Migren ve Başağrıları

Baş ağrısını tetikleyecek 50 tane neden sayabiliriz ama en azından 50 tane de iyileştirme yöntemi mevcuttur. Bunların arasında en göze çarpanlarından biri,özellikle migren için, neurofeedback’tir. Biofeedback; 70’li yıllarda stres baş ağrıları için kafanın ön bölgesine sensörler yerleştirilerek gösterge sayesinde kas gerilimi ölçülmüş. Ön taraftaki kaslar gevşediği zaman gösterge aşağıya inmiş.Yıllar sonra, bu sisteme, kasın gevşediğini belirleyecek eşiğe gelindiğinde haber vermesi için ses eklenmiş. Buna tedavi edici ton denilmiş. Aynı zamanda, kas gerilimini azaltmak için değişik perdelerde tonlar da kullanılabilir.
Bu, ek bir ödül haline gelir.Kaslar gevşedikçe, baş ağrıları da azalır.Biofeedback geliştikçe, daha kompleks bir hale geldi. Baş ağrısını mönitörize ederken, sadece kas aktivitesini değil, aynı zamanda beyin dalgalarını, kalp atışlarını, nefes alışverişleri de kapsar bir hale geldi.Neurofeedback kişiye, o gerilimi yaratan beyin dalgalarını azaltmayı öğreterek yapılan bir beyin egzersizidir ve özellikle migren vakalarında da etkilidir.
Neurofeedback dışında baş ağrılarıyla başa çıkabilmek için gıdanıza dikkat etmeniz gerekir. Düzenli bir şekilde, besin içeren öğünler yemelisiniz. Hipoglisemi, baş ağrısına neden olabilir. Şeker içeren bir kahvaltı, insülin seviyesinde anormal bir artış ve düşüş yaratabilir. Bu da baş ağrılarına neden olabilir. Bazı yiyecekler, bazı insanlarda, baş ağrısını tetikleyici etki yapabilir. Bazı insanların, domates ve mısıra duyarlılığı vardır. Bazı migrenler de, yiyeceklerle tetiklenebilirler .Baş ağrısını tetikleyen yiyeceklerden bazıları :
Süt, Çikolata, Yumurta, Buğday, Yerfıstığı, Fıstık ezmesi, Asitli içecekler, Domates, Patates, Yeşil biber, Patlıcan, Nikotin, Peynir, Baharatlı yiyecekler, Alkol (Özellikle kırmızı şarap ve bira), Sirke, Kahve.
Acil Durumda yapılacaklar :
Baş ağrınızın başlayacağını düşündüğünüz anda basit yöntemlerle müdahale edebilirsiniz. Bunlardan bazıları :
1-Birkaç bardak su için. Su kaybı baş ağrısını arttırabilir.
2-Oturun. Mola verin ve derin bir nefes alın.
3-Boyun egzersizleri yapın. Boyun egzersizleri 3 dakikanızı alır ve iş yerinde geçirdiğiniz uzun saatlerin gerginliğini atacaktır.
4-Eğer baş ağrınız gerginliğe bağlıysa, boynunuzun arka kısmına buz parçacıkları koyun.Eğer buz bulma imkanınız yoksa ,soğuk bir şişeden de faydalanabilirsiniz.
5-Sakin bir şekilde karın boşluğundan alacağınız nefes, kandaki oksijen/karbondiyoksit oranını değiştirir ve bu da stresi ve ağrıyı azaltmakta yardımcı olur.
6-Kalkın ve dışarı çıkın. Beş dakika yürüyüş yapın. Kapalı ortam ve yapay ışık altında uzun süre kalmak baş ağrınızı arttırabilir. Dışarıya beş dakika dahi olsa çıkıp doğal havadan, varsa, güneşten faydalanmanız yararlı olacaktır.
7-Boyun, omuz ve baş kaslarını rahatlatacak şekilde çevrenizdeki bir arkadaşınızdan masaj yapmasını rica edebilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir