Lazer Epilasyon ve Bilinmesi Gerekenler

Lazer Epilasyon

Lazer “Light amplification by stimulated emission of radiation” ın baş harflerinden oluşan İngilizce laser kelimesinin Türkçe’deki kullanımıdır.  Lazer bir yönde ilerleyerek, enerji içeren yoğun bir ışık üretir. Renkli olduğu gibi renksiz olup görünmeyebilir. Lazer ışığının görünürlüğü dalga boyu ile ilgilidir.  Lazerlerin tıbbi kullanım alanlarını dalga boyu ve gücü belirlemektedir. Tıpta farklı tipte ve dalga boyunda lazerler kullanılmaktadır.

Lazer Epilasyon Yapma Mekanizması

Mili saniyelik atışlarla cilde uygulanan lazer ışını kıldaki melanin pigmenti
tarafından emilir, çevre dokuya zarar vermeden cildi geçerek seçici olarak kıl kökünde yoğunlaşır, burada ısı oluşturur ve kıl kökünü tahrip eder. Birbirini izleyen birkaç seans sonunda uygulama yapılan bölge tüylerden arınır. İlk seanstan itibaren kıl sorunu yaşanmaz.

Alexandrite Lazerin Diğer Epilasyon Yöntemlerine Göre Üstünlüğü

Tüm dünyada yaygın kullanımı ile elde edilen deneyimler sayesinde alexandrite lazerin diğer yöntemlerle kıyaslanamayacak kadar güçlü olduğu kanıtlanmıştır. Kalıcı olması, kısa sürede büyük alanlarda uygulanabilmesi, özel bakım gerektirmemesi ve ciltle temas olmaması üstün özelliklerindendir. Lazer epilasyon’da kullanılan
alexandrite lazer ışını kıldaki koyu rengi sağlayan melanin pigmenti tarafından emilerek kıl kökünü yok eder. Lazer epilasyon sistemimizdeki hava soğutma sistemi bu sırada cildi korur ve acı hissini ortadan kaldırır.
 

Lazer Epilasyon Hakkında En Çok Sorulan Sorular

Lazer epilasyon kimlere uygulanabilir?

Lazer Epilasyon ve Bilinmesi Gerekenler
17 yaşından itibaren koyu renkli tüyleri olan herkese uygulanabilir. 17 yaşından önce hormon dengesi oturmamış olacağı için kılları bitirmek uzun sürebilir. Eğer tüyler açık renkli yani pigmenti az ise lazer ışığını görmeyeceği için tedaviden etkilenmez.

Lazer epilasyon hangi bölgelere uygulanabilir?

Gözleri direkt ışıktan özel gözlüklerle koruma şartı ile tüm vücut bölgelerindeki tüylere uygulanabilir.

Her tedavi süresi ne kadardır?

Bölgedeki kıllanmaya göre değişmekle beraber çok hızlı çalışma özelliklerine sahip cihazlarla yüz 5 – 6 dakikada, bıyık 1 – 2 dakikada, kol altı 1-2 dakika, tüm bacak 1 saat gibi bir sürede yapılabilir. Uygulamadan 10-12 gün sonra lazer ışınından etkilenen tüyler kendiliğinden dökülür. Her seanstan 15 gün sonra kontrol tedavisi uygulanır. Seans aralığı bölgeye göre değişmekle beraber 6-8 haftadır. O bölgenin kıldan arındırılabilmesi için 3-9 seans yapılması gerekmektedir. Yüz bölgesinde daha fazla seans gerekmektedir.

Tedavi sırasında ağrı hissedilir mi?

Kişiden kişiye değişmekle birlikte biraz acı hissedilmektedir. Hassas bölgeler ve hassas bünyeler için uygulamadan 1-2saat önceden acı duygusunu ortadan kaldırabilen kremler tatbik edilerek acısız bir işlem yapmak mümkündür. Cihazımızdaki soğutma sistemi acı hissini azaltmada etkili olmaktadır.

Lazer epilasyon seansından önce nelere dikkat edilmelidir?

 • Lazer epilasyon uygulanacak bölgelerin cilt rengi güneş veya solaryumdan bronzlaşmamış olup, seans sırasında kişi gerçek ten rengine sahip olmalıdır.
 • Lazer epilasyon uygulanacak bölgelerdeki kıllara son 20 gün içinde kökten alma işlemi (ağda, cımbız, epilatör)yapılmamış olmalıdır.
  3) Uzayan kıllar seanstan en son 5gün öncesine kadar vücutta jilet ile yüz bölgesinde makas ile kısaltılabilir.
 • Lazer epilasyon uygulanacak kıllara sarartma, boyama gibi işlemler yapılmamış olmalıdır.
 • Cildi soyan ürün (peeling) kullanılıyorsa (retinotik asit, glikolik asit, gibi )
  15gün önce bırakılmış olmalıdır.
 • Lazer uygulaması yapılırken cilt üzerinde makyaj malzemesi bulunmamalıdır.

Lazer epilasyon seansından sonra nelere dikkat edilmelidir?

 • Lazer uygulamasından 2 gün sonraya kadar güneşe maruz kalınmamalı ve solaryum’a girilmemelidir. Zorunlu olarak güneşe maruz kalınırsa (özellikle yüz bölgesi için) yüksek koruma (SFP45) faktörlü kremler kullanılmalıdır.
 • Seans aralarında güneşlenerek yada solaryum ile bronzlaşmış olmak bir sonraki seans zamanı geldiğinde ten renginiz normal tonuna yaklaşmamış ise uygulama yapılamamasına neden olacaktır. Seans ten renginiz normale yaklaşana dek ertelenecektir.
 • Lazer epilasyondan hemen sonra ılık duş alınabilir. Bir hafta kese, peeling gibi cildi tahriş edecek uygulamalar yapılmamalıdır.
 • Lazer epilasyon uygulanan bölgede kişinin cilt hassasiyetine göre değişen sürede; bir saat ile birkaç gün arasında) kızarıklık oluşması normaldir.
 • Bazı kişilerde işlem sonrasında uygulama yapılan bölgede hafif kabarıklık, nadiren kabuklanma ve sivilce oluşursa da tedaviye gerek olmadan kendiliğinden geçecektir.
 • Lazer epilasyon uygulanan kılların kökleri 3 ila 10gün içinde hafifçe uzayarak dökülmeye başlar veya el ile tutularak çekildiğinde kolayca çıkar.
 • Seans aralıkları yüz bölgesi için 6hafta, vücut bölgeleri için 8haftadır.
 • Ortalama Lazer Epilasyon sayısı vücut bölgeleri için 3-8 seans, yüz bölgeleri
  için 6-12 seanstır. Bu sayı cilt ve kıl yapısına göre değişebilir. Hormonal
  bozukluklar seans sayısını etkileyebilir.
 • Kıl yoğunluğu her seansta %15-20 arası kalıcı olarak azalmaktadır, farkı ancak 3.seanstan itibaren belirgin olarak görebilirsiniz. Seanslarınıza düzenli olarak devam ederseniz ilk seanstan sonra kıl sorunu yaşamazsınız.
 • Tüm bölgeler için her seanstan sonra 15-20 günler arasında ücretsiz kontrol
  seansı hakkınız mevcuttur (20.günden daha geç yapılan kontroller tedavinin seyrini olumsuz etkiler)

Bir seansta tüylerden kurtulmak mümkün müdür?

Hayır, mümkün değildir. Çünkü kıl köklerinin hepsi aynı büyüme devresinde değildir. Uygulama esnasında olgun fazda (anogen) olan kıl kökleri etkilenir. Dinlenme (katogen) e gerileme (telogen) fazındaki kıl kökleri etkilenmez. Bunlar için diğer seansların uygulanması gerekir. Kılların renklerinde ve büyüme devrelerinde olan farklılıklardan dolayı seans sayısı kişiye göre hatta aynı kişinin farklı bölgelerine göre değişir.
Lazer epilasyon düşünüldüğünde ne yapılması gerekir?
Öncelikle doktor tarafından hastanın görülüp değerlendirilmesi, tüylenmenin nedeninin araştırılması gereklidir. Tedaviye başlanmadan önce tüylerin sarartılmamış olması, cımbız veya iple alınmamış olması şarttır.
Dr. Ulviye CENGİZ
Medilase Estetik Güzellik Merkezi
Alanya

2 Yorum

 1. Selma
 2. iclal

Yorum Yazın