Lazer Epilasyon Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Klasik epilasyon yöntemlerinin sonucu sizi memnun etmiyor, üstelik ağda veya diğer işlemlerin ağrısı sizi oldukça rahatsız ediyor. En önemlisi modern yaşam hayatında istenmeyen tüyler için bu kadar çok vakit ayırmak istemiyorsunuz. Lazer epilasyon, artık hem kadın hem de erkekler için kaçınılmaz bir işlem olarak karşımıza çıkıyor.
Teknolojik olarak gelişmiş yöntem lazer epilasyon, tüm istenmeyen tüylerden kurtulmayı sağlıyor. Profesyonel bir danışmaya karar vermeden önce lazer epilasyon hakkında birkaç gerçek öğrenmek yanlış karar vermemeniz için oldukça önemlidir.
Sürekli ipeksi pürüzsüz bir cilt hedefliyorsanız, kafanızda soru işaretleri varsa size yardımcı olabilecek bazı bilgileri mutlaka öğrenin. İşte tedavi hakkında bir özet.

Lazer Epilasyon

Lazer yöntemi 1990’lı yıllarda klinik çalışmalarda kullanılmaya başlanmıştır. Epilasyonun yanı sıra kılcal damar tedavisi, leke, dövme çıkarma gibi alanlarda da kullanılan tıbbi bir yöntemdir. Elde edilen ışık demeti hücrelere ısı uygulamakta, pigmentlere doğrudan ulaşmaktadır. Kozmetik sınıf tıbbi bir lazer aracılığıyla kılı üreten kök hücrelerinin fonksiyonunu bozmaktır. Tamamen güvenli bir teknik olan bu yöntemle ısıya dönüşen ışık, tüy köklerini tahrip eder, foliküllere kan akışını engeller ve sonuçta yeni tüylerin büyümesini durdurur.
Lazer epilasyon uygulamalarının sıkı düzenlemelere uyularak, onaylı ekipman yardımıyla ve profesyonel kişiler tarafından uygulanması gerekir.
Lazer Epilasyon Hakkında Her Şey

Lazer Epilasyon Kalıcı mı?

Lazer epilasyon ile ilgili merak edilen ve oldukça yaygın olan bir yanlış anlama, kalıcı olmasıdır. Lazer epilasyonun tamamlanmasının ardından yılda bir veya iki kez bir rötuş yapmak gerekmektedir. Ayrıca, bazı tüyler, hormonlar veya diğer genetik faktörler nedeniyle tedaviden sonra tekrar büyüyeceği için % 100 epilasyon bir efsanedir. Yeniden büyüme derecesi kişiden kişiye değişir. Bu noktada en iyi şey, bu yöntemle ağda ve tıraştan uzun süreli özgürlüğün tadını çıkarabilmenizdir.

Lazer Epilasyon Kaç Seansta Biter?

Lazer epilasyon tek seferde tamamlanan bir uygulama değildir. Seansların tekrarlanma sebebi lazer etkisinin sadece aktif olarak büyüyen tüylerde görülmesidir. Bu nedenle vücudunuzda maksimum kalıcılık ve her tüyün kapsanması için daha fazla seans yapılması gerekir.
Vücuttaki farklı tükler, belirli bir zamanda büyüme evresinin farklı aşamalarındadır, bu nedenle hepsini bir kerede tedavi etmek imkânsızdır. Seans sayısı, vücudun uygulama yapılması gereken alanına, tüylerin hacmine ve cilt tonuna bağlı olacaktır. Genelleme yapmak gerekirse koltuk altı, bacağın alt kısmı, bikini bölgesi gibi alanlar 4 ile 8 seans, yüz, kol ve sırt gibi bölgeler 6 ile 12 seans sürebilir.

Lazer Epilasyon Acı Verir mi?

Tamamen acı hissedilmediğini söylemek doğru olmaz. Lazer cilt üzerinde hareket ederken, bunu hissedersiniz ancak bu his dayanılmaz değildir. Bu etkinin yoğunluğu, uygulama yapılan vücut kısmına ve hastanın cilt tonuna da bağlıdır.
Ayrıca, bazı alışkanlıklar cildin hassasiyetini artırabilir, bu nedenle tedavi sırasında bunlardan kaçınmalısınız. Örneğin, lazer dövme çıkarma tedavisi sırasında da önerildiği gibi seanstan önce kafein alımınızı azaltmalısınız. Tedavide yardımcı olacak diğer önlemler ve bakım sonrası önlemler için profesyonellerin önerilerine dikkat edilmelidir.

Ten Rengine Göre En İyi Lazer Hangisi?

Epilasyon için kullanılan üç yaygın lazer türü bulunmaktadır. Bunlar diyot, alexandrite ve Nd: YAG olarak bilinmektedir. Diyot lazer, hem açık hem de koyu ten tonları için etkilidir. Genel olarak açık ten için kullanılan lazer tipi ise alexandrit lazerdir. Nd: YAG lazer ise bronzlaşmış olanlar dahil tüm cilt tipleri için kullanılan uzun darbeli bir lazerdir. Bununla birlikte, koyu renkli tüylerde en iyi sonucu verir ve diğer iki lazerle karşılaştırıldığında daha açık veya ince tüyleri gidermede çok başarılı değildir.

Lazer Epilasyon Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Lazer uygulamasında başarılı sonuçlar elde edebilmek için, tüy kökünün lazer tarafından yok edilecek folikülde mevcut olması gerekmektedir. Bunun için uygulama öncesi tüylere ağda veya başka yöntemle müdahale edilmemiş olması gerekir. Bunun yerine bölgeyi seanstan 12-14 saat önce yüzeysel olarak, kökleri koparmadan tıraş edebilirsiniz.
Ayrıca uygulama öncesi tedavi günü, bölgeye herhangi bir kozmetik ürün uygulamamalısınız. Bunlara nemlendiriciler, parfümler ve deodorantlar da dâhildir. Tedavi aşamasında Güneş ışığı veya solaryum ile bronzlaşmanın lazerin etkinliğini azalttığı bilinmektedir.

Güneşlenmek Lazer Tedavisini Etkiler mi?

Tedavi sonuçlarını etkilediği için uygulamadan önce veya sonra güneşlenmemeli veya bronzlaşmamalısınız. Cildiniz güneş ışınlarına maruz kalması cildinizdeki pigmenti etkileyebilir. Bu nedenle, seanslardan önce veya sonra bir plaj tatilinden kaçınmak en iyisi olacaktır. Bronzlaşma için lazer tedavisinin sonuçlanmasını beklemek zorunda kalacaksınız. Bu yüzden süreci hızlandırmak için mümkün olduğunca güneşten uzak durmalısınız.

Lazer Epilasyon Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Lazer epilasyon tedavisi yapılan bölge de bulunan kızarıklık geçmeden o bölgeyi mutlaka güneş ışınlarından korumalısınız. Bunun yanında tedavi uygulanan bölgede çıkan tüylere de müdahale edilmemelidir.
Ayrıca, tedavi bölgesinin terlememesine dikkat edilmeli, sıcak su, lif ile yıkama ve saç kurutma makinesi gibi ısı üreten cihazlardan kaçınılmalıdır. Uzmanların tavsiyelerine uymak, verilen krem benzeri tedavi yöntemlerini dikkatle ve zamanında uygulamak da işlemlerin başarısını etkiler.

Lazer epilasyon sonrası

Lazer epilasyondan sonra nelere dikkat etmeniz gerektiği size anlatılacaktır.

Yüze Lazer Epilasyon Yapılır mı?

Lazer epilasyon tedavisinde yüz bölgesi en kritik bölgelerdendir. Yüz bölgesine yapılan epilasyon tedavisinde özel bazı hususlara önem verilmesi gerekmektedir. Yüz bölgesinde meydana gelen ne normal dışı tüylenmenin nedeni bazı hormonsal sorunlardan kaynaklanmaktadır. Bundan dolayı istenen sonuçları elde etmek için öncelikli olarak bu sorunun doğru tespiti önemlidir. Lazer epilasyon tedavisi hormonal tedavi ile desteklenmediği sürece istenen sonuçlara ulaşmak mümkün olmayacaktır.
Ayrıca yüz bölgesi lazer tedavilerinde kullanılan lazer tipi de önemlidir. Bu bölgenin duyarlılığı ve diğer bölgelere göre daha hızlı tüylenme olması da seçilen lazer tipini önemli hale getirmektedir. Bu nedenle alexandrite tipi lazer kullanılması durumunda istenmeyen durumlarla karşılaşma ihtimali artar. Yüz bölgesi lazer uygulamalarında en uygun tip, Diyot lazerlerdir. Yüz, boyun, ense gibi bölgelerde diyot lazerler etkili bir şekilde kullanılabilmektedir.
Bilgi Demeti
bilgidemeti.com/lazer-epilasyon-hakkinda-bilinmesi-gerekenler

Yorum Yazın