Kadınların En Başarılı Olduğu 12 Meslek

Günümüz dünyasında kadınlar, erkeklerin yapabildiği hemen her işte çalışabiliyor.  Asker olarak cephede, doktor olarak hastanede, öğretmen olarak okulda başarıyla her işin altından kalkabiliyor kadınlar. Cübbesini giyerek mahkeme salonlarında, kepini takarak hastane koridorlarında, tulumunu giyerek fabrikalarda işini yapabiliyor.  Kadınların her işte çalıştığı, hemen her işi de başarıyla yaptığı gerçeği bir tarafa daha başarılı oldukları meslekler var.  Yapılan araştırmalar, pratikte yaşananlar kadınların bazı mesleklerde erkeklere göre daha başarılı oldukları gerçeğini ortaya koyuyor. İşte kadınların en Başarılı olduğu 12 meslek:

Hosteslik
hosteslik mesleği

Hosteslik mesleği, zarafetin ve inceliğin görgü kuralları ile bilgiyle birleşiği bir meslek. Her ne kadar pandemi nedeniyle havayolu şirketleri zorluk çekse de hızlı ve konforlu ulaşım nedeniyle en çok tercih edilen ulaşım şekli hava yolu. Bu da hosteslik mesleğinin kalıcılığını ve önemini korumasında en önemli faktör.

Eczacılık

Eczacılık sadece yazılan reçeteyi okuyup hastaya vermek değil. Sağlık çalışanı olarak yapması gereken görevler ve sorumluklar var. Bu da tutarlılığı ve disiplini beraberinde getiriyor. Bu yönüyle eczacılık tam bir kadın mesleği diyebiliriz. Türkiye’deki eczacıların büyük bir kısmı kadınlardan oluşuyor.

Öğretmenlik

Evde anne, okulda iş insanı olarak öğretmenlik mesleği kadınlar için bulunmaz fırsat. Anne şefkati ve sevgisi ile işine verdiği önemi yansıtan kadınlar çok aranan ve başarılı öğretmen olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca öğrencilerle tatil günlerinin fazlalığı öğretmenliği kadınlar açısından cazip hale getiriyor.

Doktorluk

Kadın doktor
Her dönemin geçerli mesleği hekimlik. Sağlığımız eşittir mutluluğumuz. Kadınların son yıllarda en çok rağbet gösterdiği mesleklerin başında tıp doktorluğu gelmekte. Estetik Cerrahi, Göz, Kadın Hastalıkları ve Doğum ile Beslenme ve Diyetetik uzmanlığı dallarında kadınları daha çok görüyoruz.

Hemşirelik

Son yıllarda erkek hemşireler de yaygınlaşmakta ancak hemşirelik denilince hala ilk önce kadınlar geliyor. İçinde yaşadığımız pandemi dönemi, hastalıkta ve sağlıkta sağlık çalışanları hep gerekli. Bu büyük bir avantaj ve kadınların hemşire olarak başarılı olmaları bilinen bir gerçek.

Moda Tasarım

Kadınların en çok sevdiği alanlardan biri moda ve tasarım dünyası. Sevilerek yapılan işlerde başarılı olmak da haliyle olağan.

Dekorasyon

Eski yeni tüm yapılarda, yapı unsurlarında tasarım öne çıkıyor. Büyük küçük nesnelerin kişisel zevklere uygun olarak dekoratif çözümlerle sunulması için dekorasyon önemli.

Mimarlık

Özellikle iç mimarlık, minimalist yaklaşımlarla gelişen trend uyumlu yapıların planlanmasında kadınlar başarılı oluyor. Esasen kadınların meslek seçiminde saha ve ofis uyumlu olanlar öne çıkıyor. Özetle kadınlar çizim yapmayı ve yaptıkları çizimin sahada görmeyi seviyor. Bu da onlara bu mesleklerde başarıyı getiriyor.

Avukatlık

Yasalar, yasal yükümlülükler, suç ve ceza kavramının süreklilik boyutu ile beraber adeletin yerini bulmasında avukatın rolü büyük. Kadınların en iyi yaptığı mesleklerden biri.

Psikolog

Kadın psikolog
Çağımız insanının daha çok birey odaklı yaşadığı bir dünyada ruhsal problemlerde de artışlar yaşanıyor. Bu da ruh sağlığı uzmanlarına rağbeti artırıyor.

Diş Hekimliği

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi, ağız diş sağlığı hekimliği kadınların yoğun olarak tercih ettiği ve başarılı olduğu mesleklerden biri.

Bankacı

Ekonomilerin dinamosu özelliğine sahip bankaların değişik departmanlarında, değişik iş tanımlı uzmanlar çalışmakta. Başarılı kadınların ileri düzeydeki bankacılık konumuyla ciddi kazançlarla çalıştığı biliniyor.
bilgidemeti.com/kadinlarin-en-basarili-oldugu-12-meslek

1 thought on “Kadınların En Başarılı Olduğu 12 Meslek”

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir