Kitap Sevgisi ile İlgili Yazı

 

Kitapları Sevgisi

Bilginin önemini kavramış bir insanın en sevdiği yazı, kitap sevgisi konusundadır. Kitapları çok seven bir insan iştahlı bir kitap sevgisi yazısı kaleme alacaktır. Ona göre en gerçek sevgi kitaplara olandır. Kütüphanelerde, kitapçılarda, kitaplığımızda bizi koşulsuzca sevmeye hazır kitaplar.. Her ihtiyacınız olduğunda yanı başımızda duran, sayfalarını bizlere dostça sunan kitaplar…

Kitaplara duyduğumu sevgi, onu meydana getiren süreci bildikten sonra daha da artacaktır. Bir kitabın ortaya çıkması çok büyük emek ve zaman gerektiriyor. Bazı kitapları tamamlamak için yılların geçmesi gerekiyor. Okur kazanması için usta bir yazarın kaleminin yazması gerekiyor. Basılması için kağıt, matbaa ve işçi emeği gerekiyor. Tüm bunlardan sonra raflarda yer alması, okuruna el sallaması gerekiyor.

Kitaplara çok değer veren, kitapları arayıp soran ve onları sonuna kadar anlamak için bitmeyen bir enerjiyle okuyan kişilere kitap kurdu diyoruz. Tutkulu bir sevmektir aslında bu. Kısacası vazgeçilmez bir tutkudur, kitap sevgisi. Okuma alışkanlığı demek biraz naif kalır. Tamam onu keşfedip bir defa alıştınız mı asla vazgeçemezsiniz, bu bir alışkanlıktır ama kitap sevgisi diye ifade etmek sanki daha fazla değer katacaktır.

Kitap tutkunları sadece insanları değil;  hayvaları, bitkileri, tepeleri, denizi, ırmağı, dereyi yani doğayı da çok sevcektir. Hiç tanımadığı kültürlerle karşılaşacak, hiç koklamadığı çiçekleri hissedece, ağlayaca ve gülecektir. Kitapları her gittiği yere birlikte götüren, otobüste, vapurda, trende, uçakta okuyan insanlar ne güzeldir!.. Tatile gider onunla, uyumadan hemen önce onunla.Yaprakları solmasın diye itinayla çevirir, kapağı eskimesin diye cilt giydiririrler.

Kitapları yeter ki sevmek isteyin, sevmiş olmaktan bıkmayacaksınız. Hayatta fazlası zarar olmayan nadir şeylerdendir kitap. Bize bilip bileceğimiz her bilginin kapısını açan kitapları sevmeyi öğrenelim. Kitaplar sevgiye kapısını açmış bizi beklemektedir. Üstelik halk kütüphaneleri aracılığıyla bizden bir ücret talep etmeden.

Kitap Sevgisi İle İlgili Yazı

Kitap sevgisi ile ilgili sözler

 • Bir kitabın ne kadar okuyucusu varsa, o kadar değişik çeşidi var demektir.
  Anatole France
 • Seçiş hürriyetimizin sınırsız olduğu tek dünya, kitaplar dünyası.
  Cemil Meriç
 • Tek dostum kitaplarım, tek düşmanım cahil dostlarımdır.
  Deniş Diderot
 • İnsanlık yalanı vc adaletsizliği kılıçla değil, kitapla yenecektir.
  Emile Zola
 • Bir ihsanın değeri, okuduğu kitapların değeri ile ölçülür.
  Herbert Spencer

Kaynak: https://www.bilgidemeti.com/kitap-sevgisi-ile-ilgili-yazi/

9 Yorum

 1. hilal
 2. mücahit doğan kabakçı
 3. Fatoş
 4. sadettin
 5. .......
 6. özlem akın
  • inci serra
 7. rumuz:kafatassızadam
 8. Enss