Kısa Film Nedir, Nasıl Çekilir?

Kısa film, diğer adıyla kısa metrajlı film, süresi 40 dakikadan kısa olan filmlerdir. Ülkemizdeki bir çok Kısa Film Festivalinde yarışma koşulları arasında filmin, en fazla 25 dakika olması istenir. Bununla birlikte üzerinde uzlaşılmış net bir kısa film tanımı yoktur. Sonuç olarak kabul gören şekliyle en net kriter (Amerikan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisine göre) 40 dakikadan az süren film olmasıdır. Bu süreye jenerik dahildir.
Kısa film çekiminde kamera teknikleri, mekan ya da kullanılan ekipmanlar ile oyuncu ve teknik kadro esnekliği fazladır. Tek kişiyle çekimi yapılan bir kısa film söz konusu olabilir. Söz konusu kişi kısa filmin sebaryosunu yazabilir, filmi yönetebilir ve montajını üstlenebilir. Bunun dışında özellikle belgesel nitelikteki kısa filmler için oyuncu gerekmeyebilir. Örneğin yaşlı kapulmğayala yavru kaplumbağanın gün boyu hareketinden, doğa ve çevreyle ilişkisinden, dış etkilere tepkilerinden bir kurmaca belgesel ortaya çıkarabilir. Yine büyük bir sel felaketinin kayaları gürültüyle sürüklemesi, hayvanların bu doğa olayıyla mücadelesi gibi konular da örnek olarak işlenebilir.

Kısa Film Çekmek İçin Neler Gereklidir?

Kısa film çekme olanakları her ne kadar uzun filme oranla çok daha kolaysa, snaryosu için aynı şeyi söyleyemeyiz. Sonuçta uzun cümlelerle, sayfalar dolusu betimleme ve farklı olaylarla anlatılan bir hikaye yerine 5-10 sayfayı geçmeyen bir hikaye söz konusudur. Kısa film senaryosu sanıldığı kadar kolay değildir. Teknik bir beceri ve deneyim ister.
Senaryo yazımından sonra en önemli unsur ise çekim araçlarıdır. Günümüzde cep telefonları harika videolar çekebilmektedir. İyi bir cep telefonu yoksa el kameraları veya fotoğraf makineleri de yeterlidir. Eğer çekilecek kısa filmin finansal sorunu yoksa profosyonel kamera ve kameraman elbbette ki daha iyidir.
Kısa Film Çekmek İçin Neler Gereklidir
Ortada hazır bir kısa film hikayesi, çekimler için gerekli kamera mevcutsa geriye oyuncu kadrosu kalır. Oyuncuların profosyonel olması şart değildir. Senaryoda belirtilen zaman, dış – iç mekanlar belirlenir. Çekimler sahne sahne tamamlandıktan sonra montaj yapılarak gösterime hazır hale getirilir.
Kısa film festivallerine katılım koşulları ve teknik özelliklerle ilgili bilgi sahibi olmak, hatta kısa film senaryosu ve kısa film yarışmasına katılabileceğiniz bir site: http://www.siirtkisafilmfestivali.com/
Kısa Film Nedir Kaynak Linki:
https://www.bilgidemeti.com/kisa-film-nedir-nasil-cekilir

Bir Yanıt

  1. Black

Yorum Yazın