Nükleer Enerji

Nükleer enerji nasıl ve ne şekilde üretilir hangi ülkeler kullanır hangi ülkeler nükleer enerji projelerinden vazgeçti hepsi bu yazımızda mevcut.
Sitemizde iyi vakit geçirmeniz dileğiyle…
Bilgidemeti…
Nükleer Enerji

Nükleer enerji, atomun çekirdeğinden elde edilen bir enerji türüdür. 1896 yılında Fransız fizikçi Henri Becquerel tarafından kazara (uranyum maddesinin fotoğraf plakaları ile yan yana durması ve karanlıkta yayılan x-ray ışınlarının fark edilmesi ile) keşfedilmiştir. Nükleer enerji, atomik parçacıkların birleşme reaksiyonu; atom çekirdeğinin zorlanarak parçalanması ve çekirdeğin parçalanarak kararlı hale geçmesiyle olur.
Nükleer enerji yüzyıl başlarında kömür yakan termik enerjiye göre, karbondioksit üretmediği için, daha çevreci bir alternatif olarak sunulmuştur. Ancak tüm dünyada, beraberinde getirdiği teknik, politik ve ekonomik sorunlarla halkın karşı çıktığı bir enerji haline gelmiştir. Çernobil kazası bu karşı çıkmanın doğruluğunu göstermiştir.
Nükleer endüstri bunun aksini iddia etmeye devam etse de bir çok ülke nükleer enerjiye açıkça hayır demiştir.

• Avusturya’nın tek reaktörü Zwentendorf (siemens) 1978’de hiç işletilmeden kapatıldı.
• İtalya, Çernobil faciasından sonra tüm reaktörlerini 1987’de ki ulusal bir referandumla kapattı.
• İsveç ve Almanya nükleer enerjiden vazgeçme kararı aldılar ve her iki ülke de birer nükleer enerji santrallerini kapattı.
• ABD ve Kanada 1978’den bu yana yeni sipariş vermedi.
• Avustralya, Küba, Norveç, Endonezya, Meksika, Portekiz, Yunanistan, İskoçya, Hollanda, İsviçre, Vietnam, Tayland ve daha pek çok nükleer planlarını terk etti.

Yorum Yazın