Nuri İyem’in Kısaca Hayatı ve Eserleri

Nuri İyem (1915-2005)

1915 yılında İstanbul’da doğan Nuri İyem 3 yaşındayken babasının görevi nedeniyle ailesiyle birlikte Cizre’ye gitmiştir. İlkokulu burada başlayan İyem, çok sevdiği ablasını 1922’de kaybetti. 1923’te aile İstanbul’a taşınınca Nuri İyem, İtalyan İlkokuluna devam etti. Pertevniyal Lisesi’nde okurken  yaptığı resimleri gören dönemin Akademi hocası Nazmi Ziya Güran, ona teşvik etti.
Güzel Sanatlar Akademisinde Nazmi Ziya, Hikmet Onat ve İbrahim Çallı atölyelerinde yetişen Nuri İyem, erken dönem çalışmalarından itibaren, resmini geometrik renk alanları olarak düzenleyen bir anlayışa sahip olmuştur. 1940’larda daha çok toplumsal sorunları dile getiren sanatçı, figüratif resimler yapmıştır.
1941 yılında ortaya çıkan “Yeniler” grubunun da kurucularından olan Nuri İyem, 1949’a kadar figüratif anlayışta çalışmış, günlük yaşam sahneleri, kent görünümleri, manzaralar, ölü doğalar ve en çok da portreler üzerinde yoğunlaşmıştır. İyem’in hat sanatından etkilenerek denemeler yaptığı yıllar da 1945-47 arasıdır. Bu yapıtlarında hat sanatının soyut çizgi özelliğinden hareket etmiş, spontane fırça vuruşları ve leke değerleri, belli başlı özelliği halini almıştır.
Bu tarihten sonra 1959’a kadar ise, dilini yenileme çabasıyla, soyut anlayışı benimseyerek, figürsüz manzara ve nesne soyutlamaları yapmıştır.
1960’larda tekrar figüratife dönüş yapmış, özellikle Anadolu insanının sosyal gerçekliğini, tarz olarak belirlemiş ve yaşam biçimlerini, köyden kente göç eden insanları, genç kadınları konu olarak seçmiş, kendine özgü bir anlatıma sahip olmuştur. Sanat hayatı oldukça zengin dönüşümler gösterir. Ancak kendisini daima halk sanatçısı olarak görmüş, ulusal sanat iradesine sahip çıkmıştır. Sanat yaşamına başladığı günden itibaren daima, özgün biçemi ile Türk resim sanatının temel taşlarından olmuştur.
http://www.nuriiyem.com/tr/sergi/nuri-iyem-100-yasinda-portre/

Yorum Yazın