Kış Lastiği Tüm Araçlarda Zorunlu mu?

Otomobil sürücüleri, yaz mevsimi başında ve sonbahar sonunda iklim dğeişikliğinin bariz etkilerinden dolayı araçlarına ek bakımlar yapmalı. Esasında trafiğe çıkan tüm araçların bu peryotlarda bazı önelemler alması şart. Bu değişikliklerin başında da lastiklerin bakımı ve iklim şartlarına uygun lastik takmak geliyor. Ancak kış lastiği tüm araçlarda zorunlu mu derseniz, geçerli uygulamada sadece ticari araçlarda kış lastiği takmak zorunlu. Özel araçlarda ise özellikle hava sıcaklığını çok düştüğü, karlı havaların hakim olduğu bölgelerde hayati önemi var.
Hususi ve ticari araçlarda kış lastiği uygulaması bu nedenle zorunlu olmasına bakılmaksızın önem arz etmektedir.
Kış lastiği uygulaması, illerde valiliklerin insiyatifinde olmasına rağmen, 1 Aralık tarihinde resmen başlamakta. Kış lastiği kullanmak ticari arabalarda zorunlu. Çünkü Karayolları Trafik Kanunu gereği yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlara, kış mevsimi başlamadan illerin hava şartlarına göre kış lastiği takılmasını sorunlu kılıyor. Bölgesel iklim şartları nedeniyle kış lastiklerinin takılması tarihi valiliklerin sorumluluğunda. Araçların kış lastiği denetimi ise Bakanlığın yetkilendirdiği personel, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Ticaret Bakanlığının sınır kapılarındaki birimleri ve belediyelerin denetim birimleri tarafından yapılıyor.

Kış lastiği takma zorunluluğu tarihi ne zaman?

Zorunluluğun başlangıç tarihi 1 Aralık. Ticari araçlar, 1 Nisan 2021’e kadar kış latsikleriyle kullanılacak. Ticari araçlardan kasıt yük ve yolcu taşımacılığı yapan araçlardır. Özel yani hususi araçlar ise kış latiği takma zorunluluğuna tabi değil.  Bununla birlikte can ve mal güvenliği açsından soğuk ve karlı havalarda  kış lastiği kullanılması şart.  Çünkü kış lastikleri, 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda, ıslak, karlı ve çamurlu zeminlerde yaz lastiklerine göre daha iyi yol tutuş özelliklerine sahip. Trafik kazaları nedenleri arasında  zorlu iklim şartlarında uygun olmayan lastik kullanımı önemli yer tutuyor.  Tekerler kaygan zeminlerde yola daha iyi tutunmayı sağlayan bir özelliğe sahip olmalı. Kısaca  lastiklerin mevsime uygun olması konusunda hassasiyet gösterilmesi gerekli.
Kışlık lastik alırken lastiği raf ömrüne dikkat etmek, yani lastiğin imal tarihine dikkat etmek lazım.  Çünkü uzun süre satılmayı beklemiş lastikler bir zaman sonra özelliklerini kaybederler.

Kış Latiği Takmama Cezası Ne Kadar?

Araçlarında zorunluluğun başlangıç ve bitiş tarihleri arasında kışlık latik bulunmayan sürücülerden 776 lira ceza kesilecek.  Bu miktar her sene Ocak ayında Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yeniden değerleme oranı çerçevesinde güncellenmekte.
Kaynak link: https://www.bilgidemeti.com/kis-lastigi-tum-araclarda-zorunlu-mu.htm
 

Yorum Yazın