Obezite ve Tüp Mide

Obezite günümüz dünyasının önemli bir sorunu olarak yeterli ilgiyi hak ediyor. Obeziteyle ilgili sorunu giderek artan gelişmiş ülkelerde, problemin çözümüne yönelik çalışmalar son yıllarda hız kazanmış durumda. Daha çok gelişmiş ülkelerinin önemli bir sağlık sorunu olarak öne çıkan obeziteyle ilgili tedavi yaklaşımları son yıllarda gelişme göstermekte.
Vücut kitle indeksi 30’un üzerinde olan kişi obez, 40’ın üzeri olan kişi ise morbid obez olarak kabul edilmektedir. (VKİ:Vucut Ağırlığı/Boy×Boy )
Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünyada 1, 9 milyar kişi fazla kilolu ve bunların 600 milyonu da obezdir.
Yapılan araştırmalara göre ülkemizde her 5 kişiden biri obez olarak tespit edilmiştir. (Erkeklerde %15,3, kadınlarda ise 24,5)

Mide küçültme ameliyatları kimlere uygulanır?

Mide küçültme ameliyatları, spor yapmasına ve sağlıklı beslenmesine rağmen kilo veremeyen ve bu duruma bağlı olarak ciddi sağlık sorunlarına yakalanan obezite hastalarına uygulanır. Sıklıkla tercih edilen ameliyat kapalı tüp mide prosedürüdür. Görselde olduğu gibi midenin uzun kenarından %70-80’i çıkartılır. Girişim öncesinde hastalar detaylıca incelenir ameliyata engel bir halinin olmadığına dair görüşler mutlaka alınır. Vücut kitle indeksi 40 ve üzerinde olması ya da vücut kitle indeksi değeri 30-39.9 arasında olup yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, diyabet, uyku apnesi gibi sağlığı riske atan rahatsızlıklarının bulunması şartları aranır. Genellikle 18-65 yaş arasındaki hastalara uygulanır.
Tüp Mide Ameliyatı hacim küçültücü ve iştah azaltıcı bir ameliyattır.
Midenin büyük kısmının alınmasıyla mide-fundustan salınan iştah hormonu Ghrelin üretimi ve insülin direnci önemli ölçüde düşer.
1 yıl içinde mevcut kilonun %50-70′ i kaybedilir. Bu süre içinde asitli-gazlı içecekler ve kahve tüketimi önerilmez. Diyetisyen desteği mutlaka alınmalıdır.
Her ameliyatın olduğu gibi bu ameliyatın da erken dönem ve geç dönem riskleri ortaya çıkabilir. Kopmlikasyonlar, hastadan hastaya değişmekle birlikte kanama, emboli, kalp-akciğer ve metebolik sorunlar başlıcalarıdır.
Uluslararası kuruluşların verilerine göre dünyamızda 855 398 837 aç insan bulunmaktadır. Açlığın bu kadar vahim oranlara ulaştığı bir dünyada mide küçültme ameliyatları düşündürücüdür. Buna rağmen önlenmeyen obezite vakaları, bir sağlık sorunu olarak tedavi gerektirmektedir. Mide küçültme ameliyatları da tedavi yöntemi olarak bu kapsamda yer alır.
Kaynak: https://hsgm.saglik.gov.tr/tr/obezite/obezite-nedir.html

Yorum Yazın