Kadın Erkek Eşitliği ile İlgili Kompozisyonlar

Kadın Erkek Eşitliği ile ilgili Kompozisyon Örnekleri

Türkiye’de ve Dünyada Kadın Erkek Eşitliği

Türkiye Kadın-Erkek Eşitsizliğinde 134 Ülke Arasında 126. Sırada başlıklı bir haber kimi rahatsız etmez ki?  Gazetelerde bir haber: Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) açıkladığı kadın-erkek eşitliği sıralamasında Türkiye 134 ülke arasında 126. olmuş.  Bu sıkıcı haberden sonra Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu ve bu süreci izleyen haklar ve özgürlükler konusundaki gelişmeleri hatırlamakta fayda var. Dünyada kadınlara verilen haklar konusunda öncü olmuş bir ülkeden söz edeceğiz.

Kadınlara seçme ve seçilme hakkı, çalışma hakkı ve genel insan hakları kapsamında yer alan tüm haklara noksansız erişme olanağı yakalayan Türk kadının geldiğimiz noktadaki durumu tabi ki kabul edilemez. Burada bir yanlışlık olmalı ve derhal düzeltilmelidir.

Kadın ve erkeğin, fiziki ve tabi farklılıkları dışında eşit olarak yaratılmıştır. Bir kul olarak farklılıklar ancak fiziki yani cinsiyet farklılığıdır. kadınların sahip oldukları annelik, erkeklerin sahip olduğu babalık olguları bir fark olarak ortadan kaldırılamaz. Bunun dışında yaşama, barınma, sağlık, eğitim, düşünme gibi temel haklar konusunda herhangi bir ayrım söz konusu değildir.

Demokrasinin tam olarak yerleşmesinden söz etmek için tüm insanların haklar ve özgürlükler bağlamında engellerle karşılaşmaması gere kir.  Türkiye’de kadın erkek eşitliği için olumsuz durum oluşturan şey de yasalar değil toplumsal durumdur.  Ne yazık ki son dönemlerdeki çok üzücü ve utanç verici kadın cinayetleri, töre cinayetleri olmaktadır. Yasal yönden bu suçun cezası sürekli artırılmakta, devlet katında ve toplum düzeninde kesinlikle reddedilse de önüne geçilemeyen bir yara olmaya devam etmektedir.

Türkiye’de ve dünyada kadın erkek eşitliğinde yaşanan sorunlar için çözüm yasal düzenlemeler yanında bir eğitim sorunudur. Tutarlı, kararlı bir yasal yaptırım yanında kadın erkek eşitliği ile ilgili farkındalığın en üst düzeyde oluşturulması şarttır.

Sizler de Kadın Erkek Eşitliği ile ilgili yazıları bölümünde paylaşabilirsiniz.

bilgidemeti.com

Bir Yanıt

  1. Anonim

Yorum Yazın