Kadınlarda Saç Dökülmesine Doğal Çözümler

Saç Dökülmesi Nedenleri

Saç dökülmesi nedenleri, erkekler ve kadınlar için farklılık göstermektedir. Bu farklılığın temelinde ise elbette hormonların farklılık göstermesi yer almaktadır. Genel olarak saç dökülmesi nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Stresten kaynaklanan saç dökülmesi,
  • Çeşitli ilaç tedavilerinin sonucunda ortaya çıkan saç dökülmesi,
  • Mantar veya çeşitli mikrobik durumlardan kaynaklı saç derisi hastalıkları,
  • Saça uygulanan bazı yanlış etkiler,
  • Kalıtımsal olarak kıl köklerindeki meydana gelen azalmalar.

Kadınlarda Saç Dökülmesi

Erkeklere oranla daha az rastlansa da bazı sebeplerden dolayı kadınlarda da saç dökülmesi sorun olabilmektedir. Kadınlarda saç dökülmesinin nedenleri ise genellikle şunlardır:

  • Hamilelik dönemi bazı kadınlarda saç dökülmelerine neden olmaktadır,
  • Menopoz döneminde yaşanan hormonsal değişimler de saç dökülmelerini ortaya çıkarabilir,
  • Psikolojik durumlarda yaşanan ani stres de kadınlarda saç dökülmesi sebepleri arasındadır,
  • Bazı farklı dönemlerde yaşanan hormonsal değişimlerle birlikte saç yapısının değişimidir.

Saç Dökülmesi İçin Öneriler

Çeşitli nedenlerden dolayı oluşan saç dökülmelerini önlemek için birçok bitkisel ve kimyasal yöntem bulunmaktadır. Saç dökülmesine önlem almak için öncelikle saçınızın asıl dökülme nedenini bilmek ve ona uygun önlem almak en doğrusu olacaktır.
Saç dökülmeleri için doğal çözümlerin içerisinde öncelikli olarak, prosiyanidin içeren bitkiler yer almaktadır. Procyanidin maddesi, bir antioksidan olmakla beraber doğrudan saç foliküllerine etki ederek saç büyümesinde etkilidir.

Saç dökülmesine iyi gelen bitkiler

Elma, arpa, üzüm çekirdeği, kakao, yaban mersini, yeşil çay ve kuşburnu gibi bitkilerin tüketilmesi saç dökülmesine karşı önlem almak ve tersine döndürmek için önerilmektedir. Bu tür yiyecekleri günlük besinlerimizin arasına mutlaka ilave etmeliyiz. Özellikle sebze ve meyveler tüketmek, vücudumuzu ve dolayısıyla saçlarımızı güçlendirecektir.
İnsanlar için günde yaklaşık 100 tel saçın dökülmesi normal kabul edilmektedir. Saç problemleri durumunda öncelikle uzman bir doktor yardımıyla nedenlerini tespit etmek ve doktorunuzun rehberliği sonucunda bazı bitkisel çözümlere başvurmak gerekebilir.
 

Çörek Otu yağı

Her türlü hastalığa iyi geldiği bilinen küçük siyah çörek otları ve yağı, A, B1, B2, B6, E, C gibi saçları besleyen vitaminleri içermektedir. Çörek otu yağını doktorunuza danışarak, saçın alt kısmına masaj yaparak saç dökülmeleri için kullanabilirsiniz.

Nane yağı

Nane yağı, nane bitkisinin özlerinden modern damıtma teknikleri kullanılarak elde edilir. Nane yağları esansiyel yağ, yani uçucu yağlar arasında olup sağlık, güzellik ve temizlik amaçlı kullanılabilir. Hoş kokusu ve ferahlatıcı etkisi ile şampuanlarda, cilt kremlerinde kullanılmaktadır.
Nane yağı, saçlar ve saç derisi için de faydaları bilinen bir doğal çözümdür. Saç derisinde meydana gelen kaşıntı, kuruluk, yağlanma gibi sorunların yanı sıra saç dökülmesi için tavsiye edilmektedir.
 

Biberiye

Saçlara uygulanabilen doğal yöntemler arasında biberiye de bulunmaktadır. Genellikle saç derisine uygulanan biberiyenin saç köklerini canlandırdığı ve saçı kalınlaştırdığı bilinmektedir. Bu amaçla 3-4 damla biberiye yağı bir yemek kaşığı zeytinyağı veya badem yağını karıştırarak saçlara uygulanabilir.

Aloe Vera

Saç derisini doğrudan etkileyen aleo vera, saç sorunlarını etkili bir şekilde çözmenize yardımcı olur. Saçtaki H vitamini değerini dengeleyerek saç neminin normalleşmesine yardımcı olur.
Saçlarınız için çeşitli uygulamaların yanı sıra özellikle zarar veren kimyasallardan uzak durmalısınız. Genel olarak, Protein ve B grubu vitaminleri almaya özen göstermelisiniz. Jöle, saç spreyi gibi ürünlerin fazla ve dikkatsiz kullanımından uzak durmak da önemlidir.
Bunun yanında stres ve alkolden uzak durmak ve özellikle sigarayı bırakmak da önem taşımaktadır. Ayrıca A vitaminin çok fazla alınmasının, saç dökülmesini tetiklediği de bilinmektedir. Tüm bunlarla beraber saçların her gün yıkanması da saçlarınızı zayıflatabilmektedir.

Yorum Yazın