Nikola Tesla Kimdir? Kısaca Hayatı ve Buluşları

Nikola Tesla, 10 Temmuz 1856’da Smiljan’da Austo-Macaristan İmparatorluğu’nda (bugünkü Hırvatistan) doğdu. Babası Milutin Tesla bir Sırp Ortodoks Rahibi ve annesi Djuka Mandiç ev aletlerinin mucidiydi

1873’te Realschule, Karlstadt, Graz, Avusturya Politeknik Enstitüsü ve Prag Üniversitesi’nde okudu. 1881’de Budapeşte’deki bir telefon şirketinde elektrik mühendisi olarak çalıştı.

1883’te Fransa’nın Strazburg’undayken, endüksiyon motorunun bir prototipini (elektromanyetik indüksiyonla çalışan bir AC motor) inşa etti ve başarıyla test etti. Çalışmaları Avrupa’da ilgi görmediği için New York’ta Thomas Edison için çalışmak üzere Amerika Birleşik Devletleri’ne geldi.

Tesla, 1895 yılında, çocukluk hayalini gerçekleştirdi ve Niagara Şelaleler’deki ilk hidroelektrik santralini tasarladı. Daha sonra Tesla’nın onuruna Keçi Adası’na bir heykel dikildi.

1882’de, AC gücü kullanan neredeyse tüm cihazların temelini oluşturan bir fizik prensibi olan dönen manyetik alanı keşfetti.

Elektrik enerjisi üretimi, iletimi, dağıtımı ve kullanımı için AC endüksiyon motoru ve çok fazlı sistemi inşa etmek için bu prensibi kullandı.

Nikola Tesla 1891’de “Yeni Alternatif Akım Motorları ve Transformatörleri Sistemi” adlı klasik bir makale yazdı. Çalışma Westinghouse’un dikkatini çekti ve ülkenin geri kalanına elektrik getirme konusunda çalışmak için ortaklık yaptılar.

Nikola Tesla, şimdi Tesla bobini olarak bilinen yüksek frekanslı alternatif akımlar üreten bir indüksiyon bobini 1891 yılında geliştirdi. Elektrik aydınlatma, X-ışınları ve kablosuz güç üretmek için deneylerde kullandı. Bu ise radyo ve TV’nin temeli oldu. Bugün, bobinler çoğunlukla eğitim ekranlarında ve eğlencede kullanılmaktadır.

7 Ocak 1943 tarihinde 86 yaşındayken, New Yorker Otelinde yalnız bir şekilde dünyadan ayrılan Nikola Tesla geriye, insanlık tarihinin en önemli buluşlarını bıraktı.

Kaynak: bilgidemeti.com/nikola-tesla-kimdir-kisaca-hayati-ve-buluslari/

2 Yorum

  1. Pınar
  2. Pınar

Yorum Yazın