Öğrenciler Günü (İlköğretim Haftasının Son Günü)

Milli Eğitim Baknalığı Belirli Gün ve Haftalar Çizelgesinde listelenen ilk önemli gün, İlköğretim Haftası (Eylül ayının 3. haftası). Son iki yıldır salgın hastalık nedeniyle kutlanmayan veya sönük geçen Belirli Günler ve Haftaların bu eğitim öğretim döneminde hareketli ve canlı geçmesi bekleniyor. Bu temenninin gerçek olması için pandemide önemli bir yavaşlama hatta tamamen bitmesi gerekli. MEB Belirli Gün ve Haftalar Çizelgesinde ikinci sırada Öğrenciler Günü (İlköğretim Haftasının son günü) var. Her iki hafta için çalışmalar şimdiden başlamış durumda. Bir çok okulun web sitesinde 2021-2022 Öğretim yılı Öğrenciler Günü (İlköğretim Haftasının son günü) Kutlama Programı duyuruları da var.
Okulların açılış tarihine göre düzenlenen İlköğretim Haftası, Ders Yılının başlamasının 3.haftasına denk geliyor. Bu tarihin her yıl farklı tarihlere denk gelmesi doğal olarak Öğrenciler Günü’nün tarihini de esnetiyor. Böyle olunca da bakanlık çözüm olarak Öğrenciler Günü’ için İlköğretim Haftasının son gününü belirledi. Böylece hem ilköğretim Haftası hem de Öğrenciler günü aynı haftada kutlanmış olacak.

Öğrenciler Günü

Bakanlığın Belirli Gün ve Haftalar Çizelgesinde de belirtildiği gibi İlkokul-ortaokul ve liselerde ‘Öğretmenler Günü’ gibi ‘Öğrenciler Günü’ de kutlanacak. Öğrenciler kendi günlerini çeşitli sosyal etkinliklerle kutlayacak. Pandemi öncesindeki bir çok okulda oyun ve eğlence programları düzenleniyordu. Bu programlarda öğrenciler halat çekme, mendil kapmaca, çuval yarışması, top taşıma, kuyruk kapmaca oyunu ve üçlük atma yarışmaları yapmaktalar. Yine   karaoke, tekerleme ve bilmece oyunu etkinlikleriyle öğrenciler keyifli vakitler geçirmekteler.
Salgın hastalık olduğu için coşkusunu yitimiş gibi olan belirli günler ve haftalarla ilgili kutlamaların bu dönemde canlanacağını düşünüyoruz. Öğrenciler Günü de tıpkı salgın  öncesindeki gibi keyifli etkinliklerle kutlanacak. Öğrenciler Günü etkinlikleri kapsamında şiirler okunacak, konuşmalar yapılacak ve çeşitli sosyal etkinlikler düzenlenecektir. Her okul, kendi özgün koşullarına bağlı olarak ödüllü yarışmalar düzenleyebilir.  Şarkı, bilgi, dans yarışmaları ilk aklımıza gelenler.
Yeni eğitim öğretim yılında, tüm eğitim camiasına sağlıklı, başarılı günler diliyoruz.
https://www.bilgidemeti.com/

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir