermesi demektir. Böylelikle de vitamin ve minerallerin zorunlu yaşam fonksiyonlarını desteklemesi ve denge hissini yaratması sağlanmış olur.
Araştırmalarınızı yapın ve almayı düşündüğünüz kadın beslenme ürünlerinin içerisinde doğru bileşimlerin olduğundan emin olunuz.
Etiketlere Dikkat Edin
Belirli bir gıda takviyesi alıp almayacağınıza karar verirken belki de yapacağınız ilk şey o ürünün içinde neler olduğuna bakmak olacaktır. Bu mantıklı bir yanıttır. İçeriğin ne olduğunu bilmek isteyeceksiniz ve böylece etikete bakacaksınız. Elbette, etiket size ürünle ilgili bilgilerin ancak yarısını verebilecektir.
Amerika Birleşik Devletlerindeki Federal İlaç Yönetimi’nin (FDA) doğal ürünler endüstrisini kontrol etmediği gerçeği oldukça önemlidir. Bunun anlamı, firmalar alacağınız besin takviyesi içinde bazı içeriklerin olduğunu iddia edebilirler ama gerçek çok farklı olabilir demektir. Bazı maddeleri içeriğe dahil etmedikleri gibi bu konuda yalan bile söyleyebilirler.
Destek ürün alırken yapacağınız en iyi şey, bunu, bu alanda iyi bir ismi olan firmadan aldığınızdan emin olmaktır. Bu tür firmalar hem kaliteleri hem de dürüstlükleri ile tanınırlar. İnsanlar bu firmaların ürünlerinin güvenilirliklerini kontrol ettiklerinde, ürünün etiketinde yazan içerikle şişenin içindekinin birbiriyle aynı olduğu görülmüştür. Eğer şirketin iyi bir ünü yoksa, içindekilerin etiketindekilerden çok farklı olduğunu görebilirsiniz.
Vitaminlerin Emilmesi
Bir multi vitaminin kalitesini etkileyen şeylerden biri, onun emilme oranıdır. Bazı destekler çok iyi erimemekte ve vücudunuzdan geçip çıkarken çok fazla gerekli destek salmazlar. Kadınlar için en iyi multi olan vitamin arayışında aklınızda bulunması gereken hususlardan biri budur.

Yorum Yazın